Dzięki dyspensie biskupów w czasie pandemii nie mamy obowiązku chodzenia do kościoła w niedziele i święta. „Nie oznacza to jednak zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii” – wyjaśnia o. Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie i wykładowca rzymskiego Angelicum.
Dyspensa nie oznacza wakacji od Boga. „Warto łączyć się w tym czasie z celebracjami, które są transmitowane przez internet lub telewizję” – wyjaśnia dominikanin.
„To także jest uczestnictwo, z całą pewnością nie jest pełne, bo nie możemy przystąpić do komunii, ale na pewno możemy mówić o uczestnictwie – wyjaśnia o. Jurczak. – Wystarczy pomyśleć o naszych chorych, którzy wysłuchują transmisji Mszy przez radio czy telewizję. Oni przecież uczestniczą w liturgii. Można zatem oglądać i modlić się, ale nie jak się ogląda film, czy słuchać tak, jak się słucha się słuchowiska, lecz łączyć się duchowo z tym, co w kościele się dzieje”.
Kapelan uniwersytecki usunięty z powodu modlitwy po paradzie równości
azr (The Crux/UKAI) / Glasgow
Kamyq/pixabay.com
Ks. Mark Morris został usunięty z funkcji kapelana uniwersyteckiego w Glasgow, po tym, jak w swojej parafii przewodniczył modlitwie różańcowej, odprawianej jako nabożeństwo wynagradzające za „wielką obrazę Boga, jaką była Glasgow Pride”. W jego obronie stanęli studenci.
Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom
2025-06-30 14:05
Ks. Mariusz Rosik
meczennicy.franciszkanie.pl
Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.