Reklama

Różańcowe dzieci

W październiku - miesiącu Różańca św. z pewnością częściej bierzemy do ręki różańcowe paciorki odmawiając modlitwę, o którą w sposób szczególny prosiła nas Matka Boża. Nabożeństwa różańcowe gromadzą rzesze wiernych, chętnie uczestniczą w nich także dzieci i młodzież. Św. ojciec Pio powiedział, że gdyby 5 mln dzieci na całym świecie modliło się na Różańcu, to świat będzie zbawiony. Ojciec Święty Jan Paweł II z kolei mawiał: „Różaniec pochodzi z nieba i do nieba prowadzi”.
W naszej diecezji trudno byłoby znaleźć parafię, w której nie istniałyby koła Żywego Różańca. Są i takie wspólnoty, w których różańcowe róże stanowią potężną armię wiernych wypraszających potrzebne łaski właśnie na Różańcu. Jedną z najliczniejszych, a być może nawet najliczniejszą w całej diecezji sosnowieckiej jest wspólnota różańcowa w parafii św. Floriana w Sosnowcu-Zagórzu. Do Żywego Różańca należy tutaj blisko 650 osób. W parafii istnieją aż 32 koła różańcowe, w tym 4 dziecięce, składające się z uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz jedna młodzieżowa, do której należą uczniowie szkół średnich. Ruch różańcowy wśród dzieci w parafii św. Floriana rozpoczął się intensywnie rozwijać w roku 2003, kiedy tutejsza parafianka i jednocześnie katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu-Zagórzu mgr Agnieszka Furtacz rozpoczęła organizowanie dziecięcych róż różańcowych.
„Dzisiaj tę pierwszą różę, która powstała, tworzą licealiści, którzy mają już własną zelatorkę. Dzieci przede wszystkim modlą się na Różańcu, ale organizujemy im także wycieczki, pielgrzymki do maryjnych sanktuariów Polski, spotykamy się czasem przy ognisku, urządzamy okolicznościowe święta” - opowiada p. Agnieszka. Dzieci na spotkaniach różańcowych modlą się, bawią i wzrastają duchowo. Nabożeństwa są niezwykle dynamiczne, dzieci angażują się w modlitwę, czytania i śpiew, dzięki czemu na pewno się nie nudzą. Spotkania ubogacają radosne śpiewy i gra na gitarach, ponadto każda Tajemnica poparta jest odpowiednim slajdem. Warto zaznaczyć, iż każda z grup różańcowych w sosnowieckiej wspólnocie - zarówno dorosła, dziecięca, jak i młodzieżowa - ma swojego Patrona. Dzieci na zakończenie nabożeństw październikowych są nagradzane, bo wśród nich jest wiele, które nie opuściły ani jednego nabożeństwa różańcowego.
„Modlitwa różańcowa dzieci pomaga opleść modlitwą cały świat i jest specjalnym prezentem dla Matki Bożej. Dzieci, które modlą się na Różańcu są przedłużeniem pastuszków z Fatimy, które niosą Matczyne orędzie na drogi współczesnego świata. Najmłodsi stają się ożywczym deszczem, który często tam, gdzie powstała zrodzona przez zło pustynia, wprowadza prawdziwe życie” - podkreśla ks. kan. Tadeusz Kamiński, proboszcz parafii św. Floriana, opiekun kół Żywego Różańca.

Wybrane dla Ciebie

Św. Jakub z Marchii

Zmarł w Neapolu, 28 listopada 1476 roku. Beatyfikował go papież Urban VIII w 1624 roku, kanonizował Benedykt XIII w 1726 roku. W liturgii wspominany jest 28 listopada.

Więcej ...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

Więcej ...

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...