Reklama

Parafia Pierwszych Polskich Pustelników Benedykta i Andrzeja Świerada w Częstochowie

Nie święci garnki lepią

Niedziela częstochowska 4/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w centrum miasta

Parafia Świętych Benedykta i Andrzeja Świerada - położona w centrum miasta, niedaleko Szpitala im. Biegańskiego przy ul. Mickiewicza - jest wspólnotą stosunkowo młodą i na tzw. dorobku, buduje bowiem świątynię. Na jej terenie mieszka 2200 osób, w większości katolików, choć można tu spotkać także adwentystów, zielonoświątkowców i świadków Jehowy. Dość liczna jest też grupa osób, które nie identyfikują się z żadną religią. Taką parafię określa się mianem trudnej, choć coraz częściej miejskie wspólnoty mają podobne problemy duszpasterskie. Gospodarzem miejsca jest znany wśród swych parafian z energii i pracowitości ks. Sławomir Bartoszuk, a obowiązki wikarego od kilku miesięcy pełni ks. Grzegorz Płaneta.

Wizytacja kanoniczna

Reklama

Zgodnie z prawem kanonicznym raz na 5 lat każda parafia w archidiecezji winna być odwiedzona przez pasterza miejscowego Kościoła. Cel tej wizyty nie jest wyłącznie kurtuazyjny, bowiem podczas jej trwania sprawdzane są księgi parafialne, formy i zakres pracy duszpasterskiej, a także osiągnięcia, jakimi może pochwalić się wizytowana wspólnota. Parafia pw. Pierwszych Polskich Pustelników Benedykta i Andrzeja Świerada w Częstochowie wizytę kanoniczną Pasterza Kościoła częstochowskiego abp Stanisława Nowaka przeżywała w ostatnim miesiącu minionego roku. Księdzu Arcybiskupowi towarzyszył proboszcz parafii pw. św. Jakuba, dziekan dekanatu św. Zygmunta - ks. prał. Józef Franelak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z Pasterzem

Spotkania Księdza Arcybiskupa z wiernymi odbywały się podczas czterech niedzielnych Mszy św. Arcypasterz udzielił grupie młodzieży sakramentu bierzmowania, dokonał pierwszego w historii parafii poświęcenia murów świątyni, spotkał się z członkami Żywego Różańca i rodzinami. W homiliach nie tylko przypominał, by żyć wedle przykazań i w Bogu odnajdywać odpowiedzi na istotne pytania, ale komentował trudną rzeczywistość, próbując wesprzeć duchowo ludzi bezrobotnych, a tych na terenie parafii nie brakuje - zagubionych, samotnych, próbujących odnaleźć swoje miejsce w świecie. We wszystkich wypowiedziach Ksiądz Arcybiskup gratulował duszpasterzom i wiernym zapału, z jakim wznoszą funkcjonalną i estetyczną świątynię, zachęcał do dalszego wysiłku i podobnej do dotychczasowej efektywności działań.

Wizyta w szpitalu

Reklama

Niedziela nie była jedynym dniem wizytacji kanonicznej. Kilka dni później Arcypasterz powrócił do parafii Świętych Benedykta i Andrzeja Świerada, by odwiedzić pobliski szpital i przedszkole. W szpitalu obowiązki kapelana pełni, obecny w parafii niemal od początku jej istnienia (1991 r.), lubiany przez pacjentów, ceniony za cierpliwość i dobre serce, ks. kan. Ryszard Stefański. Spotkanie rozpoczęła Msza św., odprawiona w niewielkiej szpitalnej kaplicy wypełnionej chorymi oraz ich opiekunami: lekarzami i pielęgniarkami. Ksiądz Arcybiskup poprosił później lekarzy o możliwość odwiedzenia pacjentów w szpitalnych salach. Został zaproszony na oddziały neurologiczny i rehabilitacji oraz sale operacyjne. Pasterz diecezji nie szczędził chorym słów pocieszenia i wsparcia, szczodrze błogosławił, rozdawał obrazki i życzył powrotu do domów na święta Bożego Narodzenia.

Odwiedziny w przedszkolu

Zupełnie inna w nastroju była wizyta w przedszkolu integracyjnym, które opiekuje się zarówno dziećmi zdrowymi, jak i niepełnosprawnymi. Nieco zasmuconego widokiem cierpienia i chorób Księdza Arcybiskupa niemal rozbroił wesoły, gromki i po dziecięcemu radosny śpiew maluchów, które momentalnie obstąpiły Arcypasterza z pytaniem, dlaczego nie przyszedł do nich w "stroju św. Mikołaja". Dostojnego Gościa zaproszono następnie do największej w przedszkolu sali, by wśród świątecznej dekoracji zaprezentować specjalnie przygotowany program artystyczny, po którym nastąpiła dość długa rozmowa Arcypasterza z kilkulatkami, zdolnymi, jak wiadomo, do zadawania arcytrudnych pytań.

Początek drogi

Reklama

Proboszcz parafii Świętych Benedykta i Andrzeja Świerada - ks. Sławomir Bartoszuk twierdzi, że ogrom już wykonanej w parafii pracy, nie tylko tej materialnej, ale i duchowej, to dopiero początek drogi. Kościół, zaprojektowany przez architekt inż. Janinę Dunal, wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych. Budowany przez firmę "Kar-Bud" Karola Pilchowca, pod kierunkiem inż. Piotra Nabiałka i nadzorem inż. Bogdana Trycha, powstaje wyłącznie z ofiar parafian i dobroczyńców, co umożliwia korzystanie z kredytu bankowego. Do dziś wspominany jest przez parafian dzień, w którym odprawiono w nowym kościele pierwszą Mszę św. - Wielki Czwartek 2000 r. Kościoła (jeszcze bez drzwi wejściowych) w przeddzień tego wydarzenia nocą pilnował Ksiądz Proboszcz wraz z nieodłącznym psem Brutusem i przyjacielem Tadeuszem. "Biedny to był Wieczernik - wspomina dziś ks. Bartoszuk - ale nasz! Tak długo wyczekiwany, wymodlony...".

To już inna parafia

Od kiedy funkcjonuje świątynia i budynek duszpasterski, jest to już inna parafia. Działa tu wspólnota Żywego Różańca, licząca 13 róż, Akcja Katolicka, dbająca o czystość w świątyni, młodzi ludzie zapisują się do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, osoby przygotowujące się do bierzmowania odbywają kilka razy w tygodniu spotkania w małych grupach, a dzieci w każdy piątek spotykają się w świątyni na rozmowie, modlitwie, zabawie.

Poprzedni wikary - ks. Grzegorz Ułamek, kapłan-dziennikarz, zainicjował wydawanie gazetki parafialnej pt. Dobra Nowina, która dobrze spełnia swoją rolę informacyjną. Biuletyn służy także do cotygodniowych rozliczeń finansowych. Ks. Bartoszuk ma zwyczaj zamieszczać tam rejestr wykonanych w minionym okresie prac budowlanych, ich koszt i stan parafialnych finansów. Wiele osób ta jawna "polityka finansowa parafii" przekonała do bliższej z nią współpracy.

Wzajemna pomoc

Parafia, co także nie pozostaje bez echa wśród wiernych, stara się pomagać biednym i bezrobotnym. W kancelarii można zostawić oferty dorywczej pracy, np. wrzucanie do piwnicy węgla, sprzątanie mieszkania, mycie okien, robienie zakupów itp. Ksiądz Proboszcz, który doskonale zna swoje owieczki, potrafi znaleźć odpowiednią, godną zaufania osobę. Niestety, zarówno ofert pracy, jak i chętnych do jej wykonania nie ma ostatnio zbyt wielu, ale sama inicjatywa i chęć pomocy bezrobotnym wydaje się cenna i sprawdzona w wielu miejscach Polski.

Nie dziwi więc fakt, że w tygodniu na wieczorną Mszę św. przychodzi coraz więcej wiernych, często takich, którzy do niedawna zwyczajowo odwiedzali świątynię tylko w niedzielę. Szukają odpowiedzi na nurtujące pytania, a codzienne homilie w wielu wypadkach dają im taką odpowiedź. Ksiądz Proboszcz, człowiek także praktyczny, wykorzystuje te okazje, głosząc katechezy dla dorosłych.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według świętego Łukasza

Niedziela Ogólnopolska 12/2016, str. 32-33

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Baranek pokonał nasze oddalenie od Boga

2025-04-18 22:17
Punktem kulminacyjnym liturgii była adoracja krzyża.

Magdalena Lewandowska

Punktem kulminacyjnym liturgii była adoracja krzyża.

– Jezus jest świątynią, ofiarą, arcykapłanem. To On rozwiązuje podstawowy problem człowieka, naszego wielkiego oddalenia od Boga – podkreślał podczas liturgii Wielkiego Piątku bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?