Reklama

W dowód uznania i wdzięczności

Niedziela lubelska 51/2007

Dwóch wybitnych teologów dogmatyków, ściśle związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, dla których przewodnikiem na drodze kapłańskiej był kard. Stefan Wyszyński - abp prof. Bolesław Pylak oraz abp prof. Alfons Nossol - 4 grudnia zostali uhonorowani przez społeczność akademicką Medalami za Zasługi dla KUL. Uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych „w dowód uznania i wdzięczności” została poprzedzona sesją naukową.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Opatrznościowy budowniczy jedności

„KUL mnie nauczył, że bez wiedzy nie ma świętości - mówił abp Alfons Nossol odznaczony „za pełną oddania ofiarną działalność na rzecz rozwoju i promocji uniwersytetu, wieloletnią, owocną pracę dydaktyczną i naukowo-badawczą, za wzajemne wiązanie i ubogacenia myśli teologicznej polskiej i zachodniej, głównie na płaszczyźnie żywej chrystologii, głęboko związanej z praktyką życia chrześcijańskiego oraz budowanie dobrego imienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na arenie międzynarodowej”. Uhonorowanie Medalem za Zasługi dla KUL wpisało się w jubileusze: 75 lat życia, 50-lecia święceń kapłańskich i 30-lecia sakry biskupiej. „Dziękuję za styczność z młodymi ludźmi, że mogłem im wiele rzeczy pokazać i wiele się mogłem nauczyć na seminariach, z prac magisterskich, doktorskich, a przez to stałem się bardziej katolicki” - podkreślał Laureat. Przez 26 lat dojeżdżał ponad 400 km z wykładami na KUL, a łącznie na uczelni spędził 35 lat twórczego trudu. Ma w swoim dorobku naukowym 17 książek, ponad 360 artykułów naukowych.
Wdzięczność swojemu Profesorowi okazywali również uczniowie, dziękując za „personalizm stosowany na każdym kroku, za czynienie prawdy w miłości, myślenie sercem oraz prowadzenie wspólnoty lokalnego Kościoła opolskiego w Duchu Bożym”. Jak podkreślano w laudacji, „otwartość na inność i różnorodność, pokonywanie dzielących ludzi barier politycznych i religijnych jest jego charyzmatem”, a on sam „w obliczu różnorodności kulturowej śląskiej ziemi stał się faktycznym opatrznościowym budowniczym jedności społecznej”. Otwarty na wszelkie dobro i sługa ludzi dobrej woli, przyczynił się do stworzenia uniwersytetu opolskiego wraz z Wydziałem Teologicznym oraz ujawnił się jako budowniczy pomostów między narodem polskim i niemieckim.

Czytelny znak wierności

„Rzetelność badawcza, zmysł teologiczny, głębokość widzenia, eklezjalność ujęć, jasność wykładów w duchu dialogu i ekumenizmu, przyjazne i życzliwe stanowisko wobec studentów i uniwersytetu, promowanie świeckich, skromność, bezinteresowność, duch służby, wrażliwość na każdego człowieka” - to cechy abp. Bolesława Pylaka wskazane przez laudatora, ks. prof. Jerzego Misiurka. Laureat został uhonorowany Medalem za Zasługi dla KUL, „w dowód uznania i wdzięczności za pełną oddania działalność na rzecz rozwoju i promocji naszego uniwersytetu, wieloletnią owocną pracę dydaktyczną i naukowo-badawczą, za wkład w rozwój struktur uniwersyteckich, za kształtowanie samoświadomości eklezjalnej i umacnianie autorytetu teologa w Kościele i społeczeństwie oraz bycie czytelnym znakiem wierności uniwersyteckiej dewizie «Deo et Patriae»”.
Pierwszy arcybiskup metropolita lubelski znany jest jako wielki budowniczy, staraniem którego w diecezji lubelskiej w latach 1975-97 powstało 146 kościołów parafialnych i 255 kaplic filialnych, 288 domów parafialnych i plebanii oraz 4 klasztory. Jest również założycielem wydawnictwa archidiecezji lubelskiej, dzisiejszego „Gaudium”. W kręgu zainteresowań cenionego w świecie naukowym Księdza Arcybiskupa znajdują się: eklezjologia, eucharystologia, mariologia, eschatologia, teologia pastoralna, ze szczególnym dowartościowaniem laikatu, społeczny wymiar liturgii i sakramentów, służebność władzy w Kościele oraz otwarcie na ruchy nieformalne: charyzmatyczne i neokatechumenat. Jego dorobek naukowy ogłoszony drukiem obejmuje ok. 20 pozycji samoistnych, ok. 100 rozpraw, artykułów i recenzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

2024-04-16 13:32

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj