Reklama

Matka Fatimska na mielnickiej ziemi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mielnik

Lud zaczął zbierać się już na około godzinę przed wyznaczonym czasem. Najpierw zaczęły schodzić się kobiety w podeszłym wieku, potem starsi mężczyźni, po nich trochę młodsi, później pozostali. Nawet ci zza Buga, od strony Serpelic i Zabuża, też licznie wyszli nad brzeg i od czasu do czasu machali chorągiewkami. Niewiedzący o co chodzi wędkarze, którzy przypadkowo łowili na „Topolinie”, domyślili się, że szykuje się coś wyjątkowego i odłożyli wędki. Wszyscy czekali. Byli podekscytowani. Gdy z kościoła przyszła procesja z chorągwiami, dużym różańcem niesionym podczas uroczystości, świecami i lampionami, klimat stał się jeszcze bardziej wyjątkowy. A gdy proboszcz parafii o. Marian Węsak zaczął po raz ostatni przypominać program powitania, by wszystko wypadło jak najlepiej, wiadomo było, że do najważniejszego momentu pozostały już tylko minuty.
Mowa oczywiście o 28 sierpnia, a raczej wieczornych uroczystościach tego dnia i powitaniu figury Matki Bożej Fatimskiej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mielniku w ramach peregrynacji figury w diecezji drohiczyńskiej. Figura Pani Fatimskiej, której towarzyszył bp Antoni Dydycz, miała przypłynąć statkiem, wożącym turystów po Bugu. Dzień wcześniej zawitała do Serpelic. Droga rzeką wydawała się wyjątkowa i oczywiście szybsza, wcześniej więc zapadły decyzje, by skorzystać z takiego rodzaju komunikacji. I tak też było. Gdy było parę minut po 19.30, bo na tę godzinę umownie figurka miała przypłynąć, niektórzy wierni klimat pobożności spotęgowali, odmawiając Różaniec. Inni z kolei oglądali zachód słońca i odbicie jego blasku w rzece. Wnet dało się usłyszeć śpiew. Zaraz po nim słaby jeszcze dźwięk łodzi motorowej, który zbliżał się wraz z upływającymi sekundami. Za jakiś czas między drzewami było już widać światełko. Za kolejnych parę minut pojawiła się pierwsza łódź - coś w rodzaju pilota prowadzącego konwój. Zaraz za tą łodzią trzy kolejne. W tej chwili niektórzy z pewnością w duchu zadali sobie pytanie, na której łodzi jest figura Matki Bożej? Łatwo było o odpowiedź - na tej, na której świeciła się lampka.
Figurę, delegację z Serpelic i Księdza Biskupa witał śpiew „Witamy Cię, Alleluja...”. Kiedy statki przybiły na „Topolinę”, śpiew ucichł. Rozległ się za to inny dźwięk - strażackiej syreny z podstawionego przez OSP Mielnik wozu strażackiego. Jako pierwsi figurkę wzięli funkcjonariusze straży granicznej z Mielnika, przenosząc ją ze statku na „Topolinę”. Potem, z miejsca powitania do kościoła, figurę nieśli: młodzież, członkowie kół parafialnych, rada parafialna. Drogę pilotowała straż graniczna i strażacy ochotnicy. Ulica była udekorowana proporczykami i flagami, ale najbardziej klimat wyjątkowej uroczystości potęgowały świecące się lampiony. No i ten tłum, zebrany w jednym celu - by powitać Matkę Bożą, modlący się, śpiewający, kiedy trzeba wyciszony, idący równym krokiem. Widok był wyjątkowy.

Cezary Klimaszewski

Niemirów

W dniach 29-30 sierpnia parafę pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Niemirowie nawiedziła Matka Boża w znaku figury fatimskiej. Na granicy parafii w Sutnie oczekiwali parafianie, aby udać się za samochodem-kaplicą z figurą Maryi do kościoła parafialnego. Przed kościołem oczekiwał proboszcz ks. Zbigniew Domirski, księża z sąsiednich parafii i dziekan siemiatycki ks. Bogusław Kiszko. Na tę wyjątkową chwilę w życiu parafii przybył również bp Antoni Dydycz. Wraz z figurą fatimską zostały przywiezione relikwie błogosławionych Franciszka i Hiacynty.
Jak we wszystkich parafiach powitanie rozpoczęło się o godz. 19.30. Słowa powitania skierowali przedstawiciele: dzieci, młodzieży oraz wszystkich rodzin parafii. Następnie była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Antoniego. W kazaniu Pasterz diecezji nawiązał do objawień Matki Bożej mających miejsce w przeciągu ostatnich 200 lat, a w sposób szczególny podkreślił objawienia z 1858 r. w Lourdes oraz z 1917 w Fatimie. Przypomniał również o szczególnym wstawiennictwie Matki Bożej u Jej Syna za każdym, kto codziennie odmawia Różaniec zgodnie ze słowami Matki Bożej Różańcowej: „Chcę, abyście codziennie odmawiali Różaniec”. Po Mszy św. było czuwanie przy figurze Matki Bożej, a o godz. 23 miała miejsce wspólna modlitwa różańcowa prowadzona przez ojca pallotyna z Ukrainy. Modlitwa była połączona z procesją figury Matki Bożej niesionej przez parafian. Po zakończeniu modlitwy różańcowej o godz. 24 była sprawowana Pasterka w intencji nowych powołań zakonnych i kapłańskich oraz za już powołanych do tej wyjątkowej służby Bożej. Przewodniczył jej ks. Janusz Szymański - kapłan pochodzący z parafii. Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Błażejak, który przypomniał o znaczeniu i roli cierpienia w życiu każdego chrześcijanina, odwołując się do sceny z Ewangelii przedstawiającej Matkę Bożą stojącą przy Synu, konającym na drzewie krzyża.
Następnego dnia czuwanie rozpoczęło się Godzikami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia można było składać zobowiązania do odprawiania nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca w intencji wynagrodzenia za grzechy własne, całego świata, a w sposób szczególny za błędy Rosji. Później była sprawowana Eucharystia dla chorych i ich opiekunów. Zakończenie peregrynacji w parafii rozpoczęło się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez Księdza Proboszcza. Kazanie wygłosił ojciec pallotyn z parafii w Odessie na Ukrainie, który podzielił się świadectwami nawróceń dwóch osób, które spotkał w parafii. Prosił również o modlitwę różańcową za pracę misjonarzy na terenie krajów byłego ZSRR. W czasie tej Eucharystii, podobnie jak w parafiach, które już przeżywały nawiedzenie, parafianie niemirowscy złożyli ofiary przeznaczone na budowę sanktuarium Matki Bożej w Odessie nad Morzem Czarnym, do której trafi figura fatimska peregrynująca po naszej diecezji. Podczas uroczystego zakończenia w imieniu parafian jedna z rodzin podziękowała za odwiedziny Matki Bożej w znaku figury fatimskiej. Następnie wszyscy parafianie z różańcami wzniesionymi w górę procesyjnie odprowadzili figurę fatimską do samochodu-kaplicy. Na twarzach wielu ludzi były widoczne łzy wzruszenia oraz radości ze szczególnej obecności Matki Bożej. Takim sentymentalnym, a zarazem bardzo pięknym akcentem zakończyła się peregrynacja figury fatimskiej w parafii w Niemirowie.

Al. Przemysław Łoza

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli