Reklama

Z miłości do Jana Pawła II

Niedziela przemyska 41/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Elżbieta Jękot: - W sierpniu 1998 r. rozpoczął Ksiądz posługę proboszcza parafii Kraczkowa i niemal od razu poddał myśl zmiany imienia szkoły. Dzięki Księdza staraniom 10 czerwca 1999 r. Szkoła Podstawowa w Kraczkowej otrzymała zaszczytne imię Jana Pawła II. Jakie plany i nadzieje wiązał Ksiądz ze zmianą jej imienia?

Ks. Mieczysław Bizior: - Nadanie szkole imienia Największego z Polaków stwarzało możliwość bliższego kontaktu z Watykanem. Dzięki znajomości z ks. Mieczysławem Mokrzyckim pomogłem nawiązać szkole korespondencję z Rzymem. Od tamtej pory szkoła utrzymuje łączność ze Stolicą Apostolską. Wysyłane są życzenia świąteczne, za które otrzymujemy podziękowania z Watykanu. Przekazałem też Szkole Podstawowej wiele cennych pamiątek oraz dokumenty związane z osobą Jana Pawła II, które są eksponowane w Kąciku Patrona. Ponadto zależało mi, aby Ojciec Święty stanowił wzór do naśladowania dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Chciałem, aby Jego nauczanie ukierunkowało pracę wychowawczą szkoły.

- W jaki sposób Parafia i szkoła pamięta o swoim Patronie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Od chwili uroczystego nadania szkole zaszczytnego imienia Jana Pawła II, każdego 16. dnia miesiąca roku szkolnego odbywa się nadal uroczysty apel poświęcony Janowi Pawłowi II. Bardzo uroczyście jest obchodzony dzień Patrona Szkoły - 16 października, a także dzień imienin oraz rocznica urodzin i śmierci Papieża - połączony z udziałem w Mszy św. społeczności szkolnej. Również POAK każdego 16. dnia miesiąca prowadzi modlitwę różańcową w intencji Papieża - „za życia i po śmierci”.

- Jakimi pamiątkami związanymi z osobą Jana Pawła II może się poszczycić parafia i szkoła.

- Zbiór pamiątek jest bardzo bogaty. W posiadaniu parafii i szkoły znajduje się wiele bezcennych darów i dokumentów związanych z osobą Ojca Świętego. Postaram się je wymienić. Przez 10 miesięcy parafia była w posiadaniu krzyża, który Jan Paweł II trzymał w swoich dłoniach w Wielki Piątek 2005 r., na kilka dni przed swoją śmiercią. Obecnie krzyż znajduje się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Pamiątki wypożyczone od ks. Mieczysława Mokrzyckiego - sutanna, pas papieski, buty i ornat koloru złotego, w którym Jan Paweł II odprawiał Msze św., piuska, patery z herbem papieskim, ornat koloru zielonego, kielich z pateną, puryfikaterz i lawaterz, figurka Matki Bożej Fatimskiej pobłogosławiona przez Jana Pawła II, szal z Indii nałożony na barki Jana Pawła II, medale wybite z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu i pielgrzymek zagranicznych, różańce Jana Pawła II, szyszki sosny z Ogrodów Watykańskich, dokumenty i portrety z osobistym podpisem Jana Pawła II (autentyczność podpisów jest potwierdzona tłoczoną pieczęcią watykańską i poświadczeniami wystawionymi przez osobistego sekretarza Ojca Świętego, ks. prał. Mieczysława Mokrzyckiego): błogosławieństwo udzielone Szkole Podstawowej, pamiątka nawiedzenia parafii, wpis do kroniki szkolnej, wpis w albumie „Skarby naszej wiary”, podpisy na portretach Jana Pawła II namalowanych przez włoską artystkę Beloutti, karty pierwszego dnia obiegu z pielgrzymek Ojca Świętego, seria 25 znaczków wydanych na srebrny jubileusz pontyfikatu, modlitewniki dla wiernych uczestniczących w celebracjach papieskich w Rzymie, kserokopie świadectw i kart egzaminacyjnych studenta Karola Wojtyły, pamiątkowe obrazki drukowane z okazji pielgrzymek papieskich, kartki świąteczne wysyłane z okazji Świąt Wielkanocnych i świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

- Jaką drogą wszystkie te bezcenne pamiątki dotarły do parafii?

- Dary, które posiadamy, dotarły do Kraczkowej dzięki moim kontaktom z osobistym sekretarzem Ojca Świętego, ks. prał. Mieczysławem Mokrzyckim (obecnie biskupem, koadiutorem Metropolity Lwowskiego - przyp. red.). Znajomość z ks. Mieczysławem datuje się od studiów w przemyskim Seminarium Duchownym. Była i jest nadal podtrzymywana. Więzi są zacieśniane podczas moich wyjazdów do Rzymu. Okazją do spotkań staje się również urlop wypoczynkowy ks. Mieczysława, spędzającego czas odpoczynku w domu rodzinnym.

- Parafianie postrzegają Księdza jako gorliwego czciciela Sługi Bożego Jana Pawła II. Czy doświadczył Ksiądz w swoim życiu i posłudze kapłańskiej łaski i bliskości nieżyjącego Ojca Świętego?

- Jan Paweł II był za życia i po śmierci jest mi nadal bardzo bliski. Głęboko w serce zapadły mi Jego słowa wypowiedziane w Kalwarii Zebrzydowskiej, abyśmy pamiętali o Nim za życia i po śmierci. Jako kapłan w sposób szczególny podjąłem modlitwy i nabożeństwa będące odpowiedzią na prośbę Papieża. Trzykrotnie w swoim życiu uścisnąłem dłoń Jana Pawła II. Miałem także możliwość modlitwy (w bliskiej odległości) przy doczesnych szczątkach Największego z rodu Polaków. Wielkim przeżyciem i szczęściem był dla mnie udział w pogrzebie Ojca Świętego. W rok po wyborze Papieża Benedykta XVI, 19 kwietnia 2006 r. modliłem się przy grobie Jana Pawła II. Miałem sposobność ucałowania płyty nagrobnej. Również w swoich codziennych modlitwach proszę Boga o dar rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

- Posiadanym pamiątkom związanym z osobą Papieża Rodaka parafia zawdzięcza rozgłos na terenie archidiecezji. Podczas organizowanych rekolekcji, koncertów i dni modlitw za Jana Pawła II, w kościele parafialnym eksponowane są posiadane pamiątki. Czy były one eksponowane poza parafią?

- Artykuły w „Niedzieli” wyzwoliły potrzebę zobaczenia tych pamiątek, dotknięcia ich. Toteż proboszczowie niektórych parafii oraz katecheci zwracali się do mnie z prośbą o wypożyczenie posiadanych eksponatów. Były eksponowane m.in. w Nowosielcach koło Przeworska, Iwoniczu Zdroju, Woli Rusinowskiej, Smolarzynach, Tarnawie Górnej, w Muzeum Zamku w Łańcucie oraz MDK w Łańcucie.

- Wiadomym faktem jest, że wraz z papieskim pasem odwiedził Ksiądz w szpitalu naszą parafiankę znajdującą się od kilku dni w stanie śpiączki. Czy był to jedyny przypadek prośby o wstawiennictwo u Sługi Bożego Jana Pawła II w różnych potrzebach?

- Cudowne, jak sądzimy, wybudzenie ze śpiączki, nagłośnione przez lokalne media, wywołało liczne prośby o modlitwę. Wielokrotnie odwiedzałem chorych w okolicznych szpitalach wypraszając za przyczyną Sługi Bożego Jana Pawła II dar uzdrowienia.

- Czy te przypadki ma Ksiądz udokumentowane?

- Wcześniej nie starałem się dokumentować tych odwiedzin, ani nie dowiadywałem się o skutek mojej posługi modlitewnej. Modlitwy te budziły w sercach chorych i ich rodzin nadzieję i ufność w skuteczne wstawiennictwo. Dopiero w bieżącym roku założyłem Księgę Próśb i Podziękowań, w której zamieszczane są prośby o wstawiennictwo do Jana Pawła II oraz podziękowania za otrzymane łaski.

- Jak przeżywany jest w parafii dzień 2 kwietnia, dzień śmierci Papieża Polaka?

- Każdy 2. dzień miesiąca jest dniem szczególnej modlitwy i łączności z Janem Pawłem II. Wieczorem o godz. 21 jest Apel Jasnogórski i okolicznościowe nabożeństwa w nawiązaniu do okresu liturgicznego, zakończone biciem dzwonów o godz. 21.37. Dzień 2 kwietnia br., nie inaczej, był również dniem refleksji, zadumy i głębokiej modlitwy w intencji Sługi Bożego Jana Pawła II. Miała miejsce poranna Msza św. z udziałem społeczności szkolnej Publicznego Gimnazjum oraz uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej noszącej imię Papieża Słowianina. Natomiast wieczorem o godz. 20.30 odbyło się czuwanie modlitewne prowadzone przez młodzież parafialną. O godz. 21 miał miejsce Apel Jasnogórski i Msza św. o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. Zakończeniem uroczystych obchodów tego dnia była modlitwa przy obelisku dedykowanym Ojcu Świętemu. W godzinie śmierci Jana Pawła II, o godz. 21.37 zabrzmiały dzwony. Obchodom tej rocznicy towarzyszyła wystawa pamiątek papieskich związanych z Janem Pawłem II. Ten dzień, podobnie jak dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową będą zawsze w parafii Kraczkowa dniami szczególnej modlitwy i refleksji

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją wszechmoc

2024-06-04 13:14
Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

źródło: wikipedia.org

Mozaika, Sant’Apollinare Nuovo, VI w.

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 1-8.

Więcej ...

Nowi prorektorzy UKSW

2024-07-03 18:49
Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

UKSW

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

- Zaangażowanie, współpraca, poczucie odpowiedzialności za dobro UKSW to elementy, które będą stanowić trzon naszej współpracy w kolejnych latach - powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wręczając powołania nowym prorektorom uczelni na kadencję 2024-2028.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...