Reklama

Niedziela 21/2020

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Jedna miłość

Ks. Jarosław Grabowski

„Matka daje dziecku nie tylko swe ciało i krew, ale jednocześnie coś ze swej duszy i swego ducha”. Hans Urs von Balthasar

watykan - polska
5-10

Był blisko wielkich i małych

Paweł Pasierbek, jezuita – Watykan

Sto lat temu Pan nawiedził swój lud i ukochał go, dlatego dał mu pasterza, którego przygotował, uczynił biskupem, a potem papieżem, aby lud mógł się ucieszyć Bogiem, który jest z nim.

List Benedykta XVI na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Benedykt XVI

W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy – podkreśla papież emeryt Benedykt XVI w swoim przesłaniu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Ten list przejdzie do historii Kościoła

Wysłuchała Maria Fortuna-Sudor

Świętowanie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II rozpoczęło się w Krakowie, gdzie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oficjalnie zaprezentowano list Benedykta XVI napisany z tej okazji.

z jasnej góry
11

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

W duchu wiary, wiedząc, że to jest też odpowiedź na wolę Bożą, zgodziłem się przyjąć ten wybór. Mam świadomość, jak złożone zadanie mnie czeka – powiedział o. Samuel Pacholski, nowy przeor Jasnej Góry na konferencji prasowej w dniu wyboru, 9 maja br.

treści wiary
18

Święty o niebie

red.

„W Polsce jest za dużo nostalgii za Janem Pawłem II, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia się jego myślą” – stwierdził George Weigel, jeden z najlepszych znawców pontyfikatu świętego papieża w wywiadzie, który opublikowaliśmy w poprzednim numerze Niedzieli. Opinia ta wywołała liczne komentarze czytelników, dlatego postanowiliśmy częściej wracać na naszych łamach do nauczania polskiego papieża.

moim zdaniem
19

Męskie oblicze Kościoła

Ks. Janusz Chyła

W przeżywaniu wiary potrzebujemy zarówno wzorca męskiego, jak i żeńskiego. W takiej właśnie damsko-męskiej integralności wychował się też Jezus.

życie kościoła
20-23

Czynią świat lepszym

Beata Włoga

Stulatki – tak dziś mówią o sobie siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które obchodzą właśnie jubileusz 100-lecia istnienia. Główne uroczystości zaplanowane są na 29 maja br. – w liturgiczne wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskie.

Trzeba powrotu do religii

Włodzimierz Rędzioch

Przymusowe odosobnienie może być pomocą w ponownym odkryciu prawdziwych relacji, w zerwaniu z dotychczasowym rytmem życia, wyznaczanym przez pracę w ciągu dnia i wieczór przed telewizorem.

Papież Soboru

Ks. Mariusz Frukacz

Pragnął przybyć do Polski, ale komunistyczne władze PRL nie wyraziły na to zgody. 29 maja Kościół powszechny będzie obchodzić liturgiczne wspomnienie św. Pawła VI.

Wiara to nie teatr

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Myślę, że należy docenić to, iż Polska może nie tyle na mapie świata, ile na mapie Europy w tych dwóch bardzo trudnych miesiącach była zieloną wyspą. Chodzi mi o ograniczoną, ale jednak możliwość publicznych praktyk religijnych, nawet jeżeli mogła w nich uczestniczyć jedynie „garstka” osób

kościół lokalny
24-25

To się dzieje spontanicznie

Maria Fortuna-Sudor

To nie jest tak, że jestem uformowany misyjnie i pomagam tylko tym, którzy są na misjach – mówi Niedzieli ks. dr Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii

punkt widzenia
26-29

Artyści nie zostali sami!

Artur Stelmasiak

– Program pomocowy „Kultura w sieci” został przygotowany i wdrożony w ekspresowym tempie. A my, zespół Narodowego Centrum Kultury (NCK), musieliśmy pracować na trzy zmiany, także w dni wolne od pracy, by rozpatrzyć rekordową w historii programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego liczbę wniosków – mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK.

Dlaczego WHO nie ostrzegło świata?

Artur Stelmasiak

Gdyby Światowa Organizacja Zdrowia nie okłamywała świata ws. niebezpiecznego wirusa z Chin, to dziś mógłby on wyglądać zupełnie inaczej. Amerykańskie szacunki mówią, że obecny kryzys gospodarczy byłby zniwelowany nawet o 95%

widziane z prowincji
30

Opozycję gubi lenistwo

Marian Salwik

niedziela z kulturą
32-41

Nie taka sama

Wojciech Dudkiewicz

Obalanie mitów

j.k.

Istota rzeczy

w.d.

Z myślą o ojczyźnie

j.k.

Targ rozmaitości, czyli Teatr Telewizji

Tomasz Łabonarski

W czasie gdy teatry jako jedne z wielu instytucji kultury zostały zamknięte, a na horyzoncie nie pojawia się klarowna data ich otwarcia (możemy się spodziewać powrotu teatrów najwcześniej od przyszłego sezonu, tj. od września), dobrze jest się posiłkować dziedzictwem kulturalnym zamieszczonym w internecie.

polecamy
43

Niebo jest stale czynne

Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, jak działa cud? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Maryja? I czy możemy wyprosić cud ochrony przed epidemią? Na te pytania odpowiada Wincenty Łaszewski, ceniony polski mariolog, autor nowej książki Zwycięstwa z pomocą nieba.

moim zdaniem
44-45

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!

Ks. Ireneusz Skubiś

Jeśli stery świata zostaną przejęte przez ludzi pozbawionych sumienia, to ludzkość wejdzie w okres największego niewolnictwa.

Narodowcy na uchodźstwie

Jan Żaryn

nasza rozmowa
46-47

Skrywane skarby polskości

Trzeba było wielu lat zmian mentalnościowych, by obok Piłsudskiego wśród twórców Niepodległej przedstawić w podręcznikach szkolnych Dmowskiego czy Paderewskiego – podkreśla prof. Jan Żaryn.

nasze sprawy
48-49

Zarażeni miłością

Zebrał Maciej Orman

Modlą się tak, jakby wszystko zależało od Boga, i pracują tak, jakby wszystko zależało od nich – w obliczu epidemii sprawdzoną praktykę św. Ignacego Loyoli stosują zaangażowani w ogólnopolskie, diecezjalne i parafialne dzieła charytatywne Caritas.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
50-52

Kochanie, ja się tym zajmę

Michał Piekara

Jak ojciec może wspierać matkę w macierzyństwie? Czego potrzebuje kobieta, żeby żyła pełnią swojego powołania? Prezent od ojców na Dzień Matki.

Etatowi rodzice

Karolina Mysłek

Spotykamy się z różnymi opiniami – że dla pieniędzy, z innych powodów... Na początku to bolało, ale ja wiem, jaka jest historia naszej pracy z dziećmi, i wierzę, że to Boży plan dla naszej rodziny.

moim zdaniem
53

Dzień dobry, Boże, mam parę spraw

Jarosław Kumor

W relacji z Bogiem rozsądnie jest zakończyć prośbę słowami: „jeśli Ty tego chcesz”; zasadniczo prośby nie powinny być główną treścią naszych dialogów.

listy
54

Chcą korespondować

Smak chleba

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

55

Targi SACROEXPO w nowym terminie

Targi Kielce

W tym roku przypada już XXI edycja tej międzynarodowej wystawy, której towarzyszą inspirujące spotkania, warsztaty szkoleniowe, konferencje.

dobre rady
56-59

Świeże zioła

Karolina Szostkiewicz-Jaros - dietetyk kliniczny

Można je hodować w ogrodzie, na balkonie, a nawet na parapecie czy blacie kuchennym.

Pesto z pietruszki

J.M.

Wszystkie składniki, oprócz oliwy, umieść w kielichu blendera i miksuj pulsacyjnie do momentu uzyskania grudkowatej, równomiernie rozdrobnionej pasty. Dodaj oliwę i ponownie krótko miksuj.

Odwrócona hipoteka – jak to działa?

Bożena Kwiecińska - prawnik

Codziennie zmagam się z rosnącymi kosztami utrzymania przy bardzo niewielkiej emeryturze, a jednocześnie mam świadomość, że niemałe pieniądze mam zamrożone w nieruchomości. Jak mogę to wykorzystać?

Jak chronić stawy?

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Witoński - specjalista ortopeda traumatolog Medical Magnus Clinic, Łódź

W przeszłości mówiono, że choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy osób w średnim wieku i starszych. Obecnie obserwujemy, że wskazania do alloplastyki, czyli leczenia operacyjnego stawów, mają coraz młodsi pacjenci. Specyfika tej choroby polega na tym, że jej wstępny okres jest trudny w diagnostyce.

Gimnastyka stóp

Ewa Nowak

Aby zapobiegać obrzękom stóp i łydek, należy regularnie wykonywać proste ćwiczenia przy okazji innych codziennych czynności

podróżnik
60-61

Miasto z piaskowca

Margita Kotas

Strzelista fara, kamienna Zośka, zamkowe zjawy i Trzy Krzyże, które chronią miasto. Szydłowiec, choć nieduży, potrafi przyciągnąć uwagę. Można wierzyć innym na słowo, ale najlepiej sprawdzić to osobiście

historia
62-63

Zapomniana epidemia

Grzegorz Gadacz

Największa w historii epidemia grypy wybuchła, kiedy już od kilku lat mężczyźni w mundurach różnych armii wyrzynali się wzajemnie na wszystkich frontach I wojny światowej, w Rosji trwała krwawa rewolucja, a do odzyskania przez Polskę niepodległości brakowało kilku miesięcy

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Głosy z bezludzia

Witold Gadowski

Pozostawieni sami sobie, faszerowani bezwartościowym śmieciem płynącym z mediów wielkiego nakładu, tak naprawdę nie wiemy nic, nic nie jest pewne, nie ma na czym oprzeć planów na przyszłość.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela częstochowska

Nie trzeba czekać

Agata Kowalska

Ksiądz Henryk Kowalski, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu, zasłynął ostatnią inicjatywą, czyli zainstalowaniem w kościele bezdotykowej kropielnicy na wodę. Jednak to nie wszystko.

Więcej dobra i prawdy

Maciej Orman

Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo apeluje o odpowiedzialność czytelników za tygodniki katolickie, w tym za Niedzielę.

Wielka przygoda świętości

Beata Pieczykura

Masz marzenia i pragniesz, by się spełniły? Zastanawiasz się, czym jest powołanie? Myślisz, by być księdzem? Jeżeli tak, to w wielką przygodę ku szczęściu i świętości możesz wyruszyć w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Ta wspólnota czeka na ciebie...

Reklama

Najpopularniejsze

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Kościół

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem...

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Kościół

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Kościół

List abp. Wacława Depo do wiernych ws. ks. Daniela Galusa

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Watykan

Benedykt XVI po raz ostatni o interkomunii w Niemczech

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?