Reklama

Parafia personalna - dar dla studentów

Duszpasterstwo Akademickie w Częstochowie powstało w związku z istniejącymi w mieście uczelniami, a ich duszpasterze objęli studentów posługą duszpasterską. Wyrazem troski o młodzież akademicką jest pierwsza w Polsce personalna parafia akademicka pw. św. Ireneusza BM w Częstochowie. Pierwszego poświęcenia kościoła dokonał 18 października bp Antonii Długosz w imieniu abp. Stanisława Nowaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

Reklama

25 marca 2004 r. parafię erygował abp Stanisław Nowak. Jej proboszczem ustanowił dotychczasowego duszpasterza akademickiego ks. Andrzeja Przybylskiego, a duszpasterzem akademickim - ks. Marka Batora. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2004 r. zakupem działki przy ul. Kilińskiego, a pierwszym pomieszczeniem oddanym do użytku była kaplica Najświętszego Sakramentu. Budowa kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza BM rozpoczęła się 29 sierpnia 2006 r., a jeszcze w tym samym roku 19 grudnia abp Stanisław Nowak poświęcił kamień węgielny i wmurował go w mury wznoszonej świątyni. Budowa trwała 1 rok. Kościół wraz z ośrodkiem duszpasterskim tworzą nowoczesne centrum akademickie.
Świątynia znajdująca się w centrum miasteczka akademickiego powstała dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób prywatnych i firm. Wśród rzeszy osób, które na różne sposoby przyczyniły się do tworzenie ośrodka należy wymienić trzy osoby: abp. Stanisława Nowaka, ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i mgr. inż. Włodzimierza Chwalbę, który jest dobrym duchem tego przedsięwzięcia. Dzieło mogło zaistnieć dzięki odważnej decyzji Księdza Arcybiskupa i jego wsparciu finansowemu oraz zaangażowaniu wieloletniego duszpasterza akademickiego - Księdza Infułata, mecenasa świątyni, który podzielił się swoim patronem, rozumie znaczenie inwestowania w studentów oraz służy im moralnie, duchowo i materialnie, a także wraz z Redakcją „Niedzieli” objął patronat nad ośrodkiem, a jego starania doprowadziły do zakupu działki przy ul. Kilińskiego. Autorem koncepcji kompleksu jest mgr inż. Włodzimierz Chwalba, prezes firmy „Metal Union”, który zainspirował architekta Grzegorza Bryzika do zaprojektowania kościoła. Inspektorem nadzoru budowlanego jest Adam Satława, a wykonawcą PPHU „Szyjka”.

Poświęcenie

18 października podczas koncelebrowanej Mszy św. bp Antoni Długosz modlił się w intencji środowiska akademickiego Częstochowy i poświęcił kościół akademicki pw. św. Ireneusza BM. W homilii Ksiądz Biskup wskazując na wielki dystans, jaki w starożytności dzielił wyznawców i bóstwa, ukazał wchodzącego w życie człowieka Jezusa, który stał się Pokarmem. Przypominając, że świątynia ta służy wspólnocie akademickiej, która ma dążyć do Boga, powiedział m.in.: „Każdy kościół jest pomnikiem Wieczernika i Golgoty. Życzę wam, byście w tym miejscu znaleźli drugi dom, tu na was będzie czekał Chrystus, tu będzie biło Jego Eucharystyczne Serce, które będzie mówiło: zawsze cię kocham, nigdy cię nie zdradzam, zawsze do Mnie możesz wrócić. Życzę, aby pragnienie spotkania się z Jezusem było udziałem całego naszego życia”.
We Mszy św. uczestniczyli m.in.: były duszpasterz akademicki ks. Marian Duda, prezydent Tadeusz Wrona, władze samorządowe, rektorzy: Wyższego Seminarium Duchownego, Instytutu Teologicznego, Politechniki Częstochowskiej, Akademii im. Jana Długosza, Wyższej Szkoły Hotelarskiej, prorektorzy tych uczelni, dziekani, senat, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, przedstawiciele nadleśnictw, księża proboszczowie, wikariusze, pracownicy „Niedzieli”, nauczyciele akademiccy, pracownicy uczelni, absolwenci, ofiarodawcy, wykonawcy, sąsiedzi, przyjaciele duszpasterstwa akademickiego i studenci. Na zakończenie ks. Andrzej Przybylski przypomniał historię duszpasterstwa akademickiego i centrum oraz podziękował wszystkim, dzięki którym inwestycja stała się możliwa.

Misja

Działania inicjatorów koncepcji świadczą o odpowiedzialności i pragnieniu tworzenia młodym odpowiednich warunków rozwoju. Wyrazem pasterskiej troski o wychowanie młodzieży są słowa abp. Stanisława Nowaka skierowane do katechetów w tegorocznym liście na początek roku szkolnego: „Od tego roku intensyfikuje swą działalność dla studentów i profesorów personalna parafia św. Ireneusza w Częstochowie. To wielka łaska dla całej archidiecezji i środowiska akademickiego Częstochowy, a nawet całej Polski”. To miejsce usytuowane w cieniu akademików i sal wykładowych jest darem dla studentów. Jest wypełnieniem polecenia Jana Pawła II, które Duszpasterz Akademicki pamięta i traktuje jak testament: „Budujcie kościół, bądźcie blisko studentów i pracujcie z nimi”. Zadanie to realizuje parafia akademicka. Ideę wspólnoty personalnej wyjaśnił ks. Andrzej Przybylski, powołując się na prawo kanoniczne, sugestie Stolicy Apostolskiej i słowa Jana Pawła II. Ma ona wyrażać jedność Kościoła i uczelni, „by uniwersytet i Kościół żyły w komunii, bo siebie potrzebują”. Gromadzący się w nowym ośrodku i kościele, na wzór patronów św. Ireneusza Biskupa i Męczennika, św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein oraz Sługi Bożego Jana Pawła II, mają być wierni Ewangelii, mobilizować się do poznawania wiary, troszczyć się o jej czystość oraz umacniać poszukujących dróg do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Misyjny wizjoner

2025-01-07 11:21

Niedziela Ogólnopolska 2/2025, str. 20

commons.wikimedia.org

Łączył pracę z modlitwą i ewangelizację z nowymi środkami przekazu, przez co stał się wzorem dla kolejnych pokoleń misjonarzy.

Więcej ...

Watykan: nowy nuncjusz w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona

2025-01-15 12:52

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty mianował księdza prałata Maurizio Bravi, dotychczas Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Światowej Organizacji Turystyki (WTO), nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Tolentino - poinformowało Biur Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Wędrowne czuwanie i nieszpory z Papieżem w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

2025-01-15 17:49

Karol Porwich/Niedziela

Słowa Jezusa skierowane do Marty: „Wierzysz w to?” (J 11, 26) stanowią hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia. Tego ostatniego dnia, w święto Nawrócenia św. Pawła, w Bazylice św. Pawła za Murami celebrowane będą nieszpory pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Diecezja rzymska zorganizuje „wędrowne czuwanie” w kościołach luterańskim, prawosławnym i katolickim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Św. Paweł z Teb

Wiara

Św. Paweł z Teb

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Kościół

Jaka jest najkrótsza i najskuteczniejsza modlitwa?...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!