Reklama

Pokolenie internetu i telewizji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani w Chrystusie Panu

Zdaniem niektórych socjologów, obecnie w dorosłość wchodzi nowe pokolenie ludzi. O dużej części współczesnej młodzieży mówi się, że są to „dzieci mediów”. To ludzie, którzy przed komputerem spędzają nawet kilka godzin dziennie, a ulubionym zajęciem jest przeskakiwanie z pilotem w ręku kolejnych kanałów telewizyjnych. Wielu z nich ma problemy np. z podejmowaniem decyzji na całe życie. Nic dziwnego, że to właśnie o nich, ale nie tylko, mówi tegoroczne orędzie Papieża na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Ojciec Święty dostrzega w nim prawdę, że formacyjny wpływ mediów rywalizuje z wpływem szkoły, Kościoła, a czasem również rodziny.

1. Niewątpliwie czymś zupełnie nowym jest ilość czasu i skutki, jakie niesie przebywanie ludzi, zwłaszcza młodych, w wirtualnym świecie internetu. Oczywiście sam internet nie jest moralnie ani dobry, ani zły, a na pewno bardzo pożyteczny. W Polsce mamy z nim do czynienia od 16 lat. Na początku korzystały z niego placówki naukowe. Nikt wtedy nie przypuszczał, że dorówna dzisiaj popularnością telewizji. Obecnie z internetu korzysta także Kościół. Kilka tygodni temu jednym z internetowych przebojów był np. film powołaniowy wyprodukowany przez jezuitów. Również diecezja sosnowiecka coraz śmielej wchodzi w wirtualną sieć. Oficjalną stronę naszego Kościoła lokalnego pod adresem www.diecezja.sosnowiec.pl odwiedza codziennie od 600 do 900 osób. Większość z księży ma także swoje adresy poczty elektronicznej, coraz więcej jest także stron internetowych poszczególnych parafii. Często bezinteresownie pomagają je przygotowywać ludzie młodzi zaangażowani w życie naszych parafii. Bardzo im za to dziękuję.
Jednak wraz z rozwojem internetu pojawiają się także zagrożenia, które ten wynalazek niesie. W jednym z dokumentów Papieskiej Rady do Spraw Środków Społecznego Przekazu czytamy: „Wśród konkretnych problemów stwarzanych przez internet jest obecność witryn nienawiści, poświęconych znieważaniu i atakowaniu grup religijnych i etnicznych”. (Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, Kościół a internet, 2002 r.). Wspomniany dokument podkreśla także to, że internet nigdy, podkreślam to z naciskiem, nigdy nie zastąpi rzeczywistego spotkania dwóch osób a także spotkania człowieka z Bogiem na modlitwie i w sakramentach. Oczywiście coraz popularniejsze są tzw. komunikatory internetowe i czaty, które sprawiają wrażenie komunikowania się ludzi między sobą. Mówi się nawet, że mogą one doprowadzić dwoje młodych ludzi do małżeństwa. Jednak maszyna, a taką przecież jest komputer i internetowy serwer, nie może zastąpić prawdziwego spotkania dwojga ludzi. Przypomnę także zasadę, że przez internet, podobnie jak przez telefon czy przekaz telewizyjny, nie można udzielać sakramentów. Msza św. transmitowana przez łącze internetowe, radiowe czy telewizyjne nie zastąpi prawdziwego udziału we wspólnocie eucharystycznej, choć jest pewną namiastką tej wspólnoty, zwłaszcza dla ludzi chorych, którzy nie mogą ze względu na swój wiek czy stan zdrowia przyjść do kościoła.
„Internet jest drzwiami otwierającymi się na wspaniały i ekscytujący świat o potężnym wpływie formacyjnym; nie wszystko jednak po drugiej stronie drzwi jest bezpieczne, zdrowe i prawdziwe” (Kościół a internet). Dlatego, choć internet jest moralnie obojętny, to warto pamiętać, że może on nam dostarczyć wiele dobra i rozrywki, ale może też być przyczyną grzechu. Dlatego siadając przed komputerem i włączając go do sieci warto także włączyć swój zdrowy rozsądek. A może czasami także dobrze by było prosić o opiekę św. Izydora, który został ogłoszony patronem internetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2. Pokolenie współczesnej młodzieży, a często także ludzi starszych, to również pokolenie telewizji. Z rozmów, a także nawet z problemów, jakie przedstawiają penitenci w czasie sakramentu pokuty i pojednania wynika, że telewizyjny przekaz, oprócz niewątpliwie wielu cech pozytywnych, budzi w nas emocje i uczucia, które już pozytywne nie są. Pomijając sferę życia seksualnego i programy żerujące na naszych najniższych instynktach, nawet programy informacyjne mogą być przyczyną grzechu. Coraz częściej mówimy, że powodują one w nas złość, są powodem wypowiadanych przez nas przekleństw czy odbierają nam radość życia, która winna charakteryzować prawdziwego chrześcijanina. W środowisku dziennikarskim mówi się, że „zła wiadomość, to dobra wiadomość”. A informacja, w której jest skandal lub leje się krew, przez wydawców telewizyjnych zazwyczaj jest najwyżej ceniona. Nic zatem dziwnego, że po czterech godzinach oglądania programu, a tyle podobno przeciętny Polak spędza przed odbiornikiem telewizyjnym, możemy mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem w codziennym życiu. Dlatego proponuję, by częściej telewizor po prostu wyłączać. Wyjdzie nam to na pewno na zdrowie.
Dziennikarzy proszę, by bardziej promowali dobro. Wiem, że zło jest bardziej krzykliwe, bardziej medialne. Ale warto pamiętać, jak wielki wpływ macie na nas, odbiorców waszej twórczości. Dlatego Benedykt XVI w tegorocznym orędziu skierowanym także do was pisze: „Raz jeszcze apeluję do odpowiedzialnych za przemysł mediów, aby kształcili i zachęcali producentów do ochrony dobra wspólnego, wspierania prawdy, obrony ludzkiej godności jednostki i krzewienia szacunku dla potrzeb rodziny” (Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, 2007).

Reklama

3. Niedziela Środków Społecznego Przekazu to tradycyjnie już dzień, kiedy pragnę podziękować tym ludziom mediów, którzy pokazują, jak wiele wokół nas jest dobra, miłości, jak wielu ludzi układa swoje życie zgodnie z przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Dziękuję także tym z was, którzy pokazują dobre rzeczy z terenu naszej diecezji. Czynią to w regionalnej telewizji, portalach internetowych, lokalnej prasie i radiu. Wiem, że czynicie to dobrze i jesteście przychylnie nastawieni do naszego Kościoła lokalnego. Proszę, pokazujcie to wszystko, co się u nas dzieje dobrego, zachęcając w ten sposób wiernych, by nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale włączyli się w działalność wspólnot, ruchów i stowarzyszeń oraz w życie naszych parafii. Dziękuję także twórcom naszych katolickich mediów. Oprócz wspominanej już strony internetowej jest także lokalna edycja tygodnika „Niedziela”, który obszernie relacjonuje wydarzenia w diecezji oraz formuje swoich czytelników. W naszych parafiach dostępne są także inne tytuły prasowe: „Gość Niedzielny”, „Źródło”, w kioskach kupić można „Nasz Dziennik”. Zachęcam do korzystania z tego dobra, jakim są: Radio Maryja, Telewizja Trwam oraz katolickie gazety.

Reklama

4. Przy okazji listu na Niedzielę Środków Społecznego Przekazu pragnę też skorzystać z okazji i przypomnieć o zasadach obowiązujących w kościołach tych, którzy chcą filmować lub robić zdjęcia. Zgodnie z normami przygotowanymi przez Episkopat Polski każdy, kto chce utrwalać uroczystości religijne w obrębie świątyni musi mieć ukończony specjalny kurs potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez Kurię Diecezjalną (Wskazania dotyczące fotografowania i filmowania w kościele, 1994). W diecezji sosnowieckiej kurs taki odbywa się zazwyczaj w kwietniu. Przed rozpoczęciem uroczystości operator kamery lub fotograf powinien także zgłosić się do celebransa lub proboszcza parafii, aby uzgodnić z nim szczegóły robienia zdjęć lub filmowania. Liturgia, zwłaszcza Mszy św., jest czymś świętym i nie wolno rozpraszać jej uczestników nieodpowiednim zachowaniem. Dotyczy to zwłaszcza ślubów, chrztów czy uroczystości pierwszokomunijnych.

5. Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki. Dzieciom i młodzieży życzę, by najbliższe miesiące były dla nich owocne nie tylko w zdobywaną wiedzę. Życzę, by stawali się także coraz dojrzalszymi ludźmi, by uczyli się odpowiedzialnie wybierać pomiędzy dobrem a złem. Rodzicom życzę, by nie tylko troszczyli się o dobra materialne, ale słowem, a przede wszystkim przykładem uczyli swoje dzieci miłości i szacunku, by przekazywali im swoją wiarę. Nauczycielom i wychowawcom życzę, by sami byli dla swoich podopiecznych wzorami ludzi dojrzałych, patriotów oraz chrześcijan. Wszystkim z serca błogosławię. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

† Adam Śmigielski - Biskup Sosnowiecki

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst