Reklama

Strzelcy - spadkobiercy tradycji

Strzelec” to młodzieżowa organizacja paramilitarna o dorobku i tradycjach sięgających międzywojennych działań na rzecz niepodległości Polski. Dość powiedzieć, iż większość polskich oficerów w tamtych latach swoją młodość spędzało właśnie w „Strzelcu”.
Tradycje Związku Strzeleckiego „Strzelec” sięgają roku 1910, kiedy to z inicjatywy Związku Walki Czynnej powołane zostało Towarzystwo „Strzelec” - organizacja paramilitarna, kierowana przez Komendę Główną Związków Strzeleckich z siedzibą we Lwowie, z komendantem Józefem Piłsudskim i szefem sztabu Kazimierzem Sosnkowskim. Organizacja ta w czasie zaborów w Galicji organizowała szkoły podoficerskie i oficerskie, w których Strzelcy ćwiczyli taktyczne, organizacyjne i strzeleckie umiejętności. W czasie I wojny światowej Strzelcy stanowili podstawę Legionów Polskich oraz konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej.
Po I wojnie światowej powstał Związek Strzelecki „Strzelec”, jako organizacja społeczno-wychowawcza nawiązująca do tradycji Związku Strzeleckiego z lat 1910-1914. Z. S. „Strzelec” prowadził działalność w zakresie wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. członkowie tego Związku brali udział w działaniach wojennych.
Obecnie, zarejestrowany w 1990 r. Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza działa przygotowując teoretyczne i praktyczne zajęcia z zakresu musztry, taktyki, łączności, topografii. Strzelcy biorą udział w szkoleniach chemicznych, strzeleckich, medycznych, samoobrony. Wyjeżdżają na biwaki, rajdy, obozy szkoleniowe, w czasie których młodzież bierze udział w przeprawach przez rzeki, góry i bagna oraz dziennych i nocnych zajęciach taktycznych. Oprócz wysokiego poziomu sprawności fizycznej i zdyscyplinowanego życia w zespole Strzelcy dbają również o poszanowanie dla wartości patriotycznych, które scalały życie pokoleń Polaków: „Bóg-Honor-Ojczyzna”.
W Rzeszowie prężnie działa Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. 9 maja br. podczas odpustu parafialnego w Boguchwale oraz w przypadającą w tym dniu 62. rocznicę zakończenia II wojny światowej młodzież strzelecka ze szkół gimnazjalnych i licealnych Boguchwały, Rzeszowa, Kolbuszowej, Sędziszowa Małopolskiego i Stalowej Woli wraz z proboszczem parafii w Boguchwale, kanonikiem Kapituły Katedralnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. Stanisławem Rydzikiem, wójtem Gminy Boguchwała Wiesławem Dronką, dowódcą Jednostki Strzeleckiej 2021 mł. insp. ZS Markiem Strączkiem oraz dyrektorem gimnazjum w Boguchwale Romanem Zychem gościła gen. dyw. ks. Tadeusza Płoskiego, który odprawił Mszę św. Bp Tadeusz Płoski gościł w Boguchwale już po raz kolejny. Przed ponad dwoma laty odsłonił w gimnazjum w Boguchwale pomnik oraz poświęcił sztandar szkoły, której patronem jest ks. ppłk Stanisław Zytkiewicz, kapelan Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, wieloletniego kapelana Prezydenta II Rzeczypospolitej Ingancego Mościckiego.
W czasie spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz młodzieżą Strzelca i mieszkańcami Boguchwały bp Tadeusz Płoski otrzymał godność honorowego członka Związku Oficerów Rezerwy RP im. Józefa Piłsudskiego, które wręczył mjr Andrzej J. Półchłopek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Oficerów Rezerwy. Po uroczystości młodzi Strzelcy przedstawili pokaz działań antyterrorystycznych i bojowych.
Tak jak w okresie międzywojennym, młody człowiek w mundurze i „maciejówce” kojarzy się ze „Strzelcem”, wraz z całą patriotyczną tradycją, związaną z osobą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto pamiętać, że przez okres PRL-u ta tradycja była z premedytacją przemilczana i skazana na zapomnienie.

Wybrane dla Ciebie

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu