Reklama

Rodziny Różańcowe w Krzeszowie

Niedziela legnicka 42/2007

O modlitwę w intencji rozpoczynającego się w diecezji legnickiej I Synodu apelował biskup legnicki Stefan Cichy 6 października br. podczas diecezjalnej pielgrzymki parafialnych Kół Żywego Różańca do Krzeszowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialne Róże Żywego Różańca to zazwyczaj najliczniejsze zaplecze modlitewne każdej diecezji. Istnieją w każdej parafii. Mogą być tworzone osobno dla kobiet, mężczyzn, młodzieży czy dzieci, ale także łączące poszczególne rodziny czy wspólnoty. Stąd pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zainicjował dla członków Róż parafialnych coroczne pielgrzymki w I sobotę października, w okolicach święta Matki Bożej Różańcowej. Wszystko po to, aby uczestnicy mogli się nawzajem modlić i spotkać, a zarazem odczuć swoistą modlitewną jedność. Są też i tacy, którzy przyjeżdżają na pielgrzymkę, aby dopiero się modlitwy różańcowej nauczyć.
„Co roku proszę was o modlitwę w jakiejś szczególnej intencji - mówił do 3-tysięcznej grupy pielgrzymów Biskup legnicki - Dziś proszę o modlitwę w intencji rozpoczynającego się 16 października I Synodu naszej diecezji”. W wygłoszonej homilii, przybliżając na nowo sens modlitwy różańcowej i jej wielkie znaczenie w życiu Kościoła i każdego człowieka, przywołał kilka przykładów ludzi, dla których różaniec był umocnieniem w życiu i sami go propagowali. Przypomniał m.in. kard. Joachima Meissnera z Kolonii, który jeszcze w okresie podziału Niemiec na Wschodnie i Zachodnie gościł u siebie mieszkańców ówczesnego NRD. Jako pamiątkę spotkania chciał im podarować Pismo Święte, ale goście obawiali się, że zostanie im ono zabrane na granicy. Podarował im więc różańce, wyjaśniając sen i ucząc modlitwy na nich. Jak się potem okazało, te pamiątki przewieźli do swoich domów szczęśliwie, bo założyli je na szyi, a pytającym o nie celnikom powiedzieli, że są to amulety. Takie tłumaczenie wystarczyło. Nawiązując zaś do odczytywanej tego dnia Ewangelii o Zwiastowaniu Pańskim Ksiądz Biskup zachęcał, aby uczyć się tej modlitwy od Maryi, do której sanktuarium pielgrzymi przybyli.
Podczas pielgrzymki pod hasłem: „Wzorem Maryi stawajmy się uczniami Chrystusa” przybywający do Krzeszowa wierni mieli okazję wysłuchać katechezy o tematyce maryjnej wygłoszonej przez ks. Marka Osmulskiego - ojca duchownego z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a także koncertu pieśni Maryjnych w wykonaniu Chóru „Millenium” z Wałbrzycha, który towarzyszył również swoim śpiewem podczas sprawowanej liturgii. Był także czas na wspólną agapę, a na zakończenie - wspólne nabożeństwo różańcowe.
Msza św. sprawowana była w krzeszowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, z udziałem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, ks. inf. Władysława Bochnaka diecezjalnego duszpasterza rodzin różańcowych, oraz ks. prał. Józefa Lisowskiego w gronie prawie 100 kapłanów przybyłych ze swoimi parafianami.
Pielgrzymka odbyła się, mimo aktualnie prowadzonych prac rewaloryzacyjnych całego kompleksu Krzeszowa. W bazylice, obok odnawianego ołtarza, w którym znajduje się Ikona Matki Bożej Łaskawej (koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Legnicy), trwają prace nad prospektem organowym, oraz odnawianiem fresków w prezbiterium i bocznych kaplicach. Odnawiane są też freski z ponad 50 freskami Michaela Willmanna, śląskiego malarza baroku w znajdującym się tu tzw. kościele brackim pw. św. Józefa. Trwają też prace na terenie przykościelnym, nad tzw. małą architekturą.
„Te i inne wykonane prace udało się zrealizować dzięki dotacjom unijnym - powiedział nam ks. prał. Józef Lisowski, który został przez Biskupa legnickiego ustanowiony odpowiedzialnym za prace w Krzeszowie. - Równolegle odbywa się popularyzacja tego sanktuarium w Polsce i za granicą, z pomocą dostępnych środków audiowizualnych i mediów. Jedną z takich form są także rozdawane dziś uczestnikom pielgrzymki tajemnice różańcowe”.
Dzień pielgrzymki kół różańcowych był więc zarazem dniem promocji nowego wydawnictwa poświęconego temu miejscu. Jest to specjalne wydanie Tajemnic Różańcowych, zawierających ilustracje rozważanych tajemnic pochodzących z malowideł w Krzeszowie. Jest w nim także zachęta Biskupa legnickiego, do modlitwy w intencji I Synodu.
Dodajmy, że przybywający do sanktuarium Maryjnego diecezji legnickiej, mają okazję nie tylko do modlitwy przed najstarszym obrazem Maryjnym w Polsce (ok 1242 r.), ale także do odwiedzenia coraz bardziej zmieniającego swój wygląd całego zespołu pocysterskiego z jego bogatą historią (zobacz np. www.krzeszow.opactwo.eu).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Więcej ...

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...