Reklama

Tam, gdzie echo roznosi wspomnienia po lesie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Treblinka jeszcze 70 lat temu była zwykłą wsią, jakich wiele w równinnym krajobrazie Mazowsza. Leżąca nad Bugiem, przy trakcie Małkinia - Siedlce, posiadała stację kolejową, z której odchodziła bocznica do pobliskiej żwirowni. Nic wielkiego. Żwirownia znajdowała się w majątku Milewek, na terenie rolniczym z niewielką liczbą drzew. Gdzieniegdzie znajdowały się iglaste zagajniki. Sielanka. Ten spokój przerwały straszliwe lata II wojny światowej, które całkowicie i na zawsze zmieniły znaczenie słowa „Treblinka”. Teraz, kiedy ktoś wypowiada tę nazwę, oczy widzą kłęby czarnego dymu i niewolniczą pracę w żwirowni, a uszy słyszą straszliwe jęki i płacz. Już nie ma tu rolniczego krajobrazu. Jest tylko las.
W pierwszą sobotę września od wielu lat w obozie w Treblince odbywają się nabożeństwa upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej i oddające hołd ofiarom tego miejsca. Na tegoroczne obchody przybyli: bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, Waldemar Kraska - senator RP, Zofia Pietraszak - kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich Delegatury UW w Siedlcach, Marek Kubaszewski - wójt gminy Małkinia Górna, Zygmunt Chaberski - przewodniczący Rady Gminy Małkinia Górna, Andrzej Krasnodębski - burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki, Zdzisław Ogrzewała - przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki, Bożena Hardej - komendant Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim, Marta Deniszewska - przedstawicielka Towarzystwa Miłośników Ziemi Prostyńskiej, dyrektorzy szkół w Prostyni, Kiełczewie i Wólce Okrąglik oraz mieszkańcy okolicznych wsi. Wraz z pocztem sztandarowym przybyli żołnierze - kombatanci ze Związku Kombatantów z Kosowa Lackiego. Obecne były także poczty sztandarowe: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni, Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego i Publicznego Gimnazjum im. Aleksandra Kamińskiego w Kosowie Lackim oraz Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka w Wólce Okrąglik. Licznie przybyli księża z sąsiednich parafii. Honorową wartę przy pomniku wystawiła jednostka wojskowa z Komorowa. Nad bezpieczeństwem czuwał zastęp strażaków z OSP w Chruszczewce, były obecne także policja i karetka pogotowia z Kosowa Lackiego. Głównym organizatorem, a zarazem gospodarzem był kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka.
W tym roku 1 września o godz. 12 spod obelisku górującego nad żwirownią wszystkich zebranych przywitał ks. kan Krzysztof Maksimiuk, proboszcz parafii Prostyń, na terenie której znajdował się hitlerowski Obóz Zagłady i Karny Obóz Pracy w Treblince. Po refleksyjnych słowach wprowadzenia rozpoczęła się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Średzińskiego. Czoło pochodu stanowił brzozowy krzyż niesiony przez harcerzy i przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, następnie szły poczty sztandarowe, ministranci, harcerze i licznie zgromadzeni wierni. Rozważania Drogi Krzyżowej dotyczyły okrucieństw wojny, a także jej przykrych następstw. Niemal kilometrowa trasa marszu przebiegała piaszczystą drogą, która podczas II wojny światowej dla wielu była prawdziwą drogą krzyżową - ostatnią drogą w ich życiu.
Wzorem lat ubiegłych pod pomnikiem Straceń z czerwonego piaskowca odbyła się Msza św., którą odprawił bp Dydycz. W homilii, jaką skierował do zebranych, dużo miejsca poświęcił wychowaniu młodego pokolenia w duchu wiary i patriotyzmu. Stwierdził, że mimo upływu lat od tych strasznych wydarzeń czas nie zatarł wszystkich śladów i ran. II wojna światowa była najstraszniejszym doświadczeniem, z jakim ludzkość musiała się zmierzyć podczas całego swojego istnienia. Nigdy dotąd człowiek tak masowo i bezsensownie nie zabijał drugiego człowieka. Żadna znana z historii wojna nie była aż tak okrutna jak ta, do której doprowadziły systemy totalitarne, marginalizujące zwykłych ludzi. A przecież każdy człowiek bez względu na wyznanie jest wobec Boga równy. Martwi jednak fakt, że takie bezsensowne wojny toczone są także w dzisiejszych czasach. Nie prowadzą one do niczego, poza złem. Należy o tym pamiętać i jednocześnie dążyć, aby już nigdy okrucieństwa wojenne nie stały się udziałem następnych pokoleń. Te słowa skierowane zostały do licznie zgromadzonej młodzieży - harcerzy i uczniów okolicznych szkół.
Po Mszy św. zebrani wysłuchali krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Gminnych im. Jana Pawła II w Prostyni i przejmującego świadectwa Józefa Romańczuka, jednego z nielicznych już żyjących więźniów Karnego Obozu Pracy w Treblince. Niezwykle emocjonalna opowieść o niewolniczej pracy przy wydobyciu żwiru, nieludzkich warunkach życia w obozie i o tych, którzy stracili życie w obozie, wywarła na zebranych olbrzymie wrażenie. Następnie przedstawiciele władz złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem w miejscu straceń. Epilogiem całego spotkania była salwa honorowa wykonana przez kombatantów z Kosowa Lackiego.
Coroczne obchody dobiegły końca. Echo rozniosło przeraźliwy dźwięk strzałów po spokojnym lesie, poniosło zbolałe słowa byłego więźnia po wielkiej otchłani żwirowego wyrobiska i po stokroć powtórzyło: Nigdy więcej wojny!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Śląska Samarytanka

bł. Maria Luiza Merkert

Autorstwa Nieznany - Archiwum elżbietanek, Domena publiczna, commons.wikimedia.org

bł. Maria Luiza Merkert

Więcej ...

Świadectwo męczenników najbardziej przekonującym znakiem nadziei

2024-11-14 14:39
Papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek

W wielu przypadkach chrześcijanie są prześladowani, ponieważ kierując się wiarą w Boga, bronią sprawiedliwości, prawdy, pokoju i godności osoby - powiedział Ojciec Święty w czasie spotkania z uczestnikami konferencji naukowej zorganizowanej przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych, która w dniach 11-14 listopada odbywała w rzymskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum.

Więcej ...

34. Forum Szkół Katolickich

2024-11-14 18:42
34. Forum Szkół Katolickich

BPJG

34. Forum Szkół Katolickich

Dwudniowe, 34. Forum Szkół Katolickich wraz z Konferencją Dyrektorów odbywa się na Jasnej Górze. Przebiega pod hasłem: „Niezawodna nadzieja – sercem wychowania”. Wśród tematów między innymi: odkrywanie nadziei na trudne czasy w kontekście Roku Jubileuszowego 2025 czy o sztuce rozmowy z uczniami w czasach sporów kulturowych o płeć, rodzinę i tolerancję. Wśród zaproszonych będzie kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Spotkanie zakończy się jutro.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z rządem ws....

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...