Reklama

„Odwaga nowego dialogu”

Niedziela toruńska 47/2007

Komitet Organizacyjny Toruńskich Spotkań z cyklu Colloquia Torunensia przygotował XIII sesję pt. „Religia i kultury. Odwaga nowego dialogu”. Była to sesja dwudniowa, organizatorzy pragnęli nawiązać do XVII-wiecznego toruńskiego „Colloquium Charitativum”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 9-10 listopada br. odbyły się XIII Colloquia Torunensia. Dzień pierwszy został poświęcony na dyskusję panelową w Zamku Bierzgłowskim. 10 listopada br. w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu miała miejsce sesja plenarna. Organizatorami Colloquium byli: biskup toruński dr Andrzej Suski, prezydent Torunia Michał Zaleski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Jamiołkowski oraz prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Woszczyk. Osobą koordynująca wszelkie przygotowania oraz prowadzącą spotkania był ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz z UMK w Toruniu.
Referaty na sesji plenarnej wygłosili: abp prof. dr hab. Józef Życiński - „Asyż 1986 - początek współczesnego dialogu kultur i religii”; ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski - „Ratyzbona 2006 - dialog jako źródło napięć”; abp prof. dr hab. Jeremiasz - „Religie jako źródło konfliktów?” oraz prof. dr hab. Krzysztof Maria Byrski - „Treść i szanse dialogu religii i kultur dziś”.
Abp prof. dr hab. Józef Życiński ukazał początki nawiązywania dialogu. Łączy się z tym poczucie tzw. ducha Asyżu. Przypomniał, że Jan Paweł II w 1986 r. zwołał spotkanie przedstawicieli religii świata, które odbyło się w Asyżu, bowiem Ojciec Święty twierdził, że „duch Asyżu to pokój i dialog, łagodność i pokora, dobroć i służba dla innych” - zauważył abp Życiński. Od tamtego spotkania widoczne są pozytywne zmiany w dziedzinie dialogu religii i kultur. Wydaje się, że dialog na tym poziomie w obecnej rzeczywistości jest najbardziej prawdopodobny.
Każda próba dialogu łączy się z pewnymi napięciami. Staną się one o tyle twórcze, o ile ich uczestnicy będą w stanie z szacunkiem i uczciwością podejść do odmienności partnera dialogu. Ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski zauważył, iż można mówić o dwóch początkach prób nawiązania dialogu: o wspomnianym 1986 r. i spotkaniu w Asyżu, ale również o Soborze Watykańskim II. Jakąkolwiek przyjąć datę, ludzie współcześni są już trzecim pokoleniem próbującym podjąć dialog między religią i kulturą. Stąd zauważono, że dialog zdecydowanie utrudniają niechęć lub nawet wrogość do dialogu, które wynikają ze „skorupy egoizmu”, czy fałszywego poczucia winy. Problemem jest także fakt, że próbuje się często bezkrytycznie forsować dialog. Do prowadzenia dialogu niekiedy podchodzą tacy ludzie, którzy nie szanują zdania członków swojej społeczności. Inni natomiast nie chcą pamiętać o tym, co było i próbują „na siłę i od zaraz” skłonić do dialogu.
Istotną sprawą przy próbach prowadzenia dialogu jest to, że nie należy do niego przymuszać. Zatem warunkiem dobrego dialogu jest przede wszystkim poznanie i zrozumienie innych tak, jak oni rozumieją siebie. Poza tym istotne jest wzajemne uszanowanie odmienności oraz współpraca w tych obszarach, w których jest ona możliwa. Jak więc zauważył abp Jeremiasz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego „religia nie musi być źródłem konfliktu, ale warunkiem tego jest dialog”.
XIII Colloquia Torunensia zgromadziły przedstawicieli prawosławia z ks. kan. Mikołajem Hajduczenią, kapłanów katolickich, kleryków i rektorów seminariów duchownych Torunia i Włocławka, siostry zakonne, studentów. Nie zabrakło także organizatorów Colloquium, przedstawicieli władz miasta oraz mieszkańców Torunia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zwycięski męczennik

Święty Wincenty

pl.wikipedia.org

Święty Wincenty

Przez stulecia był przykładem wytrwałości oraz etosu służby w Kościele.

Więcej ...

Idziemy do Kościoła, aby spotkać się z Synem Bożym!

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 7-12.

Więcej ...

Trump chce nałożyć cła na Rosję, jeśli umowa ws. Ukrainy nie zostanie zawarta

2025-01-22 18:19
Donald Trump grozi cłami Rosji

Adobe Stock

Donald Trump grozi cłami Rosji

Jeśli wkrótce nie zawrzemy umowy, nie będę miał wyjścia, jak tylko nałożyć wysokie podatki, cła i sankcje na Rosję - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do wojny w Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...