Reklama

Dziękczynienie Panu Bogu za plony

Niedziela toruńska 37/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki w dawniej Polsce, zwane okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami lub plonem, były radosnym świętem rolników z obrzędami o charakterze dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw i za wszelkie zbiory. Najpierw orszak dożynkowy udawał się do kościoła, gdzie wieniec święcono, a następnie do dworu, aby razem z dziedzicem świętować pomyślne zakończenie zbiorów. Podobnie jest i dzisiaj: najpierw udajemy się z wieńcami do kościoła, aby je poświecić, a następnie uczestniczymy w zabawach i radosnym spotkaniu rolników.
W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej rolnicy z diecezji toruńskiej oraz części województwa warmińsko-mazurskiego zjechali do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach-Lubawie, aby dziękować za tegoroczne plony ziemi. Dożynki diecezjalno-samorządowe współorganizowali: kustosz sanktuarium Matki Bożej w Lipach, wójt gminy Lubawa oraz ks. Zbigniew J. Gański, duszpasterz rolników diecezji toruńskiej.
Święto rolników rozpoczął barwny korowód wieńców dożynkowych poprowadzony na plac celebry przez młodzieżową orkiestrę dętą. W uroczystej procesji z kościoła do ołtarza polowego, rolnicy z dekanatu unisławskiego nieśli figurkę Matki Bożej, natomiast rolnicy z dekanatu chełmżyńskiego zanieśli do ołtarza obraz patrona rolników - św. Izydora. Mszę św. dziękczynną pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego sprawowali duszpasterze rolników z diecezji i kapłani z dekanatu lubawskiego. Uczestników uroczystości powitał kustosz sanktuarium ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, a wprowadzenia w święto dziękczynienia za plony ziemi dokonał wójt gminy Lubawa.
Starostowie dożynek przynieśli do ołtarza chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Składając bochen na ręce Biskupa Andrzeja, prosili w imieniu wszystkich rolników o pobłogosławienie tego chleba i przekazanie władzom samorządowym do sprawiedliwego podziału. Z rąk Księdza Biskupa chleb - symbol życia i ludzkiej pracy - otrzymali: wójt gminy Lubawa oraz przewodniczący rady. Starostami tegorocznych dożynek byli Anna i Marian Golder z parafii Prątnica (dekanat lubawski). W wychowaniu swoich dwojga dzieci kierują się nauką Kościoła katolickiego. Ich córka Aneta jest studentką II roku biologii medycznej w Akademii Pomorskiej w Słupsku, 17-letni syn Michał jest uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lubawie. Państwo Golder prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 51 ha. Specjalizują się głównie w uprawie zboża i rzepaku. Dodatkowo w gospodarstwie hodowana jest trzoda chlewna.
Starostowie włączają się w życie parafii, działając w organizacjach i stowarzyszeniach religijnych: Pani Anna jest członkiem Rady Parafialnej w Prątnicy, należy również do Żywego Różańca. Pan Marian również jest członkiem Rady Parafialnej, dodatkowo należy do Zespołu Duszpasterstwa Rolników. Córka Aneta szła z grupą pielgrzymkową na Jasną Górę, a syn Michał jest ministrantem. Rodzina Państwa Golder od pokoleń żyje i pracuje na roli.
Homilię do rolników wygłosił Biskup Andrzej. Analizując fragmenty Pisma Świętego mówiące o chlebie, zwrócił uwagę na wartości ewangeliczne tego „owocu ziemi i pracy rąk ludzkich”. Powiedział m.in.: „Oprócz chleba, każdy człowiek do wartościowego życia musi mieć silną wiarę w Boga, aby nie popaść w cywilizacyjne zniewolenia. (...) Współczesny człowiek musi również nauczyć się dzielić chlebem z głodującymi i potrzebującymi” - dodał. Biskup Andrzej docenił znaczenie trudnej, ale i odpowiedzialnej pracy rolnika, która daje innym codzienny pokarm i przypomniał słowa sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane do rolników w Krośnie 1997 r.: „Pragnę oddać hołd pracy rolnika i jego rękom, pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi”.
Zwrócił się do rolników, aby nadal z takim oddaniem dbali o dziedziczoną z pokolenia na pokolenie ziemię, która jest cząstką ojczyzny. Odniesieniem do daru chleba powszedniego jest dar chleba eucharystycznego. Zdaniem o wielkim znaczeniu: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” - zakończył dożynkową homilię Biskup Andrzej.
W darach ofiarnych rolnicy przynieśli do ołtarza m.in.: kwiaty, chleb, owoce i warzywa, ofiarę na WSD jako dar rolników oraz ofiary na sanktuarium Matki Bożej Lipskiej.
W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Duszpasterstwa Rolników.
„Z miłością stójcie przy ziemi, naszej matce i żywicielce” - słowami sługi Bożego Jana Pawła II rozpoczął podziękowanie diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew J. Gański. Słowa te stanowią hasło tegorocznych dożynek diecezjalno-samorządowych. „Dziękujemy najpierw Opatrzności Bożej za dary ziemi, za pochylenie się niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity. Dziękujemy dziś rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Przyjmij, Panie Boże, przez ręce Biskupa Andrzeja i kapłanów, to dziękczynienie” - mówił ks. Gański. Złożył podziękowanie Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy św., wygłoszenie słowa Bożego, za życzliwość względem ludzi pracujących na roli i Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej. Dziękował kapłanom, a w szczególności kustoszowi ks. Mieczysławowi Rozmarynowiczowi za współorganizację dożynkowego święta, dekanalnym duszpasterzom rolników, współorganizatorom tegorocznych dożynek: wójtowi gminy Lubawa Tomaszowi Ewertowskiemu, jego współpracownikom, wszystkim przybyłym gościom, starostom dożynek, delegacjom z wieńcami dożynkowymi, przedstawicielom Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej. Zaprosił także na dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze. Zachęcił do współpracy w duszpasterstwie rolników.
Przedstawiciele duszpasterstwa rolników złożyli wiązanki kwiatów na ręce Księdza Biskupa, kustosza lipskiego sanktuarium oraz diecezjalnego duszpasterza rolników. Zgromadzeni zawierzyli Matce Bożej Ojczyznę, duszpasterzy, polską wieś z jej dziedzictwem katolickim i narodowym, instytucje i organizacje pozarolnicze działające na rzecz rozwoju rolnictwa oraz wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast, zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła katolickiego, jak również troszczą się o godność człowieka pracującego na roli.
Do konkursu wieńców dożynkowych w kategorii tradycyjnej i religijnej stanęło 30 dzieł sztuki ludowej. W kategorii wieńców o charakterze religijnym komisja konkursowa w składzie: ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, ks. kan. Jerzy Hirsz, ks. Zbigniew Gański i ks. Jacek Wyrowiński nagrodziła wieniec wykonany przez rolników z parafii Kazanice, który nawiązywał do hasła roku liturgicznego. Drugie miejsce zajął wieniec ze Złotowa. Równie piękny był wieniec z prośbą do św. Ojca Pio o wsparcie dla rolników, wypleciony przez rolników z parafii Górne Wymiary, nagrodzony II miejscem. Delegacja z Kazanic ze zwycięskim wieńcem reprezentowała naszą diecezję podczas dożynek ogólnopolskich na Jasnej Górze.
Po Mszy św. z okolicznościowym słowem do zebranych uczestników dożynek diecezjalno-samorządowych zwrócił się wiceminister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka i członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: jeśli wyrzucenie imigrantów z USA to prawda, to będzie to nieszczęście

2025-01-20 07:18

Vatican News

Papież Franciszek powiedział w niedzielę we włoskiej telewizji, że zapowiedziane przez prezydenta elekta Donalda Trumpa wyrzucenie nielegalnych imigrantów z USA byłoby "nieszczęściem". W wywiadzie podkreślił również, że jedynym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest formuła dwóch państw.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Bp Suchodolski: współpraca między duchownymi a świeckimi to nasze zadanie nr 1

2025-01-20 17:29
Bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden - zaznaczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, która spotkała się 20 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była synodalność.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy pościsz, nie pokazuj tego na zewnątrz, ale...

Wiara

Kiedy pościsz, nie pokazuj tego na zewnątrz, ale...

„Godzina Różańcowa” Ojca Justyna

„Godzina Różańcowa” Ojca Justyna

Prezydium KEP: rozporządzenie MEN ws. organizacji lekcji...

Kościół

Prezydium KEP: rozporządzenie MEN ws. organizacji lekcji...

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Wiadomości

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...