Reklama

Rodziny Różańcowe w Krzeszowie

Niedziela legnicka 42/2007

O modlitwę w intencji rozpoczynającego się w diecezji legnickiej I Synodu apelował biskup legnicki Stefan Cichy 6 października br. podczas diecezjalnej pielgrzymki parafialnych Kół Żywego Różańca do Krzeszowa.

Parafialne Róże Żywego Różańca to zazwyczaj najliczniejsze zaplecze modlitewne każdej diecezji. Istnieją w każdej parafii. Mogą być tworzone osobno dla kobiet, mężczyzn, młodzieży czy dzieci, ale także łączące poszczególne rodziny czy wspólnoty. Stąd pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zainicjował dla członków Róż parafialnych coroczne pielgrzymki w I sobotę października, w okolicach święta Matki Bożej Różańcowej. Wszystko po to, aby uczestnicy mogli się nawzajem modlić i spotkać, a zarazem odczuć swoistą modlitewną jedność. Są też i tacy, którzy przyjeżdżają na pielgrzymkę, aby dopiero się modlitwy różańcowej nauczyć.
„Co roku proszę was o modlitwę w jakiejś szczególnej intencji - mówił do 3-tysięcznej grupy pielgrzymów Biskup legnicki - Dziś proszę o modlitwę w intencji rozpoczynającego się 16 października I Synodu naszej diecezji”. W wygłoszonej homilii, przybliżając na nowo sens modlitwy różańcowej i jej wielkie znaczenie w życiu Kościoła i każdego człowieka, przywołał kilka przykładów ludzi, dla których różaniec był umocnieniem w życiu i sami go propagowali. Przypomniał m.in. kard. Joachima Meissnera z Kolonii, który jeszcze w okresie podziału Niemiec na Wschodnie i Zachodnie gościł u siebie mieszkańców ówczesnego NRD. Jako pamiątkę spotkania chciał im podarować Pismo Święte, ale goście obawiali się, że zostanie im ono zabrane na granicy. Podarował im więc różańce, wyjaśniając sen i ucząc modlitwy na nich. Jak się potem okazało, te pamiątki przewieźli do swoich domów szczęśliwie, bo założyli je na szyi, a pytającym o nie celnikom powiedzieli, że są to amulety. Takie tłumaczenie wystarczyło. Nawiązując zaś do odczytywanej tego dnia Ewangelii o Zwiastowaniu Pańskim Ksiądz Biskup zachęcał, aby uczyć się tej modlitwy od Maryi, do której sanktuarium pielgrzymi przybyli.
Podczas pielgrzymki pod hasłem: „Wzorem Maryi stawajmy się uczniami Chrystusa” przybywający do Krzeszowa wierni mieli okazję wysłuchać katechezy o tematyce maryjnej wygłoszonej przez ks. Marka Osmulskiego - ojca duchownego z Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, a także koncertu pieśni Maryjnych w wykonaniu Chóru „Millenium” z Wałbrzycha, który towarzyszył również swoim śpiewem podczas sprawowanej liturgii. Był także czas na wspólną agapę, a na zakończenie - wspólne nabożeństwo różańcowe.
Msza św. sprawowana była w krzeszowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, z udziałem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, ks. inf. Władysława Bochnaka diecezjalnego duszpasterza rodzin różańcowych, oraz ks. prał. Józefa Lisowskiego w gronie prawie 100 kapłanów przybyłych ze swoimi parafianami.
Pielgrzymka odbyła się, mimo aktualnie prowadzonych prac rewaloryzacyjnych całego kompleksu Krzeszowa. W bazylice, obok odnawianego ołtarza, w którym znajduje się Ikona Matki Bożej Łaskawej (koronowana przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. w Legnicy), trwają prace nad prospektem organowym, oraz odnawianiem fresków w prezbiterium i bocznych kaplicach. Odnawiane są też freski z ponad 50 freskami Michaela Willmanna, śląskiego malarza baroku w znajdującym się tu tzw. kościele brackim pw. św. Józefa. Trwają też prace na terenie przykościelnym, nad tzw. małą architekturą.
„Te i inne wykonane prace udało się zrealizować dzięki dotacjom unijnym - powiedział nam ks. prał. Józef Lisowski, który został przez Biskupa legnickiego ustanowiony odpowiedzialnym za prace w Krzeszowie. - Równolegle odbywa się popularyzacja tego sanktuarium w Polsce i za granicą, z pomocą dostępnych środków audiowizualnych i mediów. Jedną z takich form są także rozdawane dziś uczestnikom pielgrzymki tajemnice różańcowe”.
Dzień pielgrzymki kół różańcowych był więc zarazem dniem promocji nowego wydawnictwa poświęconego temu miejscu. Jest to specjalne wydanie Tajemnic Różańcowych, zawierających ilustracje rozważanych tajemnic pochodzących z malowideł w Krzeszowie. Jest w nim także zachęta Biskupa legnickiego, do modlitwy w intencji I Synodu.
Dodajmy, że przybywający do sanktuarium Maryjnego diecezji legnickiej, mają okazję nie tylko do modlitwy przed najstarszym obrazem Maryjnym w Polsce (ok 1242 r.), ale także do odwiedzenia coraz bardziej zmieniającego swój wygląd całego zespołu pocysterskiego z jego bogatą historią (zobacz np. www.krzeszow.opactwo.eu).

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

ks. Piotr Nowosielski

1 grudnia 2022 r., został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa ks. Piotr Suska

Więcej ...

Kolory w liturgii: zieleń i fiolet

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...