Reklama

Wierny Ewangelii, Kościołowi i Ojczyźnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Jakuba Apostoła, podczas uroczystej Sumy pod przewodnictwem ks. prał. Mariana Gąsiorowskiego, w obecności licznego grona księży z dekanatu oraz krajan i parafian miało miejsce pożegnanie tego dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach, przechodzącego na zasłużoną emeryturę. Ks. prał. Marian Gąsiorowski posługiwał w parafii od grudnia 1989 r. przez blisko 17 lat. Czas ten obfitował w liczne prace duszpasterskie, inwestycyjne i remontowe. Biorąc pod uwagę szereg argumentów oraz ogromne osiągnięcia inwestycyjne proboszcza, Rada Miejska w historycznym roku 650-lecia Krzepic podjęła uchwałę, w uzasadnieniu której czytamy: „W uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia, zaangażowanie i pracę wykraczającą poza ramy obowiązków zawodowych i duszpasterskich na rzecz lokalnej społeczności, nadaje się Księdzu Prałatowi Marianowi Gąsiorowskiemu tytuł «Zasłużony dla Gminy Krzepice»”.
Tytuł ten nadawany jest osobom, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju Krzepic, Gminy i parafii. Akt został wręczony Księdzu Prałatowi podczas wspomnianej Mszy św.
Ks. prał. Marian Gąsiorowski urodził się 21 grudnia 1931 r. w Pile Kościeleckiej k. Chrzanowa. Po małej maturze w Gimnazjum w Chrzanowie wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Olsztynie, stolicy diecezji warmińskiej. Po roku przeniósł się do Częstochowskiego Niższego Seminarium w Krakowie i uczęszczał do ostatniej klasy przedmaturalnej w II Liceum Humanistycznym im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i uczęszczał na wykłady teologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. 18 grudnia 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Golińskiego. Jako wikariusz pracował kolejno w parafiach: Żuraw, Kłobuck, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, katedra Świętej Rodziny w Częstochowie i parafia Matki Bożej Wniebowziętej w Sosnowcu. W latach 1971-87 był proboszczem w parafii Jaworzno k. Wielunia, a w latach 1987-89 w Miedźnie. W grudniu 1989 r. został proboszczem parafii św. Jakuba w Krzepicach.
Ks. prał. Marian Gąsiorowski jest człowiekiem niezwykle pracowitym, perfekcyjnym i zaangażowanym w życie wspólnoty. Jego zaangażowanie w prace inwestycyjne pozwoliło na zabezpieczenie wielu zabytków, jak również przeobraziło otoczenie krzepickiego kościoła. Ksiądz Prałat był zaangażowany w funkcjonowanie Caritas oraz w działalność charytatywną. Każdego roku organizował posiłki dla przechodzących przez Krzepice pielgrzymów z Poznania oraz noclegi dla pielgrzymów m.in. z Kalisza i Wielunia. Wśród dzieł materialnych, jakie dokonał ks. prał. Gąsiorowski wymienić należy wśród wielu innych: generalny remont całej plebanii, odnowienie polichromii kościoła, odnowienie i nałożenie odnalezionych sukienek na obraz Matki Bożej, odnowienie elewacji zewnętrznej kościoła, generalny remont Domu Sióstr „Syndykatu”, odnowienie kaplic filialnych w Dankowicach i Zwierzyńcu, wybudowanie nowego Domu Parafialnego, ufundowanie nowych dzwonów, wybudowanie Kaplicy Matce Zbawiciela, generalne uporządkowanie placu plebańskiego, przebudowa obór i pomieszczeń gospodarczych na bazę noclegową dla pielgrzymów, wyłożenie kostką brukową terenu wokół kościoła, zamontowanie na wieży kościoła zegara wraz z kurantami, gruntowny remont kaplicy cmentarnej, wybudowanie pomnika Chrystusa Zbawiciela na Górze Błogosławieństw, wykonanie i założenie „Królewskich Drzwi Krzepickich”, budowa kaplicy w szpitalu, budowa parkingów i toalet przy kościele, zainstalowanie ogrzewania kaplic filialnych, budowa Kaplicy Wieczystej Adoracji oraz gruntowne odnowienie wszystkich przydrożnych kapliczek i umieszczenie na placu plebańskim figury Matki Bożej Niepokalanej.
Ks. prał. Marian Gąsiorowski nigdy nie szczędził trudu, by Kościół Chrystusowy wzrastał tak w aspekcie duchowym, jak i materialnym. Od niego uczyć się możemy jak kochać i być wiernym Ewangelii, Kościołowi i Ojczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

Leopold Mandić

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Więcej ...

Wniebowstąpienie jest drogą Chrystusa ku pełni objawienia

2024-05-12 16:20
Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Magdalena Lewandowska

Eucharystia na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji

Wniebowstąpienie Jezusa nie oznacza Jego oddalenia – napisał na zakończenie II Kongresu Wieczystej Adoracji kard. Robert Sarah.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania