Reklama

Bogu na chwałę - ludziom na pożytek

Łaskowice to nieduża, licząca ok. 700 mieszkańców wspólnota parafialna, wspólnota żywa, rozmodlona, aktywnie uczestnicząca w życiu religijnym. Wierni chętnie angażują się we wszystkie prace na rzecz kościoła. Licznie uczestniczą we Mszach św. i nabożeństwach, przystępują do Komunii św., służą pomocą i radą swemu nowemu duszpasterzowi. Ze szczególnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie obchodów związanych z 20. rocznicą poświęcenia kościoła, które odbyły się w ub. roku w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łaskowice - wieś należąca do parafii pw. św. Mateusza w Pabianicach - od stycznia 1988 r. stała się jedną z ulic Łodzi. Nazwa Łaskowice pojawia się już w XIV wieku w akcie erekcyjnym pabianickiej parafii, wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta z Nowego Dworu. Z uwagi na dość odległe (ok. 8 km) położenie parafialnego kościoła, mieszkańcy Łaskowic od dawna już zabiegali o to, by w ich miejscowości wzniesiona została świątynia. Wychodząc naprzeciw pragnieniom ludu Bożego, nieżyjący już proboszcz parafii św. Mateusza, ks. inf. Stanisław Świerczek, zainicjował działania na rzecz budowy kościoła w Łaskowicach.
W roku 1984 zawiązał się społeczny komitet budowy kościoła. Niebawem znaleźli się dobroczyńcy, którzy podarowali plac, na którym z czasem stanęła świątynia. Ofiarodawcami byli: Helena, Kazimierz i Irena Ścibor, Helena i Bronisław Przewies oraz Marianna i Tadeusz Filipczak. Budowę, jeszcze przed jej rozpoczęciem, wsparli zarówno mieszkańcy Łaskowic, jak i wierni z Chocianowic, Gorzewa, Rypułtowic, Woli Zaradzyńskiej i Gadki. Pomocy finansowej udzielili także kapłani: ks. inf. Stanisław Świerczek i ks. inf. Lucjan Jaroszka.
Nadszedł maj 1985 r., miesiąc, w którym ruszyła budowa kościoła zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Jerzego Stanisławskiego. Techniczny projekt wykonawczy nieodpłatnie opracowała mgr inż. Lucyna Śmiechowicz, mieszkanka Łaskowic. Zapał i ofiarność parafian sprawiły, że liczne prace budowlane wykonane zostały przy ich znaczącej bezinteresownej pomocy. Głównym, niestrudzonym organizatorem budowy był śp. ks. inf. Stanisław Świerczek, którego wspierał Wojciech Kulikowski.
Kamień węgielny pod budowę pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas historycznej Mszy św., którą sprawował 13 czerwca 1987 r. na łódzkim lotnisku Lublinek. Wymarzony przez łaskowiczan kościół stanął w stanie surowym w roku 1987. W tym czasie wykończono również parter budynku katechetycznego przylegającego do kościoła. Dzięki temu naukę religii z prywatnych mieszkań można było przenieść do sal katechetycznych.
25 października 1987 r. mieszkańcy Łaskowic licznie uczestniczyli w ceremonii poświęcenia nowego kościoła, połączonej z wmurowaniem kamienia węgielnego. Podniosłym uroczystościom przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. 22 maja 1988 r. z okazji odpustu ku czci Zesłania Ducha Świętego Ksiądz Arcybiskup poświęcił drewniany ołtarz i ambonkę, wykonane przez miejscowego stolarza Karola Kołacza oraz ofiarowane przez siebie tabernakulum.
1 września 2000 r. Metropolita Łódzki erygował w Łaskowicach parafię pw. Zesłania Ducha Świętego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Chmielecki. Z pomocą parafian w krótkim czasie zrealizował on niezbędne inwestycje - mieszkanie dla proboszcza, budynek gospodarczy, nagłośnienie, a w podziemiach kościoła została urządzona przestronna sala z zapleczem kuchennym. Drewniany ołtarz i ambonkę zastąpiono ołtarzem marmurowym i podobną amboną. Ich wykonawcą był Jan Tomaszewski. Chrzcielnicę z marmuru zaprojektowała pani Lucyna Śmiechowicz.
Świątynię w Łaskowicach konsekrował abp Władysław Ziółek - 15 czerwca 2003 r. Pobłogosławił wówczas marmurowy ołtarz, ambonę i pamiątkową tablicę na frontowej ścianie kościoła. Już po konsekracji wykonane zostało ogrodzenie, wymalowano wnętrze świątyni, a w jej oknach zamontowano witraże. Na początku sierpnia 2007 r. Pasterz Kościoła łódzkiego ustanowił proboszczem parafii w Łaskowicach ks. dr. Tomasza Falaka.
Dziękczynną Mszę św. w 20. rocznicę poświęcenia kościoła, która miała miejsce w wigilię uroczystości Chrystusa Króla ub. r., celebrował bp Adam Lepa z ks. Stefanem Bujakiem, ks. Józefem Głowackim i ks. Tomaszem Falakiem. W Liturgii uczestniczyli kapłani z terenu naszej archidiecezji: ks. Andrzej Chmielecki, ks. kan. Stanisław Bracha, ks. kan. Wiesław Dura, ks. kan. Krzysztof Janiec, ks. kan. Marian Kołodziejczak, ks. kan. Stanisław Mendel, a także ks. kan. Bogdan Papiernik i ks. kan. Stanisław Przybyłowski. U stóp prezbiterium stanęli druhowie OSP z Łaskowic.
W słowie pasterskim Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że wytrwałe dążenie całej wspólnoty parafialnej, aby w Łaskowicach stanął dom Boży, wydało plon w postaci niewielkiej, ale jakże pięknej świątyni. (...) „Dziękujmy zatem Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata, za wszystkie łaski, które stały się udziałem wiernych gromadzących się w murach tej świątyni oraz kapłanów, których duszpasterskiej trosce powierzono niedużą, ale jakże ważną tutejszą wspólnotę parafialną - apelował na zakończenie bp Lepa.
Podczas Liturgii bp Adam Lepa poświęcił trzy obrazy znajdujące się w ołtarzu głównym i witraże ozdabiające okna świątyni. Obrazy przedstawiające Zesłanie Ducha Świętego, a także witraże zaprojektowała i wykonała Małgorzata Niewiadomska-Gralak.
Księdzu proboszczowi Tomaszowi Falakowi życzymy, aby jego duszpasterska posługa w łaskowickiej parafii wydała plon stokrotny - Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: duchowny zawieszony po zarzutach dotyczących posiadania i udzielania substancji

2025-05-17 11:36

Red.

- Władze archidiecezji niezwłocznie podjęły decyzję o jego zawieszeniu we wszystkich czynnościach duszpasterskich - poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, w związku z zatrzymaniem jednego z duchownych pod zarzutem posiadania oraz udzielania substancji psychoaktywnej.

Więcej ...

Papieskie błogosławieństwa z podobizną Leona XIV

2025-05-17 10:04

Włodzimierz Rędzioch

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest instytucją Stolicy Apostolskiej, który w imieniu Papieża zajmuje się pomocą charytatywną osobom potrzebującym.

Więcej ...

Papieskie błogosławieństwa z podobizną Leona XIV

2025-05-17 10:04

Włodzimierz Rędzioch

Urząd Dobroczynności Apostolskiej jest instytucją Stolicy Apostolskiej, który w imieniu Papieża zajmuje się pomocą charytatywną osobom potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...