Reklama

Stajenka 2002

Niedziela częstochowska 5/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siódma już edycja Archidiecezjalnego Konkursu Kolęd, organizowanego w Halach św. Józefa na Jasnej Górze, jak zwykle skupiła licznie przybyłą młodzież z całej archidiecezji.

Patronat nad tym kulturalnym wydarzeniem sprawowali: metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, o. Stanisław Turek - generał Zakonu Paulinów i o. Izydor Matuszewski - przeor Jasnej Góry. W kolędową atmosferę festiwalu wprowadził zebranych tradycyjnie zespół stajenkowy " Siódmy Pokój". Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał abp Stanisław Nowak. Spośród 22 zgłoszeń, 18 zakwalifikowano do przesłuchań. Jury w składzie: przewodnicząca Marzena Lamch - wokalistka Teatru Muzycznego " A" w Gliwicach, ks. Zbigniew Porębski - salezjanin, kierownik zespołu muzycznego "Don Bosco", Janusz Kotarba - redaktor naczelny Ruah, Janusz Yanina Iwański - muzyk, oceniało wykonawców podczas sobotnich przesłuchań. Niezapomnianych przeżyć dostarczył nam tego wieczoru koncert zespołu "Siódmy Pokój".

Równie atrakcyjny był wieczór drugiego dnia festiwalu. Miało wtedy miejsce wręczenie nagród oraz występy laureatów, a gościem specjalnym był Teatr Muzyczny "A" z Gliwic.

O godz. 16.00 przewodnicząca jury - Marzena Lamch ogłosiła werdykt. Ku zaskoczeniu wielu, nie przyznano I i II miejsca, natomiast miejsca III i nagrody otrzymały zespoły: zespół

Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej " Shekina.h", zespół z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Częstochowie " Św. Maksymilian" oraz zespół z parafii św. Erazma w Sulmierzycach " Dzieci Erazma". Wyróżnienia i nagrody przyznano częstochowskiemu zespołowi Niższego Seminarium Duchownego "W drodze" oraz Jadwidze Pawlik z zespołem z parafii św. Floriana w Częstochowie. Spośród solistów wyróżnieni i zaproszeni do udziału w Koncercie Laureatów zostali: Agnieszka Twardoch z parafii św. Marcina w Kłomnicach i Krzysztof Drynda z Miejskiego Ośrodka Kultury w Blachowni. Nagrodę publiczności otrzymał zespół "Św. Maksymilian" z Częstochowy. Spontaniczna reakcja publiczności oraz częste bisy laureatów stwarzały niepowtarzalny nastrój. Było to wspólne radowanie się w Bogu. Przy dźwiękach muzyki, w grze kolorowych świateł kolędy nabrały blasku. Ważne było to, że młodzi wykonawcy prezentowali głównie własne współczesne aranżacje kolęd i pastorałek.

Gwiazdą niedzielnego wieczoru był Teatr Muzyczny "A" z Gliwic. Zaprezentowany przez niego spektakl Pastorałka, czyli rzecz o Narodzeniu Pańskim przenosił nas w świat tradycji, choć jednocześnie był z tą tradycją w lekko zadziornej opozycji. Obok przepięknej, bogatej teologicznie poezji starochrześcijańskiej, pulsował w nim ludowy nurt prostych i nieco naiwnych wyobrażeń faktów towarzyszących nocy Bożego Narodzenia. Patos mieszał się z groteską, prowadząc widza w konsekwencji ku własnej, osadzonej w dzisiejszych realiach interpretacji biblijnych faktów.

Organizatorzy konkursu zadbali o scenografię, doskonale funkcjonowała strona techniczna. Uczestnicy mogli skorzystać z gościnności festiwalowej kawiarenki, stoisko Ruah oferowało czytelnikom ostatnie numery magazynu, a biorącym udział w loterii "Emaus Cafe" ufundowała zaproszenia w swoje gościnne progi.

Organizatorem tegorocznej edycji konkursu był Katolicki Związek Akademicki "Emaus". Akcję promocyjną "Stajenki" wspierały m.in. katolickie rozgłośnie radiowe: Radio Jasna Góra i Radio Fiat. Realizacja tak wspaniałego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie sponsorów: Wydziału Duszpasterstwa Młodych Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej oraz właściciela znanej częstochowskiej piekarni Lecha Jędryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli