Reklama

Niedziela 21/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Jedna miłość

Ks. Jarosław Grabowski

„Matka daje dziecku nie tylko swe ciało i krew, ale jednocześnie coś ze swej duszy i swego ducha”. Hans Urs von Balthasar

watykan - polska
5-10

Był blisko wielkich i małych

Paweł Pasierbek, jezuita – Watykan

Sto lat temu Pan nawiedził swój lud i ukochał go, dlatego dał mu pasterza, którego przygotował, uczynił biskupem, a potem papieżem, aby lud mógł się ucieszyć Bogiem, który jest z nim.

List Benedykta XVI na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Benedykt XVI

W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy – podkreśla papież emeryt Benedykt XVI w swoim przesłaniu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Ten list przejdzie do historii Kościoła

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Świętowanie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II rozpoczęło się w Krakowie, gdzie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oficjalnie zaprezentowano list Benedykta XVI napisany z tej okazji.

z jasnej góry
11

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

W duchu wiary, wiedząc, że to jest też odpowiedź na wolę Bożą, zgodziłem się przyjąć ten wybór. Mam świadomość, jak złożone zadanie mnie czeka – powiedział o. Samuel Pacholski, nowy przeor Jasnej Góry na konferencji prasowej w dniu wyboru, 9 maja br.

temat numeru
12-17

Biblijne Mamy

Ks. Antoni Tronina

Dzień Matki skłania do głębszej refleksji nad tajemnicą macierzyństwa objawioną w Piśmie Świętym.

Mama z Zuzeli

Łukasz Krzysztofka

Mama. Każda bez wyjątku niepowtarzalna, najlepsza, najpiękniejsza. Dla dziecka – jedyna. Zbliżający się dzień jej święta jest pretekstem do namalowania słowami kilku portretów. Na każdym z nich wyjątkowa mama wyjątkowej latorośli. Bo przecież dla matki każde dziecko jest jedyne.

Mama, która przebaczyła

Krzysztof Tadej

Siedzieliśmy przy stole. W rękach pani Franciszka trzymała różaniec. Zobaczyłem w jej oczach ból. Za chwilę miała mówić o synu, który został zamordowany. To, co później usłyszałem, świadczy o jej świętości.

Mama na 100%

Maria Fortuna-Sudor

Rodzina państwa Kmieciów z Libiąża znalazła się w centrum zainteresowania na początku 2017 r., kiedy Helenka została zamordowana w Boliwii, dokąd pojechała jako wolontariuszka misyjna.

Chcę być jak moja Mama

Ida Nowakowska-Herndon

„Wychowywanie ciebie jest moją pasją” – mówiła mi moja mama. Choć nie rozumiałam do końca tych słów, wywoływały na mojej twarzy uśmiech. Czułam się potrzebna.

treści wiary
18

Święty o niebie

red.

„W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą” – stwierdził George Weigel, jeden z najlepszych znawców pontyfikatu świętego papieża w wywiadzie, który opublikowaliśmy w poprzednim numerze Niedzieli. Opinia ta wywołała liczne komentarze czytelników, dlatego postanowiliśmy częściej wracać na naszych łamach do nauczania polskiego papieża.

moim zdaniem
19

Męskie oblicze Kościoła

Ks. Janusz Chyła

W przeżywaniu wiary potrzebujemy zarówno wzorca męskiego, jak i żeńskiego. W takiej właśnie damsko-męskiej integralności wychował się też Jezus.

życie kościoła
20-23

Czynią świat lepszym

Beata Włoga

Stulatki – tak dziś mówią o sobie siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które obchodzą właśnie jubileusz 100-lecia istnienia. Główne uroczystości zaplanowane są na 29 maja br. – w liturgiczne wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskie.

Trzeba powrotu do religii

Włodzimierz Rędzioch

Przymusowe odosobnienie może być pomocą w ponownym odkryciu prawdziwych relacji, w zerwaniu z dotychczasowym rytmem życia, wyznaczanym przez pracę w ciągu dnia i wieczór przed telewizorem.

Papież Soboru

Ks. Mariusz Frukacz

Pragnął przybyć do Polski, ale komunistyczne władze PRL nie wyraziły na to zgody. 29 maja Kościół powszechny będzie obchodzić liturgiczne wspomnienie św. Pawła VI.

Wiara to nie teatr

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Myślę, że należy docenić to, iż Polska może nie tyle na mapie świata, ile na mapie Europy w tych dwóch bardzo trudnych miesiącach była zieloną wyspą. Chodzi mi o ograniczoną, ale jednak możliwość publicznych praktyk religijnych, nawet jeżeli mogła w nich uczestniczyć jedynie „garstka” osób

kościół lokalny
24-25

To się dzieje spontanicznie

Maria Fortuna-Sudor

To nie jest tak, że jestem uformowany misyjnie i pomagam tylko tym, którzy są na misjach – mówi Niedzieli ks. dr Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii

punkt widzenia
26-29

Artyści nie zostali sami!

Artur Stelmasiak

– Program pomocowy „Kultura w sieci” został przygotowany i wdrożony w ekspresowym tempie. A my, zespół Narodowego Centrum Kultury (NCK), musieliśmy pracować na trzy zmiany, także w dni wolne od pracy, by rozpatrzyć rekordową w historii programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczbę wniosków – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Dlaczego WHO nie ostrzegło świata?

Artur Stelmasiak

Gdyby Światowa Organizacja Zdrowia nie okłamywała świata ws. niebezpiecznego wirusa z Chin, to dziś mógłby on wyglądać zupełnie inaczej. Amerykańskie szacunki mówią, że obecny kryzys gospodarczy byłby zniwelowany nawet o 95%

widziane z prowincji
30

Opozycję gubi lenistwo

Marian Salwik

Niedziela z kulturą
31-42

Nie taka sama

Wojciech Dudkiewicz

Obalanie mitów

j.k.

Istota rzeczy

w.d.

Z myślą o ojczyźnie

j.k.

Program telewizyjny

Targ rozmaitości, czyli Teatr Telewizji

Tomasz Łabonarski

W czasie gdy teatry jako jedne z wielu instytucji kultury zostały zamknięte, a na horyzoncie nie pojawia się klarowna data ich otwarcia (możemy się spodziewać powrotu teatrów najwcześniej od przyszłego sezonu, tj. od września), dobrze jest się posiłkować dziedzictwem kulturalnym zamieszczonym w internecie.

Krzyżówka

polecamy
43

Niebo jest stale czynne

Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, jak działa cud? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Maryja? I czy możemy wyprosić cud ochrony przed epidemią? Na te pytania odpowiada Wincenty Łaszewski, ceniony polski mariolog, autor nowej książki Zwycięstwa z pomocą nieba.

moim zdaniem
44-45

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!

Ks. Ireneusz Skubiś

Jeśli stery świata zostaną przejęte przez ludzi pozbawionych sumienia, to ludzkość wejdzie w okres największego niewolnictwa.

Narodowcy na uchodźstwie

Jan Żaryn

nasza rozmowa
46-47

Skrywane skarby polskości

Trzeba było wielu lat zmian mentalnościowych, by obok Piłsudskiego wśród twórców Niepodległej przedstawić w podręcznikach szkolnych Dmowskiego czy Paderewskiego – podkreśla prof. Jan Żaryn.

nasze sprawy
48-49

Zarażeni miłością

Zebrał Maciej Orman

Modlą się tak, jakby wszystko zależało od Boga, i pracują tak, jakby wszystko zależało od nich – w obliczu epidemii sprawdzoną praktykę św. Ignacego Loyoli stosują zaangażowani w ogólnopolskie, diecezjalne i parafialne dzieła charytatywne Caritas.

sprawy rodzinne
50-52

Kochanie, ja się tym zajmę

Michał Piekara

Jak ojciec może wspierać matkę w macierzyństwie? Czego potrzebuje kobieta, żeby żyła pełnią swojego powołania? Prezent od ojców na Dzień Matki.

Etatowi rodzice

Karolina Mysłek

Spotykamy się z różnymi opiniami – że dla pieniędzy, z innych powodów... Na początku to bolało, ale ja wiem, jaka jest historia naszej pracy z dziećmi, i wierzę, że to Boży plan dla naszej rodziny.

moim zdaniem
53

Dzień dobry, Boże, mam parę spraw

Jarosław Kumor

W relacji z Bogiem rozsądnie jest zakończyć prośbę słowami: „jeśli Ty tego chcesz”; zasadniczo prośby nie powinny być główną treścią naszych dialogów.

listy
54

Chcą korespondować

Smak chleba

Aleksandra

55

Targi SACROEXPO w nowym terminie

Targi Kielce

W tym roku przypada już XXI edycja tej międzynarodowej wystawy, której towarzyszą inspirujące spotkania, warsztaty szkoleniowe, konferencje.

dobre rady
56-59

Świeże zioła

Karolina Szostkiewicz-Jaros - dietetyk kliniczny

Można je hodować w ogrodzie, na balkonie, a nawet na parapecie czy blacie kuchennym.

Pesto z pietruszki

J.M.

Wszystkie składniki, oprócz oliwy, umieść w kielichu blendera i miksuj pulsacyjnie do momentu uzyskania grudkowatej, równomiernie rozdrobnionej pasty. Dodaj oliwę i ponownie krótko miksuj.

Odwrócona hipoteka – jak to działa?

Bożena Kwiecińska - prawnik

Codziennie zmagam się z rosnącymi kosztami utrzymania przy bardzo niewielkiej emeryturze, a jednocześnie mam świadomość, że niemałe pieniądze mam zamrożone w nieruchomości. Jak mogę to wykorzystać?

Jak chronić stawy?

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński - specjalista ortopeda traumatolog Medical Magnus Clinic, Łódź

W przeszłości mówiono, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy osób w średnim wieku i starszych. Obecnie obserwujemy, że wskazania do alloplastyki, czyli leczenia operacyjnego stawów, mają coraz młodsi pacjenci. Specyfika tej choroby polega na tym, że jej wstępny okres jest trudny w diagnostyce.

Gimnastyka stóp

Ewa Nowak

Aby zapobiegać obrzękom stóp i łydek, należy regularnie wykonywać proste ćwiczenia przy okazji innych codziennych czynności

podróżnik
60-61

Miasto z piaskowca

Margita Kotas

Strzelista fara, kamienna Zośka, zamkowe zjawy i Trzy Krzyże, które chronią miasto. Szydłowiec, choć nieduży, potrafi przyciągnąć uwagę. Można wierzyć innym na słowo, ale najlepiej sprawdzić to osobiście

historia
62-63

Zapomniana epidemia

Grzegorz Gadacz

Największa w historii epidemia grypy wybuchła, kiedy już od kilku lat mężczyźni w mundurach różnych armii wyrzynali się wzajemnie na wszystkich frontach I wojny światowej, w Rosji trwała krwawa rewolucja, a do odzyskania przez Polskę niepodległości brakowało kilku miesięcy

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Głosy z bezludzia

Witold Gadowski

Pozostawieni sami sobie, faszerowani bezwartościowym śmieciem płynącym z mediów wielkiego nakładu, tak naprawdę nie wiemy nic, nic nie jest pewne, nie ma na czym oprzeć planów na przyszłość.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi

„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”

Ks. Piotr Nowosielski

Kiedy pielgrzymi odwiedzają Ziemię Świętą i przybywają na Górę Oliwną, do miejsca, które upamiętnia Wniebowstąpienie, zachowują się różnie. Jedni dotykają kamienia mającego przypominać to zdarzenie, a inni rozglądają się po wnętrzu niewielkiej kaplicy, dziwiąc się surowości miejsca, obecnie zamienionego na meczet. Jeszcze inni spoglądają w górę, w kierunku sklepienia, jakby chcieli przez nie zobaczyć otwarte niebo...

„Pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach!” (Mt 28, 19)

Ks. Antoni Tronina

Symbolika ornatu i jego kolorów

Ks. Jan Powroźnik

Męczennik za tajemnicę spowiedzi

Ks. Mariusz Frukacz

Puste miejsce

Ks. Mariusz Rosik

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Mamy nowych diakonów

Ks. Piotr Bączek

W Skoczowie – mieście urodzenia św. Jana Sarkandra – 8 maja bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu trzem klerykom naszej diecezji.

Majówki w internecie

Tomasz Terteka

Zespół Regionalny Magurzanie opracował cykl filmów z serii: Majówka w Beskidzie Żywieckim.

Niedziela częstochowska

Nie trzeba czekać

Agata Kowalska

Ksiądz Henryk Kowalski, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu, zasłynął ostatnią inicjatywą, czyli zainstalowaniem w kościele bezdotykowej kropielnicy na wodę. Jednak to nie wszystko.

Więcej dobra i prawdy

Maciej Orman

Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo apeluje o odpowiedzialność czytelników za tygodniki katolickie, w tym za Niedzielę.

Wielka przygoda świętości

Beata Pieczykura

Masz marzenia i pragniesz, by się spełniły? Zastanawiasz się, czym jest powołanie? Myślisz, by być księdzem? Jeżeli tak, to w wielką przygodę ku szczęściu i świętości możesz wyruszyć w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Ta wspólnota czeka na ciebie...

Niedziela podlaska

Boży snycerz znad Buga

Ks. Zenon Czumaj

Lucjan Boruta to człowiek, który nie tylko wpisał się na trwałe w dzieje Drohiczyna, ale stał się jego „cząstką”. 21 maja br. minęła 30. rocznica jego śmierci.

Matka, która wszystko rozumie…

Monika Kanabrodzka

Wykonują różne zawody, na pełnych obrotach mierzą się z różnymi zadaniami i wyzwaniami, gotują tak, jak nikt inny, a przy tym są największą podporą dla swoich dzieci. W obchodzony 26 maja Dzień Matki głos oddajemy trzem kobietom, które w różny sposób realizują wielki dar – macierzyństwo.

Niedziela kielecka

Oddawali złoto na korony

Katarzyna Dobrowolska

Parafia Daleszyce będzie w tym roku przeżywała szczególne uroczystości. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Daleszyckiej zostanie ozdobiony koronami.

Na Wzgórzu Zamkowym od 850 lat

Agnieszka Dziarmaga

7 maja w odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta zainaugurowano jubileusz 850 lat bazyliki katedralnej.

Niedziela małopolska

Bo potrzebujemy wzorów

Gdy porównamy wybory i decyzje Emilii i Karola Wojtyłów, rodziców Ojca Świętego, z tym, co obserwujemy w rodzinach dzisiaj, to znajdziemy wspólne cechy – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. prof. Jacek Urban, dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII oraz dyrektor Archiwum Kapituły Metropolitalnej.

Maseczka duchowa

Anna Bandura

Inicjatywa „Maseczka duchowa” uświadomiła parafianom dwie rzeczy: jak duża grupa wiernych potrzebuje duchowego wsparcia oraz jak wiele osób jest gotowych na tę potrzebę odpowiedzieć.

Niedziela lubelska

Miłosierdzie przeciw pandemii

Ks. Mieczysław Puzewicz

Pandemia pochłonęła życie setek tysięcy ludzi i naruszyła zdrowie milionom. Postawiła wiele znaków zapytania – nikt nie wie, kiedy się skończy i jak się skończy.

Sześć wieków parafii

Grzegorz Jacek Pelica

„Nie święci garnki lepią” – głosi przysłowie, które na Ziemi Chełmskiej ma swoje dokończenie: „tylko zduny w Pawłowie”. Tak mawiano, gdy ktoś potrzebował otuchy, aby wykonać jakieś trudne, ponadprzeciętne zadania. Rodzice w ten sposób dodawali odwagi dzieciom, które obawiały się nowych wyzwań.

Niedziela legnicka

Księża, siostry i klerycy razem w jednej sprawie

Ks. Waldemar Wesołowski

W ciągu ostatniego miesiąca blisko 20 osób duchownych wspierało pracę jeleniogórskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonego przez legnicką Caritas.

Jubileusz lubińskiego duszpasterza

Monika Łukaszów

W gronie parafian i najbliższych współpracowników, swoje 75. urodziny świętował pierwszy proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, ks. prał. Wiesław Migdał.

Niedziela łódzka

Biskup i uczeń

Ks. Marek Hajdyła

Słuchając wielu wypowiedzi abp. Grzegorza Rysia, być może niejeden z nas, wśród wielu innych prawd, wyłowił również taką. Według intuicji kaznodziei i przewodnika duchowego życie wiarą i czerpanie z niej sił jest owocne wtedy, kiedy stajemy się uczniami – otwartymi i przeżywającymi swoją wiarę dynamicznie, w drodze ku kochającemu Bogu.

W drodze do jubileuszu

Ks. Tomasz Cyliński

Zbliża się 600-lecie parafii w Parzęczewie. Warto zatem przybliżyć historię tego miasta.

Niedziela przemyska

Dom Świętych

Romana Trojniarz

Sto lat temu przyszedł na świat człowiek, którego życie okazało się wyjątkowym darem dla Kościoła i całego świata. Zaznaczył swoją obecność także w naszej archidiecezji.

Droga Biskupa Chudzio

Doświadczenie, które mi zostało z okresu kamienieckiego, to bardziej pamięć o tamtejszych ludziach, o księdzu biskupie, kapłanach, pełnych zaufania Bogu, a jednocześnie gotowych na wszystko, by wiary bronić… – tak wspomina czasy posługi w diecezji kamienieckiej nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Niedziela rzeszowska

Celem jego życia było niebo

Właśnie minęła 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. O istocie i znaczeniu świętości w życiu papieża z bp. Kazimierzem Górnym rozmawia Natalia Janowiec.

Liceum Sióstr Pijarek gotowe do przyjęcia uczniów

Alicja Kaczyńska

Rok szkolny powoli dobiega końca i mimo że od blisko dwóch miesięcy nic nie wygląda tak samo, to kadra pedagogiczna Liceum Sióstr Pijarek robi wszystko, aby jak najlepiej wypełniać swoje zadania w czasie kwarantanny spowodowanej epidemią koronawirusa.

Niedziela sandomierska

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Ks. Grzegorz Słodkowski

Bp Krzysztof Nitkiewicz modlił się w sandomierskiej katedrze w intencji strażaków i pracowników pożarnictwa.

Budować fundamenty

Władysław Szpunar

Ważnym miejscem na mapie diecezji, gdzie kultywowana jest pamięć o św. Janie Pawle II, jest Szkoła Podstawowa w Pysznicy.

Niedziela sosnowiecka

Chcemy iść do Matki

Ks. Tomasz Zmarzły

Tegoroczne pielgrzymowanie na pewno będzie inne. Są już pierwsze plany.

To dla Ciebie, Ojcze Święty!

Ks. Tomasz Zmarzły

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II to okazja do wdzięczności Bogu za dar naszego papieża. Diecezja sosnowiecka włącza się w to rocznicowe świętowanie, które ze względu na okoliczności odbywa się w zmienionej i ograniczonej formie.

Niedziela świdnicka

Kiedy Pierwsza Komunia?

Ks. Mirosław Benedyk

Biskup świdnicki wydał komunikat dotyczący przystąpienia dzieci do Pierwszej Komunii świętej.

Posłani na żniwo Pańskie

Ks. Mirosław Benedyk

Kościół świdnicki 23 maja br. wyprawił pięciu nowych robotników Pańskich, aby głosili słowo Boże i sprawowali święte sakramenty.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Dla spragnionych serc

Adam Szewczyk

W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rodzice wspólnie z proboszczami decydują, kiedy dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii św.

Akt Oddania Rodziny

Ks. Robert Gołębiowski

Ponad 100 lat temu wrażliwe i czułe serce Niepokalanej Matki Zbawiciela Świata, widząc dramat tracenia przez ludzkość łaski wiary, otworzyło swoje pełne miłości wnętrze i przekazało światu orędzie zbawienia przez radosne serca portugalskich pastuszków.

Niedziela toruńska

Sam na sam z Jezusem

Ewa Melerska

Oprawy przyjęć komunijnych przypominają często wesela. Zdaje się to być ważniejsze od istoty samego sakramentu. Tymczasem najważniejsze jest przyjęcie Jezusa,reszta to tylko dodatek.

Mama niejedno ma imię

Anna Głos

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt, które obchodzimy 26 maja. Mamy troszczą się i opiekują się nami przez całe życie, niezależnie od tego, ile mamy lat. Te, które już odeszły, chociaż zostawiły po sobie pustkę i tęsknotę, orędują za nami w niebie.

Niedziela warszawska

Miejsce dla każdego

Magdalena Wojtak

W czasach komunizmu było azylem, miejscem formacji i drugiego obiegu. Obecnie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych jest domem duchowego wsparcia dla ludzi kultury i sztuki.

Okno do nieba

O pięknie, które zbawia, o sztuce, która jest modlitwą, i o tym, co stało się w Europie po epidemii dżumy, z ks. dr. Mirosławem Nowakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela wrocławska

Diakoni na trudne czasy

Grzegorz Kryszczuk

W wybranych kościołach archidiecezji wrocławskiej, 9 maja trzynastu kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia diakonatu. Każda z tych uroczystości odbyła się w niewielkim gronie zaproszonych gości.

Wakacje z Bogiem #7: Kapłan w drodze

Agnieszka Bugała

Miał być ślusarzem i tokarzem. Chyba, że po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Turku zdecydowałby się na Politechnikę i wydział budowy mostów. Ale – mimo, że był laureatem olimpiad z wiedzy technicznej – jakiś głos zapraszał go w inne miejsce, niż studia inżynierskie. I on tego głosu posłuchał.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Tobie, mamo, dziękuję

Ks. Krzysztof Hawro

Wydaje się, że dopiero rozpoczynaliśmy maj. Tak jakby wczoraj szliśmy na pierwszą majówkę. A już ten najpiękniejszy miesiąc, od lat poświęcony Matce Bożej, dobiega końca.

Mama w czasie pandemii

Ewa Monastyrska

Dzień Matki to idealny czas, by pochylić się nad sytuacją mam w obecnej rzeczywistości. Wydaje się, że jedynym obowiązkiem kobiet jest pozostanie w domu i odpowiednie zaopiekowanie się potomstwem. Czy rzeczywiście tak jest?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Dowód zaufania

Z nowym dyrektorem Wydziału Ekonomicznego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. kan. prof. UZ Tadeuszem Stanisławskim rozmawia Kamil Krasowski.

Powołanie – darem

Kamil Krasowski

Kościół seminaryjny w Gościkowie -Paradyżu jest miejscem tegorocznych święceń diakonatu i prezbiteratu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Czeka również na kolejnych kandydatów do służby w tym powołaniu.

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Polska

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii...

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Na wigilii jest u nas nie tylko rodzina

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Niedziela w Warszawie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Przewodniczący KEP:  Kościół nie może być na...

Polska

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na...