Reklama

Myślenice pełne chrześcijańskiej kultury

Oferta KIK-u adresowana jest do ludzi dorosłych, o wysublimowanych zainteresowaniach. Natomiast Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przygotowywany jest też z myślą o młodzieży i dzieciach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zrodził się w latach 90. ub. wieku. Dzisiaj nikt już nie pamięta, kto go wymyślił, ale wiadomo, że dla Klubu Inteligencji Katolickiej w Myślenicach to najważniejsza impreza w roku. W jej organizacji towarzyszą myślenickiemu KIK-owi władze miasta, parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka, szkoły oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Ot, kulturalne pospolite ruszenie!

Z myślą o młodzieży!

Reklama

Tegoroczny Tydzień rozpoczęła uroczysta Msza św. w niedzielę 14 października. W tym samym dniu w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu już po raz 10. odbywał się Rejonowy Przegląd Muzycznych Grup Oazowych i Solistów. Na tę imprezę co roku przybywają tłumy młodych ludzi, entuzjastów muzyki religijnej. Uczestniczą w niej wszystkie grupy oazowe Ruchu Światło-Życie z terenu Myślenic i okolic. Młodzi ludzie rywalizują, ale i bawią się wspaniale. Bo specjalnym adresatem imprez Tygodnia jest młodzież. - Już po raz drugi proponujemy młodym ludziom refleksję nad słowami Jana Pawła II. W tym roku - o miłości. Niech to będzie szerokie spectrum twórczości: wiersze, prace plastyczne, muzyczne, filmowe, albo prace multimedialne - przekonuje Zbigniew Syrek, wiceprezes myślenickiego KIK-u, nauczyciel. Większość punktów programu przygotowana jest z myślą o młodych ludziach. Prym wiedzie Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach. Konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy prac uczniów, prezentacje, wieczornice dla rodziców i gości, konkursy piosenki i wieczory poezji, przygotowane przez nauczycieli i uczniów, ukazują niezwykłe bogactwo kultury budowanej na wartościach chrześcijańskich. Zbigniew Syrek: - Naszym celem jest bezpośrednie zaangażowanie dzieci i młodzieży. Dziesiątki godzin pracy nauczycieli, dzieci, rodziców, mam nadzieję, zaprocentują w życiu tych młodych ludzi.
Te dni są również okazją do dyskusji na ważne tematy społeczne. Ks. prof. Jan Orzeszyna, wykładowca teologii moralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, wygłosił prelekcję o Prawdzie. - Od 2000 r. działa w ramach naszego KIK-u Krąg Biblijny. W ciągu kilku ostatnich lat działalności jego uczestnicy przestudiowali wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu. Dlatego zaprosiliśmy również ks. prof. Romana Pindla z wykładem zatytułowanym „Klucze do zrozumienia Apokalipsy św. Jana” - zapowiada Bolesław Stożek, prezes myślenickiego KIK-u.
Misją Klubu jest także działalność dobroczynna i charytatywna. Tegoroczny tydzień rozpoczął się w Dzień Papieski. Bolesław Stożek: - Byliśmy inicjatorami i co roku bierzemy udział w zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Warto podkreślić, że z terenu powiatu myślenickiego aż 18 osób korzysta ze stypendium Fundacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skromny jubileusz

Historię kolejnych Tygodni - obecny jest już 14. dokumentują opasłe kroniki klubowe. Od początku towarzyszy im i patronuje proboszcz w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - ks. prał. Karol Jarosz. Dzięki jego serdecznej życzliwości KIK ma swoje miejsce w parafii, może działać i rozwijać się. Ks. Jarosz jest niemal na każdym spotkaniu, pomaga w organizacji imprez i przedsięwzięć klubowych.
Myślenicki KIK rozpoczął właśnie 26. rok swojej działalności. Jubileusz 25-lecia obchodzono skromnie, całkowicie skupiając się na bieżącej działalności. Wiosną przyjechał do Myślenic kard. Franciszek Macharski, który odprawił jubileuszową Mszę św. Potem było jubileuszowe spotkanie, pamiątkowe dyplomy, list gratulacyjny od kard. Stanisława Dziwisza, rozmowy, wspomnienia. - Doszliśmy do wniosku, że bardziej niż fetowania jubileuszu potrzebujemy intensywnej pracy: spotkań, prelekcji, dyskusji, przede wszystkim zaś inspirowania młodych ludzi do refleksji nad ważnymi sprawami. Dlatego świętowaliśmy, przez cały miniony rok pracując więcej niż dotąd - opowiada z uśmiechem Zbigniew Syrek.

W poszukiwaniu wolności

Reklama

Wiosną 1981 r., grupa zapaleńców zebrała się w przykościelnej salce katechetycznej i założyła Klub Inteligencji Katolickiej w Myślenicach. Bolesław Stożek, od 17 lat prezes myślenickiego KIK: - W tamtym okresie towarzyszył Polakom niezwykły entuzjazm i optymizm, który udzielił się także nam. Byliśmy jednym z 50 KIK-ów, które uzyskały wówczas rejestrację. Nikt z nas nie przypuszczał, że tak szybko będziemy musieli zawiesić swoją działalność. Od pierwszego spotkania i rejestracji do faktycznej inauguracji pracy KIK-u minęło kilka miesięcy, a sam początek okazał się falstartem. Klub rozpoczął swoją działalność 8 grudnia 1981 r., aby zakończyć ją (przynajmniej oficjalnie) kilka dni później, wraz z wybuchem stanu wojennego. Klub nie zaprzestał jednak działalności. Od 1982 r. stał się kolporterem prasy katolickiej w Myślenicach i okolicy. Okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne!
Jak podkreśla prezes Stożek, spotkania, prelekcje i tematy poruszane podczas dyskusji klubowych w latach 80. pokazały, że KIK stał się oazą wolności. Miejscem przygotowania do budowania demokratycznej Polski. Kiedy w 1983 r. Klub wznowił działalność, przez Myślenice przewinęła się elita polskiej inteligencji. Ks. Józef Tischner, Andrzej Wielowieyski, Stefan Wilkanowicz, Tadeusz Żychiewicz, ks. prof. Józef Życiński, Jan Józef Szczepański, Jan Maria Rokita i wielu innych, pieczołowicie odnotowanych w kronikach, to ludzie, którzy mówili o sprawach państwa, Kościoła i wiary, którzy zapalali ducha nadziei i wolności w sercach myśleniczan. - Nigdy nie zapomnę wykładu ks. Józefa Tischnera w 1983 r. To było pierwsze spotkanie po okresie zawieszenia w stanie wojennym. Przyszło chyba 500 osób! To spotkanie pomogło nam trwać ponad 25 lat! - wspomina Bolesław Stożek.

Animatorzy kultury i wiary

Gdy Prezes myślenickiego KIK-u opowiada o latach 90. ub. wieku, w głosie prezesa Stożka słychać odrobinę smutku i rozgoryczenia. W pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych aż 6 członków KIK-u zostało miejskimi radnymi. Zdobyta wolność znalazła swoje spełnienie w działalności społecznej. - Nie chcieliśmy przekształcać się w Akcję Katolicką. Chcieliśmy nadal kształtować swoje życie i światopogląd w świetle nauki Kościoła - przekonuje prezes Stożek.
Klub szybko wycofał się z popierania „swoich” kandydatów. Jak tłumaczy jego obecny wiceprezes Zbigniew Syrek, chciał w ten sposób uniknąć przeobrażenia się w trampolinę polityczną dla lokalnych samorządowców.
Lata 90. okazały się okresem intensywnego poszukiwania tożsamości, nowych celów i sposobów działalnia. Klub godził różne opcje, poglądy i postawy polityczne. Godził również różne formy religijności - proste i te bardziej wyszukane. Pielgrzymowanie, Różaniec, rekolekcje, a jednocześnie intensywna refleksja nad dokumentami Kościoła. Ta druga forma zdominowała pracę myślenickiego KIK-u. Na jubileusz 10-lecia klubu uroczystą Mszę św. odprawił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. W tym samym 1991 r. z inicjatywy KIK-u odbył się w Myślenicach I Festiwal Pieśni Chóralnej. W tym roku Festiwal odbywał się już po raz 15! Jak co roku przyjechały chóry z całej Polski. Chociaż dzisiaj KIK jest tylko jednym z wielu organizatorów Festiwalu, to wydarzenie jest prawdziwym świętem muzyki w Myślenicach, a zaproszone chóry śpiewają podczas Liturgii w myślenickich kościołach. Co roku, w styczniu.

Kryzys? Nie w Myślenicach

Gdy dziś mówi się o kryzysie tożsamości Klubów Inteligencji Katolickiej, w Myślenicach jest zgoła na odwrót. Klub jest istotnym animatorem życia kulturalnego i społecznego miasteczka. - W krajobrazie Myślenic jest potrzebny i ma swoje chwalebne miejsce. Chylę czoła przed jego członkami za wszystko, co robią! Oferta KIK-u adresowana jest przede wszystkim do ludzi zainteresowanych trudnymi i wyszukanymi tematami, do ludzi dojrzałych, o bogatych i wysublimowanych zainteresowaniach. Wyjątkiem jest Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, przygotowywany głównie z myślą o młodzieży - mówi Piotr Ślusarczyk, mieszkaniec Myślenic, redaktor lokalnej gazety. Nie należy do Klubu, ale o jego historii i aktualnej działalności mówi z najwyższym uznaniem.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy tu, by stać się pielgrzymami nadziei. Dziennikarze na rozpoczęciu Roku Świętego

2025-01-27 09:25
Dziennikarze uczestniczący w Jubileuszu ludzi mediów

ks. Tomasz Podlewski

Dziennikarze uczestniczący w Jubileuszu ludzi mediów

Uczestniczyliśmy w Jubileuszu by stać się pielgrzymami nadziei - takie i inne głosy wybrzmiały w relacji ludzi mediów, którzy przekazali nam swoje pozdrowienia z obchodów Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji w Rzymie.

Więcej ...

Sąd zgodził się na przymusowe doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa

2025-01-27 13:31
Zbigniew Ziobro

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się w poniedziałek na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie b. ministra sprawiedliwości, obecnie posła PiS Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Posiedzenie komisji zaplanowano na piątek.

Więcej ...

Prezydent RP: upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu

2025-01-27 16:59

PAP/Jarek Praszkiewicz

„Obozy takie jak Auschwitz zostały zbudowane, aby realizować plan zagłady narodu żydowskiego. Był to zbrodniczy plan Hitlera i nazistowskich Niemiec, mający na celu dokonanie ich eksterminacji. Upamiętniamy wszystkich, którzy zostali zamordowani w czasie Holokaustu, w tym ponad 3 miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas II wojny światowej” - powiedział prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Wiara

Święty Boże, Święty Mocny, zbaw nas od złego!

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Wiara

Świadectwo: I żyli długo i szczęśliwie. Rodzice i ich...

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Wiadomości

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...