Reklama

Prezentacja kościoła klasztornego pw. św. Antoniego w Sędziszowie Młp.

Bracia modlitwy, pracy, ciszy

Niedziela rzeszowska 5/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 360 lat wierni Sędziszowa Młp. i okolic korzystają z opieki duszpasterskiej Ojców Kapucynów z Prowincji Krakowskiej. Ojcowie służą wiernym, odprawiając Msze św., głosząc kazania, a zwłaszcza jednając ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty. Chociaż nie mają tu parafii, to wielu ludzi gromadzi się w tej niewielkiej świątyni, przepełnionej modlitwą i spokojem franciszkańskiego zakonu. Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego słynie jako sanktuarium. Spośród placówek kapucyńskich klasztor sędziszowski wyróżnia się specjalnym charakterem, gdyż jest to dom formacyjny, nowicjacki (w tym roku jest tu 21 młodych chłopców). Tu dojrzewają powołania zakonne, dlatego szczególniej pielęgnuje się ducha modlitwy, ciszy, skupienia i obserwacji zakonnej.

W klasztorze czuje się szczególną atmosferę wyciszenia i radości. Mieszka i pracuje tutaj ośmiu kapłanów, siedmiu braci zakonnych oraz wspomniani nowicjusze. Kapucyni prowadzą także gospodarstwo rolne.

Fundacja kościoła i klasztoru

Fundatorem kościoła i klasztoru Ojców Kapucynów był wojewoda podolski Michał Potocki, którego ród był właścicielem Sędziszowa w XVIII w. Budowa kościoła została zakończona w 1741 r. Biskup przemyski Ignacy Krzyżanowski konsekrował świątynię 28 września 1766 r. Równocześnie podjęto prace związane z budową klasztoru jako miejsca zamieszkania zakonników.

Kościół został zaprojektowany przez architekta Jana de Oppitz. Wzniesiony jest w stylu późnobarokowym, tzw. toskańskim. Zbudowany z cegły, pierwotnie kryty był dachówką ceramiczną. Składa się z szerokiej, dwuprzęsłowej nawy ujętej w niższe kaplice połączone wąskimi przejściami oraz jednoprzęsłowego prezbiterium z kwadratowymi przedsionkami no bokach. Chór organowy wsparty jest na 3 arkadach filarowych. Obecnie kościół ma polichromię wykonaną przez Jadwigę Rymanówną z Krakowa.

W głównym ołtarzu pierwotnie umieszczony był krucyfiks. Od 1778 r. znajdował się w nim obraz św. Antoniego ufundowany przez Zofię Krzyniecką. W 1960 r. został on zastąpiony łaskami słynącym obrazem św. Antoniego, namalowanym przez Szymona Czechowicza, przywiezionym z Oleska na Ukrainie przez kapucynów zmuszonych do opuszczenia tamtejszego klasztoru. W kościele było także 6 ołtarzy bocznych, z których po soborowej odnowie liturgii pozostały górne nadbudowy. Są to ołtarze poświęcone Matce Bożej z Lourdes, św. Franciszkowi, św. Józefowi, św. Feliksowi z Cantalicio, Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu oraz Matce Bożej Anielskiej, której obraz został przywieziony z kościoła Kapucynów z Kutkorza. Nad tabernakulum znajduje się obraz tzw. "polowy" Matki Bożej ofiarowany przez fundatora, a umieszczony tam po 1961 r. - ostatnio odnowiony.

Po likwidacji przez władze bolszewickie klasztoru w Drohobyczu przewieziono stamtąd organy, które zainstalowano na chórze w miejsce starych. Przed kościołem znajduje się prostokątny dziedziniec tarasowy zamknięty od ulicy kamienną balustradą. Na środku dziedzińca stoi figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z herbem Potockich-Pilawa. Wokół placu są podcienia ze stacjami Drogi Krzyżowej, namalowanymi przez ks. Stanisława Nowaka. W 2000 r. przeprowadzono gruntowny remont dziedzińca, odbudowano zniszczone balustrady, schody, cały plac wyłożono granitowymi płytami.

Sanktuarium

Kościół Kapucynów słynie jako sanktuarium św. Antoniego Padewskiego. Główna uroczystość odpustowa obchodzona jest 13 czerwca, ale w każdy wtorek przed łaskami słynącym obrazem także gromadzą się rzesze wiernych na nabożeństwach, podczas których publicznie odczytywane są prośby i podziękowania za otrzymane łaski przez pośrednictwo Świętego. W tych intencjach odprawiana jest też Msza św.

W poniedziałki odprawiane są nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, a następnie Msza św. w intencji zmarłych. Natomiast w soboty odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Kutkorskiej, także z publicznym odczytywanie próśb i podziękowań oraz Msza św. w intencjach przedstawianych Matce Bożej. W pozostałe dni tygodnia odmawiany jest Różaniec. W niedziele odprawianych jest 6 Mszy św., a wieczorem śpiewane Nieszpory.

W sposób szczególnie uroczysty odprawiane są odpusty: główny w święto św. Antoniego (13 czerwca), a także w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Porcjunkuli, św. Franciszka z Asyżu.

Gromadzi się także kilka grup duszpasterskich: są ministranci i lektorzy, Oaza oraz Odnowa w Duchu Świętym, 16 róż różańcowych. Przy klasztorze działają też harcerze (2 grupy chłopców i 3 dziewcząt), którzy chcą kultywować pamięć o walkach narodowo-wyzwoleńczych i podpisali nawet specjalną umowę ze Stowarzyszeniem AK. Wielu młodych ludzi korzysta z bezpłatnego kursu gitarowego, prowadzonego przez o. Łukasza, opiekującego się grupami młodzieżowymi.

Na szczególną uwagę zasługuje blisko 100-osobowy Franciszkański Zakon Świeckich, prowadzony przez o. Cyryla. Skupia on osoby, które chcą żyć w duchowości św. Franciszka, w zgodzie z Ewangelią.

Tradycją stało się, że nowicjusze chodzą na pogrzeby, które odbywają się w parafii sędziszowskiej. W każdy pierwszy piątek miesiąca Ojcowie Kapucyni odwiedzają blisko 70 chorych w okolicy. Właściwie o każdej porze dnia można skorzystać ze spowiedzi świętej (godziny wyznaczone są rano i wieczorem, ale często ktoś puka do furty klasztornej i prosi o spowiedź).

Od św. Franciszka wywodzi się także tradycja szopek i jasełek, toteż u sędziszowskich Kapucynów każdego roku szopka bożonarodzeniowa jest nieco inna, zawsze oryginalna, podkreślająca polska tradycję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj