Reklama

Parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rakowej

To już prawie VI wieków

Niedziela łódzka 5/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według zapisków historycznych osada Wola Rakowa powstała na gruntach wsi Kalno w połowie XV w. (między 1415-70 r.) i należała do dóbr pabianickich, których właścicielem była Kapituła krakowska. Terytorium Woli Rakowej wraz z przyległościami graniczyło od północy z dobrami królewskiego Wiączynia, a od południa - ze starostwem tuszyńskim. Jako ciekawostkę można tutaj podać, że znakiem rozgraniczającym dobra wiączyńskie od Woli Rakowej był kamień znacznych rozmiarów z wykutą nogą w strzemieniu. Wola Rakowa, podobnie jak sąsiednie miejscowości ( Czyżemin, Wiskitno, Chocianowice i inne), powstała na prawie niemieckim i zgodnie z tym prawem posiadała wójta, którego uważano za naturalnego obrońcę kmieci przed wygórowanymi żądaniami administracji włości.

Pierwotnie należała do parafii w Tuszynie, a później do Kurowic. Dziesięcinę mieszkańcy osady oddawali nowo erygowanemu kościołowi w Rzgowie, na podstawie specjalnego przywileju abp. Jana Gruszczyńskiego. Ponieważ liczne roje pszczół gnieździły się w borach kapitulnych, mieszkańcy płacili także daninę w postaci tzw. rączki miodu. Od końca XVIII w. Wola Rakowa znalazła się pod zaborem pruskim i stała się własnością skarbu państwa pruskiego. Następnie była własnością Księstwa Warszawskiego. Za czasów Królestwa Polskiego weszła do skarbu państwa jako "Dobra Narodowe Ekonomia Pabianice". Następnie stała się własnością prywatną. W roku 1844 Wola Rakowa stała się własnością generała - mjr. Dika, a następnie generała - mjr. Ludwika Jankowskiego. 1 czerwca 1986 r. biskup ordynariusz Władysław Ziółek przy istniejącej kaplicy katechetycznej erygował parafię, mianując na jej proboszcza ks. Franciszka Czarnotę, który pełni tę posługę do dzisiaj. Terytorium parafii zostało wydzielone z terenów parafii w Kurowicach, Rzgowie i Bedoniu. Kaplica katechetyczna, która obecnie pełni funkcję kościoła parafialnego wraz z zapleczem mieszkalnym, wybudowana przez mieszkańców Woli Rakowej w latach 1981-83, została poświęcona przez bp. Józefa Rozwadowskiego 4 grudnia 1983 r. Centrum tej świątyni stanowi ołtarz i umieszczone na jego osi tabernakulum oraz obraz Miłosierdzia Bożego na tle dużego krzyża. Lewa ściana obok prezbiterium poświęcona jest Matce Bożej, gdzie pod tekstem modlitwy umieszczony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, otoczony wotami. Są tam także relikwie św. Faustyny. W prawej ścianie znajduje się obraz Chrztu Pana Jezusa, a poniżej stoi chrzcielnica. Świątynia posiada także dzwon z 1865 r. - jest to dar Kurowic. Parafia Miłosierdzia Bożego w Woli Rakowej od samego początku swego istnienia należy do dekanatu kurowickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Bp Florczyk: Dykasteria ds. Kultury i Edukacji bardzo zainteresowana duszpasterstwem sportu

2024-05-20 12:06
Bp Marian Florczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Marian Florczyk

Myślę, że jest to bardzo owocne spotkanie i bardzo się z tego cieszę, że Dykasteria ds. Kultury i Edukacji zainteresowana jest duszpasterstwem sportu - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu członek tej dykasterii, pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który wziął udział w spotkaniu zorganizowanym przez dykasterię w Rzymie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj