Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

O wolność serca i sumienia

Małgorzata Pabis

W środę, 22 kwietnia Mszę św. poranną w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach sprawował ks. Ryszard Kilanowicz. Duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej odprawił Eucharystię w intencji Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, ceremoniarzy parafialnych, lektorów, ministrantów i troszczących się o śpiew - „aby ten czas wzbudził w nich jeszcze większy głód Eucharystii i pokorę wobec Boga, który przychodzi w świętych znakach”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważył ks. Kilanowicz, liturgia słowa i modlitwy formularza mszalnego idealnie oddają nasze oczekiwania względem przeżywanego właśnie dnia. - W modlitwie przed czytaniami – kolekcie, słyszeliśmy, że Jezus przywraca utraconą godność i nadzieję zmartwychwstania. Dzieje Apostolskie w 5 rozdziale, z którego zaczerpnięty jest dzisiejszy fragment, mówią o wolności. A na zakończenie będziemy wezwani, by uwolnić się od przywiązania do zła. Łatwo nam wyliczać wszystkie utrudnienia, które nas ograniczają – powiedział i dodał, że „opis uwolnienia apostołów budzi w nas nadzieję na cudowne rozerwanie kajdan naszych więzień, którymi coraz częściej nazywamy nasze domy i nasze rodziny”. - A jednak puste więzienie, z dzisiejszego czytania, to tylko tło dla apostołów. Te wszystkie teksty wzywają do wolności. Jednakże gdy zagłębimy się w nie bardziej, to okaże się, że chodzi o tę wolność trudniejszą, wolność serca i sumienia. A zwłaszcza w miejscu, gdzie rozlewa się na cały świat orędzie miłosierdzia, szczególnie wybrzmiewa wezwanie do wolności od zła i grzechu – podkreślił kapłan.

Reklama

Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej mówił, że nieopodal sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się na Białych Morzach w Krakowie sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam na jednej ze ścian mozaika przedstawia dwa wydarzenia. Jedno, górne - to ilustracja dzisiejszego czytania – uwolnienie apostołów. Natomiast dolne – to przejście Izraelitów przez Morze Czerwone. Te dwie sceny są tak ułożone, że widzimy uwolnionych apostołów idących po wodzie, a dokładniej po fali, pod którą przechodzą Izraelici. I zauważył: - Kojarzymy sytuację, gdy Piotr rzuca się w fale morskie na widok Jezusa i sam, jak i Pan, idzie po wodzie. Chodzenie po wodzie nie należy do naszej natury i nie jest przypadłością ludzką. Skąd więc w człowieku taka siła? Skąd więc w ludziach przez wieki taka siła, by nie poddawać się, mimo braku wolności – tej fizycznej, zniechęceniu i beznadziei. Izraelici na pustyni, przesiedlani, pod obcą władzą. Męczennicy na przestrzeni dziejów, święty Piotr, apostołowie z dzisiejszego pierwszego czytania – przekraczali swoją naturę i ludzkie ograniczenia, bo patrzyli na Boga. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu ( J 3, 17-18a) - wybrzmiało w dzisiejszej Ewangelii – podkreślił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kto traci Jezusa z oczu, tonie jak Piotr - mówił dalej ks. Ryszard Kilanowicz i nauczał: - Tylko wierność Bogu, szukanie Jego oblicza w codzienności, daje siłę by przetrwać niewolę fizyczną, a przezwyciężyć niewolę trudniejszą bo duchową – której tak często w świecie współczesnym na imię pycha.

Kończąc homilię, kapłan podkreślił, że poddanie się woli Jezusa, o którym liturgia Wigilii Paschalnej mówi: „do Niego należy czas i wieczność”, uwalnia i doprowadza, że mimo przeciwności, że pomimo drzwi zamkniętych Jezus znajdzie sposób, by być obecny w życiu ludzi dobrej woli. I dodał: - Przykładem jest chociażby ta Msza święta, w której uczestniczymy fizycznie i duchowo. To poddanie się woli Zmartwychwstałego Jezusa rodzi poczucie, że do Niego należy ostatnie słowo, bo jest on Bogiem żywych, a nie umarłych.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-22 10:55

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny za to, co mówię!

2024-11-14 13:56

Adobe Stock

Na pozór wydaje się nam, że słowo posiada mniejszą wartość niż konkretna rzecz, towar, dobro materialne. Lecz tak nie jest. Rzeczy przemijają, lecz nie słowa, one trwają. Ileż wielkich budowli rozsypało się, rozpadały się monarchie i zmieniały się granice państw, a słowa wieszczów trwają, nie przemijają. Tym bardziej odnosi się to do słów Jezusa. Jego słowo stwarza nowe rzeczywistości, przywraca do życia, leczy ślepych, podnosi upadłych, rodzi nadzieję i wiarę.

Więcej ...

Święty Albert Wielki

Grobowiec mieszczący relikwie Alberta Wielkiego w krypcie St. Andreas Kirche w Kolonii

Kempf EK/pl.wikipedia.org

Grobowiec mieszczący relikwie Alberta Wielkiego w krypcie St. Andreas Kirche w Kolonii

Więcej ...

Papież: troszczmy się o życie w każdej sytuacji, ale bez podejścia ideologicznego

2024-11-14 20:05

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Wiara

Jakie znaki królestwa dostrzegam wokół siebie?

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Wiadomości

Hakerzy zaatakowali stronę diecezji sosnowieckiej. To nie...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...