Reklama

Podporucznik pilot Hieronim Franciszek Dudwał (1)

Niedziela częstochowska 35/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to opowieść o zapomnianym pilocie 113. Eskadry Myśliwskiej z czasów walk powietrznych w 1939 r. nad Polską i 1940 r. pod niebem Francji. Hieronim Franciszek Dudwał, rodowity częstochowianin, absolwent gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, wychowanek Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie za bohaterskie czyny, odwagę i umiłowanie Ojczyzny zasługuje na trwałą pamięć i miano Rycerza Rzeczypospolitej w służbie Najjaśniejszej Pani.
Zginął w walce powietrznej z niemieckimi samolotami 7 czerwca 1940 r. ok. godz. 7.40 nad polami północno-wschodniej Francji, w okolicy miasta Amiens

Lata szkolne - Częstochowa

Urodził się 30 września 1913 r. w Częstochowie jako trzecie dziecko z sześciorga rodzeństwa Henryka Dudwała i Justyny z Krawczyńskich. Rodzina Dudwałów mieszkała od lat przy ul. 7 Kamienic pod nr 17 w bliskim sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego. Ojciec z zawodu rzemieślnik elektryk i matka gospodyni domowa dbali o wykształcenie swych dzieci, mimo trudnych warunków życiowych.
Po ukończeniu szkoły powszechnej Hieronim rozpoczął dalszą naukę od września 1926 r. w Państwowym Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Jego związki z lotnictwem zaczęły się w szkolnej modelarni, działającej w ramach koła elektromechanicznego gimnazjum. Dodatkowym bodźcem było oddanie do użytku w październiku 1928 r. cywilnego lotniska na polach wsi Kucelin, wybudowanego przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) okręgu dąbrowskiego. Hieronim Dudwał, uczeń gimnazjalny, harcerz, entuzjasta lotnictwa pilnie obserwował wszystkie imprezy odbywające się na podczęstochowskim lotnisku, począwszy od uroczystego otwarcia poprzez coroczne zawody pod nazwą: „Lot Południowo-Zachodniej” Polski, organizowane przez Aeroklub Krakowski.
Hieronim wykazywał duże uzdolnienia rysunkowe, chętnie szkicował przeróżne konstrukcje szybowców i samolotów. W czerwcu 1934 r. otrzymał świadectwo dojrzałości typu matematyczno-przyrodniczego, uzyskując z rysunku i ćwiczeń cielesnych oceny bardzo dobre. Teraz droga do wymarzonego lotnictwa stała się bardziej realna. Mając 20 lat, maturę i głowę pełną pomysłów, poszukiwał sposobów dostania się do sławnej w całym kraju „Szkoły Orląt” w Dęblinie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla poborowych, kandydaci na lotników wcielani do wojska, musieli na początku odbyć roczne przeszkolenie rekruckie w jednej ze szkół podchorążych piechoty. Na początku października Hieronim znalazł się na kursie unitarnym w Różanie nad Narwią. Skierowany do kompanii piechoty, rozpoczął prawdziwą wojskową harówkę. W pierwszych dniach maja 1935 r. kandydatów na lotników wysłano do Centrum Badań Lotniczo-lekarskich w Warszawie, przebadano bardzo dokładnie do służby w powietrzu w charakterze pilotów i wybrano z całej grupy zaledwie kilkunastu. Wśród nich znalazł się szeregowy Dudwał. Po powrocie do pułku piechoty w lipcu tak zwani kandydaci na lotników musieli wziąć udział w ćwiczeniach sprawdzających wytrzymałość żołnierzy w trudnych warunkach terenowych, w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu, z plecakiem o wadze 37 kg! Była to tak zwana szkoła przetrwania w warunkach wojennych.
W sierpniu zostali odkomenderowani do górskiej szkoły szybowcowej w Ustainowej w Bieszczadach na czterotygodniowy kurs nauki pilotażu. To właśnie tutaj Hieronim poczuł prawdziwy smak powietrza i powziął niezłomne postanowienie zostania pilotem podniebnych szlaków. Wojskowy Obóz Szybowcowy był zaledwie przedszkolem lotniczym dla wszystkich adeptów, którzy podjęli trudną naukę na drodze opanowania przestworzy.
Po czterech tygodniach nastąpił powrót do Szkoły Podchorążych w Różanie, by we wrześniu, już z naszywkami kaprala podchorążego rozpocząć urlop kończący pierwszy etap kwalifikujący do wstępu na uczelnię lotniczą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co tysiące młodych przyciąga na Lednicę?

2024-05-31 10:56

Lednica 2000

Młodych na Lednicę przyciąga spotkanie z Panem Bogiem i z drugim człowiekiem, a jako organizatorzy bardzo staramy się o dobrą jakość tego, co robimy. Chodzi też o to, by młodzi mogli czuć radość i dumę z tego, co dzieje się w Kościele - powiedział O. Tomasz Nowak OP. Duszpasterze Lednicy w rozmowie z KAI opowiedzieli m.in. o tegorocznym 27. Spotkaniu Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już jutro, 1 czerwca, pod hasłem „Wracaj do domu”.

Więcej ...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

pl.wikipedia.org

"Z życia Maryi-Nawiedzenie" - obraz Giotto di Bondone w Kaplicy Scrovegnich

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: to jest ta droga ku wolności

2024-05-31 15:45

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania