Reklama

Rozwijają „Skrzydła”

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej rozpoczęła trzecią edycję ogólnopolskiego programu „Skrzydła”. Jest to program długoterminowej pomocy uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej swoich rodzin potrzebują pomocy w formie dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych czy dofinansowania wycieczek szkolnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program Caritas proponuje osobom prywatnym i firmom objęcie opieką finansową dzieci przez przynajmniej jeden semestr szkolny. „Skrzydła” dają możliwość wyboru formy pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia, a także do możliwości finansowych sponsora.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej programem objęte zostały dzieci, zgłoszone przez Parafialne Zespoły Caritas. Pomocą „Skrzydeł” otoczonych jest obecnie 38 dzieci.
Uczniowie objęci pomocą stypendialną, obok warunków finansowych określonych regulaminem programu, osiągać muszą dobre wyniki w nauce lub posiadać szczególne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie oraz cieszyć się dobrą opinią w swoim środowisku.
Julia Skrzydlewska i Natalia Namyślak - zielonogórskie gimnazjalistki swoje stypendium przeznaczają na zakup książek, ubrań, obuwia. Jest to duża pomoc dla nich, a przede wszystkim dla budżetów ich rodzin. Uczennice w tym roku po raz pierwszy uczestniczą w programie stypendialnym. Na rozpoczęcie roku szkolnego ośmioro stypendystów otrzymało wyprawki szkolne od swojego „sponsora”. Stypendyści w ciągu roku uczestniczą w spotkaniach i rekolekcjach, podczas wakacji biorą udział w Wakacyjnej Akcji Caritas.
Rodziny dzieci uczestniczących w programie nie otrzymują środków finansowych. Są one w całości przekazywane na konto PZC, do którego zadań należy zakup odpowiednich przyborów szkolnych, wykupienie obiadów i opieka nad stypendystą. Program Caritas chroni również prywatność dziecka i jego rodziny, dlatego też darczyńca otrzymuje informacje o dziecku, które zawierają jedynie imię, wiek, klasę i krótki opis sytuacji rodzinnej dziecka.
- Darczyńcą na rzecz programu „Skrzydła” może być osoba prawna - firma lub osoba fizyczna, która przystępując do programu „Skrzydła”, na podstawie wypełnionej deklaracji wybiera formę oraz czas opieki nad uczniem - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk z Caritas diecezjalnej. Minimalny czas opieki to jeden semestr nauki w szkole.
W ramach pomocy w programie „Skrzydła” uczeń może otrzymać wsparcie w zakresie pakietów:
- „Skrzydła na co dzień” - dożywianie w szkole, wyprawka szkolna, odzież letnia i zimowa (miesięczna kwota wynosi 147 zł przez 10 miesięcy);
- „Skrzydła na przyszłość” - wyjścia szkolne (kino, teatr, wycieczki szkolne); korepetycje, dojazdy do szkoły, wypoczynek letni lub zimowy - kolonie, obozy (miesięczna kwota wynosi 154 zł przez 10 miesięcy).
Przekazanie określonej kwoty pieniężnej na rzecz programu „Skrzydła” odbywa się na podstawie umowy darowizny w przypadku osoby prawnej oraz wypełnionej deklaracji w przypadku osoby fizycznej. Umowa darowizny i zgłoszona deklaracja zobowiązują Caritas do przekazania darowanej kwoty na rzecz programu „Skrzydła”.
W przypadku osób indywidualnych, które nie mogą wykupić całego pakietu, istnieje możliwość podpisania deklaracji, która pozwala na objęcie wsparciem dziecka poprzez dokonywanie regularnych wpłat w dowolnej wysokości. „Skarbonka Skrzydeł” to propozycja dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć program bez podpisywania długoterminowych deklaracji. Każda wpłata na konto Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z dopiskiem: „Skarbonka Skrzydeł” będzie przeznaczona na pomoc dzieciom, które nie zostały objęte stałą opieką w programie. Wpłacający może określić cel, na który mają zostać przeznaczone wpłacane środki, np. obuwie, dożywianie itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Archiwum Idy Nowakowskiej

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

Więcej ...

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania