Reklama

Odsłonięcie figury Królowej Korony Polskiej w Toruniu

„Królowo Korony Polskiej, błogosław nam”

Niedziela toruńska 35/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorami odbudowy monumentu są: ks. ppłk Marek Karczewski, proboszcz toruńskiego kościoła garnizonowego, oraz Sabina Fleming. Wykonawcą natomiast jest Krzysztof Mazur. Krótką historię powstania figury jeszcze w okresie międzywojennym oraz listę darczyńców, dzięki którym możliwa stała się jej odbudowa, umieszczono na tablicy pamiątkowej znajdującej się w sąsiedztwie monumentu.
Uroczysta Msza św. polowa rozpoczęła się o godz. 12. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup toruński Andrzej Suski. W homilii Ksiądz Biskup zauważył, iż mimo tego, że teraz Maryja jest w chwale Syna, to nadal „wszystko jest w niej takie ludzkie, zwykłe”. Niemniej królewska godność Maryi jest niezaprzeczalna. Polega to na tym, iż przede wszystkim jest Matką Króla. Jednakże Maryja nie sprawuje władzy politycznej, ale pokorną służbę miłości. Kaznodzieja podkreślił, że od samego początku Maryja mówi: „Oto ja, służebnica Pańska”, potem wybiera się do brzemiennej krewnej, by jej usługiwać, wreszcie wstawia się u Syna w tak bardzo ludzkiej sprawie na godach w Kanie Galilejskiej. Biskup Andrzej zauważył, że dzień powszedni każdego człowieka również sprowadza się do służby drugiemu. Rodzice służą dzieciom, dzieci rodzicom, mąż żonie i odwrotnie. „Jeżeli ktoś zapomina, że trzeba służyć, wówczas robi się nieporządek, wzrasta niesprawiedliwość i dzieje się krzywda” - podkreślił Biskup Andrzej. Jeżeli człowiek nie służy Bogu i bliźniemu, staje się niewolnikiem samego siebie.
Dzień 15 sierpnia to rocznica Cudu nad Wisłą. Dokładnie 87 lat temu marszałek Józef Piłsudski wraz ze swoim wojskiem zwyciężył Armię Czerwoną w bitwie pod Warszawą. Kaznodzieja zauważył, że była to jedna z najważniejszych walk XX wieku. Bp Suski przywołał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który o tym zwycięstwie mówił, że było ono tak wielkie, iż właśnie nosi miano cudu. Wydaje się, że sam Marszałek również widział pomoc z Nieba w owym wydarzeniu, bowiem jesienią jeszcze tego samego roku udał się do Częstochowy, by tam złożyć na ręce Czarnej Madonny modlitwę dziękczynną.
„Figura Matki Bożej Królowej Korony polskiej należy do międzywojennych znaków niepodległości Polski” - stwierdził Biskup Andrzej. Stąd też tak bardzo drażniący hitlerowców był to monument, że zniszczyli go w pierwszych dniach II wojny światowej. Figura powróciła na swoje miejsce, by „przypominać, że człowiek jest wielki miarą służby Bogu, Ojczyźnie i ludziom”.
W dalszej części uroczystości odsłonięto figurę. Dokonali tego: dowódca Garnizonu Toruń Krzysztof Mitręga, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Waldemar Przybyszewski. Bp Andrzej Suski poświęcił figurę oraz nowy sztandar kościoła garnizonowego. Po złożeniu kwiatów pod figurą Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, zgromadzeni na pl. św. Katarzyny przy dźwiękach orkiestry wojskowej przeszli przez toruńskie Stare Miasto na pl. Rapackiego. Tam, pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego kontynuowano uroczystość, podkreślając tym razem wymiar święta Wojska Polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oktawa Bożego Ciała - oficjalna czy zwyczajowa?

Karol Porwich/Niedziela

Słowo oktawa pochodzi od łacińskiego „octo” czyli osiem. Pierwotnie termin ten oznaczał ósmy dzień wspominający dane święto. Sakramentarze nie podają oddzielnych modlitw na poszczególne dni tygodnia, lecz tylko w ósmym dniu.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Czerwcowe Warsztaty Wokalne na wrocławskim Zakrzowie [Zaproszenie]

2024-05-31 12:34
Podczas koncertu finałowego w 2021 roku

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas koncertu finałowego w 2021 roku

Duszpasterstwo parafii pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów) zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. W dniach od 14-16 czerwca 2024 roku będą miały miejsce "Czerwcowe Warsztaty Wokalne" zakończone koncertem wokalno-instrumentalnym w wykonaniu chóru warsztatowego oraz dziecięcej scholi "Gaudium".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...