Dożynki w dawniej Polsce, zwane okrężnem, wyżynkiem, wieńcowinami lub plonem, były radosnym świętem rolników z obrzędami o charakterze dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw i za wszelkie zbiory. Najpierw orszak dożynkowy udawał się do kościoła, gdzie wieniec święcono, a następnie do dworu, aby razem z dziedzicem świętować pomyślne zakończenie zbiorów. Podobnie jest i dzisiaj: najpierw udajemy się z wieńcami do kościoła, aby je poświecić, a następnie uczestniczymy w zabawach i radosnym spotkaniu rolników.
W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej rolnicy z diecezji toruńskiej oraz części województwa warmińsko-mazurskiego zjechali do sanktuarium Matki Bożej Lipskiej w Lipach-Lubawie, aby dziękować za tegoroczne plony ziemi. Dożynki diecezjalno-samorządowe współorganizowali: kustosz sanktuarium Matki Bożej w Lipach, wójt gminy Lubawa oraz ks. Zbigniew J. Gański, duszpasterz rolników diecezji toruńskiej.
Święto rolników rozpoczął barwny korowód wieńców dożynkowych poprowadzony na plac celebry przez młodzieżową orkiestrę dętą. W uroczystej procesji z kościoła do ołtarza polowego, rolnicy z dekanatu unisławskiego nieśli figurkę Matki Bożej, natomiast rolnicy z dekanatu chełmżyńskiego zanieśli do ołtarza obraz patrona rolników - św. Izydora. Mszę św. dziękczynną pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego sprawowali duszpasterze rolników z diecezji i kapłani z dekanatu lubawskiego. Uczestników uroczystości powitał kustosz sanktuarium ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, a wprowadzenia w święto dziękczynienia za plony ziemi dokonał wójt gminy Lubawa.
Starostowie dożynek przynieśli do ołtarza chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Składając bochen na ręce Biskupa Andrzeja, prosili w imieniu wszystkich rolników o pobłogosławienie tego chleba i przekazanie władzom samorządowym do sprawiedliwego podziału. Z rąk Księdza Biskupa chleb - symbol życia i ludzkiej pracy - otrzymali: wójt gminy Lubawa oraz przewodniczący rady. Starostami tegorocznych dożynek byli Anna i Marian Golder z parafii Prątnica (dekanat lubawski). W wychowaniu swoich dwojga dzieci kierują się nauką Kościoła katolickiego. Ich córka Aneta jest studentką II roku biologii medycznej w Akademii Pomorskiej w Słupsku, 17-letni syn Michał jest uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Lubawie. Państwo Golder prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 51 ha. Specjalizują się głównie w uprawie zboża i rzepaku. Dodatkowo w gospodarstwie hodowana jest trzoda chlewna.
Starostowie włączają się w życie parafii, działając w organizacjach i stowarzyszeniach religijnych: Pani Anna jest członkiem Rady Parafialnej w Prątnicy, należy również do Żywego Różańca. Pan Marian również jest członkiem Rady Parafialnej, dodatkowo należy do Zespołu Duszpasterstwa Rolników. Córka Aneta szła z grupą pielgrzymkową na Jasną Górę, a syn Michał jest ministrantem. Rodzina Państwa Golder od pokoleń żyje i pracuje na roli.
Homilię do rolników wygłosił Biskup Andrzej. Analizując fragmenty Pisma Świętego mówiące o chlebie, zwrócił uwagę na wartości ewangeliczne tego „owocu ziemi i pracy rąk ludzkich”. Powiedział m.in.: „Oprócz chleba, każdy człowiek do wartościowego życia musi mieć silną wiarę w Boga, aby nie popaść w cywilizacyjne zniewolenia. (...) Współczesny człowiek musi również nauczyć się dzielić chlebem z głodującymi i potrzebującymi” - dodał. Biskup Andrzej docenił znaczenie trudnej, ale i odpowiedzialnej pracy rolnika, która daje innym codzienny pokarm i przypomniał słowa sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane do rolników w Krośnie 1997 r.: „Pragnę oddać hołd pracy rolnika i jego rękom, pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi”.
Zwrócił się do rolników, aby nadal z takim oddaniem dbali o dziedziczoną z pokolenia na pokolenie ziemię, która jest cząstką ojczyzny. Odniesieniem do daru chleba powszedniego jest dar chleba eucharystycznego. Zdaniem o wielkim znaczeniu: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” - zakończył dożynkową homilię Biskup Andrzej.
W darach ofiarnych rolnicy przynieśli do ołtarza m.in.: kwiaty, chleb, owoce i warzywa, ofiarę na WSD jako dar rolników oraz ofiary na sanktuarium Matki Bożej Lipskiej.
W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Zespołu Duszpasterstwa Rolników.
„Z miłością stójcie przy ziemi, naszej matce i żywicielce” - słowami sługi Bożego Jana Pawła II rozpoczął podziękowanie diecezjalny duszpasterz rolników ks. Zbigniew J. Gański. Słowa te stanowią hasło tegorocznych dożynek diecezjalno-samorządowych. „Dziękujemy najpierw Opatrzności Bożej za dary ziemi, za pochylenie się niebios nad ziemią, aby wydała plon obfity. Dziękujemy dziś rolnikom za podjęcie współpracy z Bogiem w dziele stwórczym, aby nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. Przyjmij, Panie Boże, przez ręce Biskupa Andrzeja i kapłanów, to dziękczynienie” - mówił ks. Gański. Złożył podziękowanie Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy św., wygłoszenie słowa Bożego, za życzliwość względem ludzi pracujących na roli i Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej. Dziękował kapłanom, a w szczególności kustoszowi ks. Mieczysławowi Rozmarynowiczowi za współorganizację dożynkowego święta, dekanalnym duszpasterzom rolników, współorganizatorom tegorocznych dożynek: wójtowi gminy Lubawa Tomaszowi Ewertowskiemu, jego współpracownikom, wszystkim przybyłym gościom, starostom dożynek, delegacjom z wieńcami dożynkowymi, przedstawicielom Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej. Zaprosił także na dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze. Zachęcił do współpracy w duszpasterstwie rolników.
Przedstawiciele duszpasterstwa rolników złożyli wiązanki kwiatów na ręce Księdza Biskupa, kustosza lipskiego sanktuarium oraz diecezjalnego duszpasterza rolników. Zgromadzeni zawierzyli Matce Bożej Ojczyznę, duszpasterzy, polską wieś z jej dziedzictwem katolickim i narodowym, instytucje i organizacje pozarolnicze działające na rzecz rozwoju rolnictwa oraz wszystkich, którzy podejmują trud integracji wsi i małych miast, zgodnie z Ewangelią i nauką Kościoła katolickiego, jak również troszczą się o godność człowieka pracującego na roli.
Do konkursu wieńców dożynkowych w kategorii tradycyjnej i religijnej stanęło 30 dzieł sztuki ludowej. W kategorii wieńców o charakterze religijnym komisja konkursowa w składzie: ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, ks. kan. Jerzy Hirsz, ks. Zbigniew Gański i ks. Jacek Wyrowiński nagrodziła wieniec wykonany przez rolników z parafii Kazanice, który nawiązywał do hasła roku liturgicznego. Drugie miejsce zajął wieniec ze Złotowa. Równie piękny był wieniec z prośbą do św. Ojca Pio o wsparcie dla rolników, wypleciony przez rolników z parafii Górne Wymiary, nagrodzony II miejscem. Delegacja z Kazanic ze zwycięskim wieńcem reprezentowała naszą diecezję podczas dożynek ogólnopolskich na Jasnej Górze.
Po Mszy św. z okolicznościowym słowem do zebranych uczestników dożynek diecezjalno-samorządowych zwrócił się wiceminister rolnictwa Krzysztof Ardanowski, wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka i członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Ryszard Bober.
Pomóż w rozwoju naszego portalu