Reklama

Caritas niesie miłość

Ludzie bezdomni są takimi samymi ludźmi jak my, kiedyś mieli marzenia, rodziny, kochające dzieci. W pewnym momencie jednak nastąpiły zawirowania w ich uporządkowanym życiu. Niejednokrotnie w ciągu jednego dnia stracili wszystko co posiadali. Powody takiej sytuacji były zapewne różne - utrata pracy i niemożność spłacenia kredytu zaciągniętego na mieszkanie, bankructwo firmy, choroba psychiczna, alkoholizm… W epoce niebywałego rozwoju techniki i nowoczesnych technologii wciąż jesteśmy świadkami różnego rodzaju cierpień, z powodu choroby, braku pieniędzy, czy innych życiowych klęsk.
Niesienie pomocy wymaga właściwego zorganizowania. Aby dobrze wykorzystać ten pozytywny potencjał drzemiący w ludziach, trzeba często ich dobrym chęciom nadać właściwy kierunek. Tu rysuje się wielka rola Caritas, która działalność charytatywną traktuje jako swoją misję.

Problem bezdomności

Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że z roku na rok wzrasta liczba bezdomnych. Wszystkie placówki są pełne, a przecież jeszcze zima nie nadeszła. Ci, którzy trafili bądź jeszcze trafią do noclegowni, domów dla bezdomnych i innych placówek prowadzonych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej mogą czuć się szczęśliwcami. Nie wiemy i chyba nigdy się nie dowiemy, ile osób każdego roku dochodzi do dna ubóstwa, bo trudno nazwać to życiem. Każdego roku na wigilii organizowanej przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej gromadzi się około 250 samotnych i bezdomnych mieszkańców naszej diecezji. Jednak liczba ta nie oddaje w pełni realiów okrutnej rzeczywistości. Zjawisko bezdomności przeraża i z każdym rokiem zatacza coraz szersze kręgi. Do 1991 r. w Dąbrowie Górniczej było tylko jedno schronisko dla 36 osób i to wystarczało. Teraz łącznie noclegownie i domy dla bezdomnych są w stanie pomieścić blisko 200 osób.
Tymczasem zima tuż, tuż. Dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są zagrożeni i pragną skorzystać z pomocy Caritas podajemy dane placówek, nad którymi pieczę sprawuje Caritas sosnowiecka z jej dyrektorem ks. kan. Stefanem Wyporskim:
Dom dla Bezdomnych Caritas, Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice, al. Zwycięstwa 6, kierownik: Bogumierz Biesiadecki, tel. (0-32) 268-92-69; Dom dla Bezdomnych Caritas, Będzin-Łagisza, ul. Energetyczna 10, kierownik: Tomasz Kmita, tel. (0-32) 267-19-46. Dom zapewnia podopiecznym wyżywienie (trzy posiłki dziennie) oraz dysponuje bogatym zapleczem mieszkalnym, m.in. 4-osobowymi pokojami, sanitariatami oraz świetlicą terapeutyczną, w której prowadzone są kursy i terapie. Otwarty jest 24 godziny na dobę, pomoc świadczy, w zależności od pory roku, 35-45-osobowej grupie bezdomnych. Funkcjonuje od 1994 r.

Reklama

Noclegownie Caritas

Noclegownia pod patronatem Caritas, Dąbrowa Górnicza, ul. Komuny Paryskiej 3a, kierownik: Krzysztof Sobczyk, tel. (0-32) 268-89-82. Placówka czynna jest codziennie od godz. 19 do 7. Zimą, w przypadku szczególnych mrozów, otwarta jest cały dzień, wtedy też dzięki wsparciu Agencji Rynku Rolnego przekazuje bezdomnym pomoc żywnościową. Noclegownia, posiadająca umowę z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza, dysponuje 22 łóżkami udostępnianymi wyłącznie trzeźwym mężczyznom.
Noclegownia „Spokojna noc” pod patronatem Urzędu Miejskiego i Caritas, Sosnowiec, ul. Kaliska 25, kierownik: Sławomir Kozieł, tel. (0-32) 266-22-26. Noclegownia czynna jest cały tydzień w godz. 19-7 (zimą od 16, w przypadku dużych mrozów czynna całą dobę), posiada około 60 miejsc noclegowych, oferuje swoim podopiecznym wyżywienie, odzież, środki czystości, ręczniki oraz leki. Bezdomni znajdujący się na terenie placówki mogą korzystać z łazienek, kuchni z jadalnią oraz pralni, a nawet skorzystać z boiska do siatkówki plażowej. W okresie zimowym uruchamiana jest także świetlica, w której znajdują się biblioteka oraz telewizor, gdzie istnieje możliwość napicia się ciepłej kawy czy herbaty. Na miejscu bezdomni mogą uzyskać poradę socjalną oraz skorzystać z oferty Punktu Aktywizacji Bezrobotnych.

Reklama

Caritas - bezrobotnym i chorym

Punkt Aktywizacji Bezrobotnych, Sosnowiec, ul. Kaliska 25, koordynator lokalny: Agata Jaros, akompaniatorzy: Małgorzata Leśniewska, Barbara Prusinowska-Opalska, tel. (0-32) 293-50-30/34, strona internetowa: www.wnp.org.pl, pab_sosnowiec@wnp.org.pl Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć. Punkt otwarty jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, jego oferta skierowana jest do osób bezrobotnych, a także bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością. W PAB-ie osoba potrzebująca ma możliwość regularnych spotkań z akompaniatorem, omówienia swoich problemów i dobrania adekwatnej do potrzeb metody wsparcia i działania. Osoba bezrobotna może skorzystać z doradztwa zawodowego, szkoleń zawodowych, oraz z różnych form wsparcia psychologicznego (terapeuta od uzależnień, psycholog, psychiatra). Ponadto każdy uczestnik ma możliwość skorzystania z kursu komputerowego oraz bezpośredniego użytkowania komputera czy urządzeń biurowych i teleinformatycznych (telefon, fax, kserokopiarka, skaner, internet). Punkt działa od 1 września 2005, oprócz dwóch akompaniatorów wspomagany jest przez 4 wolontariuszy. Projekt realizowany jest w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
Stacja Opieki Caritas i wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, 41-200 Sosnowiec, ul. Korczaka 5, kierownik: Halina Stolarczyk, tel. (0-32) 293-44-29 (zmiana od 1 grudnia 2006). Placówka prowadzi usługi w zakresie: długoterminowej opieki (obsługi pielęgnacyjnej) osób starszych, rehabilitacji, prowadzi gabinet profilaktyki zdrowia (na miejscu istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej porady lekarskiej, zmierzenia poziomu cukru i ciśnienia krwi) oraz punkt odpłatnego wypożyczania sprzętu medycznego. Stacja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Caritas - „dzieciom ulicy”

Centrum Młodzieżowe „Tlen” w Wojkowicach pod patronatem Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ul. Sobieskiego 125, 42-580 Wojkowice, koordynator: Łukasz Zych, otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 12-20. Adres internetowy: www.cmtlen.org, adres e-mail koordynatora: zych.luk@gmail.com Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć. Centrum Młodzieżowe „Tlen” kieruje swoją działalność głównie do dzieci i młodzieży zamieszkującej teren i okolice Wojkowic. Szczególną opieką obejmuje grupę tzw. dzieci ulicy, prowadząc dla nich świetlice socjoterapeutyczną. Ponadto w Centrum funkcjonuje Młodzieżowe Centrum Edukacyjne, posiadające bogaty zbiór filmów, foliogramów i programów edukacyjnych, udostępnianych zarówno szkołom, jak i mieszkańcom miasta. W ramach działalności kulturalno-edukacyjnej prowadzonej przez Centrum odbywają się także cotygodniowe projekcje filmowe (Dyskusyjny Klub Filmowy).
„Dziedziniec Miłości” przy sosnowieckiej katedrze, Sosnowiec, ul. Kościelna 6, kierownik: Halina Łojas. Placówka obejmuje swoją opieką dzieci i młodzież, do których kieruje różne formy pomocy i edukacji pozaszkolnej, m.in. pomoc przy odrabianiu lekcji, zajęcia z logopedą czy psychologiem. W miarę możliwości placówka zapewnia podopiecznym i ich rodzinom pomoc żywnościową.

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Karol Porwich/Niedziela

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Ekstremalne życie z Jezusem

2022-12-08 13:01
Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga z młodymi żołnierzami z DA Nieśmiertelni.

Bp Maciej Małyga odwiedził w Akademii Wojsk Lądowych młodych żołnierzy z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”. Opowiadał m.in. jak szedł pieszo 1350 km z Turcji do Jerozolimy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...