Reklama

20 lat Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już dwie dekady działa płocki Klub Inteligencji Katolickiej. Powołany do życia w 1987 r. od początku czynnie uczestniczy w życiu religijnym, społecznym i kulturalnym Płocka. 10 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia członkowie KIK-u świętowali jubileusz 20-lecia. Uroczystościom przewodniczył biskup płocki dr Piotr Libera.
Klub został powołany do życia w 1987 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Skupiał przede wszystkim ludzi zaangażowanych w działalność NSZZ „Solidarność” i w duszpasterstwo ludzi pracy. Pierwszym - i jak dotychczas najdłużej sprawującym swą funkcję - kościelnym asystentem Klubu został ks. Ireneusz Mroczkowski, posługujący członkom KIK-u przez 12 lat (do 1999 r.).
Najbardziej wytężona i owocna działalność płockiego KIK-u przypadła na lata 90. ubiegłego wieku. Stał się on zalążkiem wielu organizacji, m.in.: Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Stowarzyszenia im. Brata Alberta. Działało w nim wówczas wiele sekcji, m.in. biblijna, charytatywna, społeczna, ekologiczna, młodych, informacyjna czy rodzinna. W ich ramach podejmowano konkretne działania formacyjne, takie jak: sesje naukowe, konferencje tematyczne czy akcje charytatywne. Mało kto pamięta dziś, że to właśnie Klub Inteligencji Katolickiej zapoczątkował trwające do dziś w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan spotkania ekumeniczne z przedstawicielami innych wyznań: mariawitów, prawosławnych i ewangelików. Członkowie KIK-u wspólnie z Kurią Diecezjalną i Seminarium organizowali i organizują nadal Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
Klub od początku wspierali profesorowie płockiego WSD: ks. Wojciech Góralski, ks. Henryk Seweryniak i ks. Romuald Jaworski. To oni w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiali słynne Msze św. dla inteligencji katolickiej, głosili kazania i uczestniczyli w różnych działaniach Klubu.
Jak zgodnie podkreślają członkowie KIK-u, ich organizacja od samego początku była miejscem otwartym, gdzie toczono żywe dyskusje, czasem nawet spory. To powodowało, że Klub przez całe lata utrzymywał kontakty z wieloma różnymi środowiskami. Na gromadzące setki osób spotkania dyskusyjne zapraszano osoby z nieraz bardzo odległych biegunów kościelnego życia. Gośćmi Klubu byli m.in.: Wiesław Chrzanowski, Krystyna Czuba, Stanisława Grabska, Stanisław Stomma, Józefa Hennelowa, Jarosław Kaczyński, Maja Komorowska, Jerzy Kropiwnicki, Jan Łopuszański, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Moskwa, Zdzisław Najder, Zbigniew Nosowski, Jan Olszewski, o. Wacław Oszajca, o. Jacek Salij, Henryk Samsonowicz, Andrzej Stelmachowski, Adam Struzik czy Joanna Szczepkowska.
W ciągu dwudziestu lat Klub miał kilku prezesów. Funkcję tę pełnili: Jerzy Wawszczak (1987-89), Andrzej Głowacki (1989-91, 1998-2001), Anna Kozera (1991-92), Bożenna Ostrowska (1992-98), Agnieszka Wielgus (2001-04) i Kazimierz Wiercioch (2004-07). Obecnie prezesem KIK-u jest Halina Świstak.
Asystentami kościelnymi byli natomiast: ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, ks. dr Leszek Misiarczyk, ks. dr Dariusz Majewski. Od 2006 r. funkcję tę pełni ks. dr Jan Krajczyński.
Relację z jubileuszowych obchodów zamieszczamy na str. VI-VII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18
br. Jerzy Adam Marszałkowicz

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania