Działalność parafialnych Kręgów Biblijnych - zarówno powołanie takiej grupy jak i dynamika jej działania - w decydujący sposób zależy od odpowiedzialnego za to księdza - od tego czy ma on do tego chęć i zapał - ocenił ks. prof. Witczyk.
Wspólne analizowanie tekstów Pisma Świętego jest bardzo cenne i może być bardzo bogate, bo w takich spotkaniach uczestniczą osoby różne wiekiem oraz doświadczeniem: zawodowym i życiowym. "Dzięki temu, w spotkaniu z jednym tekstem biblijnym mamy różne horyzonty egzystencjalne. W jakimś przypadku słowo Boże zadziałało tak, a u kogoś innego - jeszcze inaczej" - zauważa biblista. Z drugiej strony, czymś bardzo wartościowym może być rozważanie Biblii i rozmawianie o niej także w grupach bardziej jednorodnych - na przykład w młodych rodzinach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tworzenie Kręgów Biblijnych w parafiach jest ważne także dlatego, że - zaznacza duchowny - jest sposobem kształtowania świeckich do coraz głębszego przeżywania sakramentów.
"Bardzo dużo zależy od formacji alumnów w seminariach, dlatego istotne jest tworzenie kleryckich kół Dzieła Biblijnego - zauważył ks. Witczyk. - Dzięki takiemu przygotowaniu młodzi księża idąc do swojej pierwszej parafii są rozsmakowani w organizowaniu spotkań ze Słowem Bożym i nie trzeba ich do tego dopingować czy obligować" - dodał przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
Reklama
Dzieło Biblijne nie dysponuje konkretnymi danymi dotyczącymi liczby działających w Polsce parafialnych Kręgów Biblijnych. Bardzo dobrze rozwijają się one w diecezji poznańskiej, tarnowskiej, lubelskiej, kieleckiej, gnieźnieńskiej, sandomierskiej, czy radomskiej - wymienia biblista.
W samej tylko diecezji tarnowskiej takich kręgów jest kilkaset - poinformował KAI ks. Piotr Łabuda redaktor naczelny kwartalnika "Krąg Biblijny", wydawanego przez diecezjalne wydawnictwo "Biblos".
Czasopismo, do którego dołączana jest płyta CD, zawiera materiały dla duszpasterzy, animatorów i wszystkich, którzy pragną czytać Pismo Święte, a wiec także dla parafialnych Kręgów Biblijnych.
Ks. Łabuda podkreśla, że doceniając tworzenie w parafiach nowych Kręgów Biblijnych trzeba wykorzystywać istniejące już możliwości upowszechniania i pogłębiania znajomości Pisma Świętego. "Jestem zwolennikiem tego, aby "ubiblijniać" to, co już jest" - mów ks. Łabuda. Wskazuje przy tym na środowiska ministranckie i lektorskie, stowarzyszenia młodzieżowe, członków członków rad parafialnych, Caritas i Akcji Katolickiej.