Reklama

Nadzieja dla wszystkich

Niedziela lubelska 2/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Bożego Narodzenia to okazja, by rozważać tajemnicę, w której niebo łączy się z ziemią” - mówił w wigilijnym orędziu, wyemitowanym przez TV Lublin, abp Józef Życiński. Metropolita zaapelował o jedność, której symbolem było oddanie czci Jezusowi przez pasterzy i mędrców. „Zarówno pasterze - ludzie bezdomni, biedni, mieszkający wśród stepów, jak i mędrcy - intelektualiści, przybywają pokłonić się Bogu w bezbronnym dziecku. To spotkanie najbiedniejszych i najmądrzejszych jest pewnym symbolem jedności” - mówił. Abp Życiński wyraził nadzieję, że tajemnica Nocy Betlejemskiej zjednoczy wszystkich przy Chrystusie. „Jest to tak ważne, gdy widzimy w społeczeństwie wielkie podziały, czasem wypływające z kontrastów społecznych, a czasem ze zgiełku politycznego. Najważniejsze jest, że Bóg do nas przychodzi, że niesie przesłanie radości i nadziei dla wszystkich”. Apelował także do wiernych, by „zechcieli wyzwolić się z uprzedzeń, spojrzeć z miłością na tych, którzy są inni” oraz zwrócił uwagę na sytuację imigrantów, mieszkających w Lublinie, wobec których „mamy moralny obowiązek jednoczenia się, bo do nich też przychodzi Chrystus, cierpiący za całą ludzkość”.
Z kolei homilia, wygłoszona przez Metropolitę w uroczystość Bożego Narodzenia w lubelskiej archikatedrze, w znacznej mierze poświęcona była toczącym się sporom o zapłodnienie pozaustrojowe. „In vitro to sprawa godności człowieka i szacunku dla życia embrionów powstających dodatkowo przy zabiegu, a nie tylko marzeń o posiadaniu dziecka” - mówił abp Józef Życiński. Jego zdaniem nie wolno traktować sprawy zapłodnienia in vitro tak, jak gdyby w grę wchodziły tylko prywatne marzenia i refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. „Tu chodzi o tę kulturę życia, której uczył Jan Paweł II. Tu chodzi o naszą chrześcijańską odpowiedzialność za godność tego embrionu, który znajduje się w takim stadium, przez jakie każdy z nas przechodził” - tłumaczył. Metropolita zauważył, że obserwując dyskusje żywo toczone przez różne środowiska, można odnieść wrażenie, że „in vitro to żaden problem, a tylko konserwatywny Kościół chce utrudniać życie człowiekowi”. Wyjaśniał, że w dzisiejszej kulturze problemem jest podporządkowywanie godności człowieka prawom rynku i dostosowywanie do zasad komercji wartości, które powinny być ponad wszelką komercją. „Jesteśmy potrzebni Chrystusowi, aby dziś nie wydawano na niego wyroku śmierci, jak kiedyś w okolicach Betlejem. Aby te zarodki ludzkie, które są nośnikami życia, mogły rozwinąć się, czując solidarną więź z całą rodziną ludzką” - mówił.
Na zarodek ludzki, który powstaje nadliczbowo podczas zapłodnienia in vitro, polscy lekarze w znowelizowanym kodeksie etyki lekarskiej używają określenia „ludzie w stadium embrionalnym”, a Amerykańska Akademia Nauk w oświadczeniu z 2002 r. w odniesieniu do tych embrionów używa określenia „rozwijające się istoty ludzkie”. Ponadto kilku członków Komisji Bioetycznej pracującej przy Unii Europejskiej, powołując się na antropologię Jana Pawła II, wypowiedziało się niedawno na temat nienaruszalnej godności embrionu ludzkiego. „Nie biorąc tego pod uwagę, trudno jest przedstawiać marzenia o dziecku z próbówki jako wyraz dojrzałego i nowoczesnego humanizmu - wyjaśniał abp Życiński. - To nie jest tylko kwestia czyichś marzeń i tęsknoty za tym, żeby to nie było przypadkowe adoptowane dziecko, tylko żeby miało te same rysy twarzy. To jest kwestia także kilku zarodków, które przy obecnym podporządkowywaniu podobnych procedur laboratoryjnych zasadom komercji tworzone są w praktyce w prawie każdej klinice, gdzie przeprowadza się podobne zapłodnienie i później pozostają zamrożone w ciekłym azocie”.
W homilii, a także w wywiadzie udzielonym KAI, Metropolita przypomniał, że gdy kilka lat temu w Anglii podjęto próbę zniszczenia zamrożonych embrionów, przez świat przeszła fala protestów, a amerykańskie ruchy pro-life przy osobistym poparciu prezydenta Busha zapoczątkowały akcję adopcji embrionów. „Na apel odpowiedziały rodziny, które zgodziły się przyjąć życie, przechowywane w zarodkowej formie w zamrażalniku. Uratowano ponad tysiąc istnień ludzkich. Potem wydano album, z którego uśmiechają się twarze dzieci należących do grona adoptowanych embrionów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Więcej ...

Święcenie pokarmów

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...