Reklama

O mediach na Synodzie

Niedziela legnicka 6/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Łukaszów: - Dlaczego wśród komisji synodalnych znalazła się również komisja poświęcona mediom?

Ks. Piotr Nowosielski: - Dziś żyjemy w czasach, które charakteryzują się niezwykłym rozwojem jak również wykorzystaniem środków społecznego przekazu. Dzięki rewolucji technologiczno-informatycznej, która dokonała się w okresie ostatnich dwóch wieków i kontynuowana jest do dziś, współczesny człowiek żyje w tzw. infosferze, czyli nieustannie jest otaczany przepływającą informacją. Informacja staje się dziś „towarem”, który jest tworzony i sprzedawany, ale pozostaje pod znakiem zapytania jakość tego „towaru”. Od pierwszych chwil rewolucji technicznej Kościół towarzyszy jej, widząc niezwykłe możliwości wykorzystania pojawiających się kolejnych mediów do dzieła ewangelizacji. Nie przypadkiem więc jednym z pierwszych dokumentów Soboru Watykańskiego II stał się Dekret o Środkach Społecznego Przekazywania Myśli „Inter mirifica”, uchwalony jako drugi dokument, po Konstytucji o Świętej Liturgii w 1963 r. Ten i wiele innych faktów sprawia, że również w pracach naszego I Synodu diecezjalnego, nie może zabraknąć miejsca poświęconego problematyce mediów.

- Kto należy do Synodalnej Komisji ds. Mediów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Do naszej Komisji zostali zaproszeni przedstawiciele duchowieństwa i katolików świeckich, którzy są najczęściej pracownikami mediów. Mamy więc tu przedstawicieli prasy, radia, telewizji kablowych, a także osoby zajmujące się internetem czy też piszące artykuły. Staraliśmy się o stworzenie reprezentacji wszystkich aktualnych mediów. Myślę że to nam się udało w 90%, bo brakuje nam jeszcze kogoś, kto zajmowałby się problematyką telefonii komórkowej, która wyrasta dziś na kolejne medium wykorzystywane do tworzenia, przekazu i odbioru informacji.

- Czym zajmuje się Komisja, której Ksiądz przewodniczy?

- W pracach Komisji założyliśmy wstępnie poznanie głównych dokumentów z katolickiej nauki społecznej, poświęconych środkom społecznego przekazu. Chcemy też, chociaż w zarysie, zdobyć wiedzę na temat obecności i jakości mediów, zarówno świeckich jak i katolickich na terenie diecezji. Potem przedstawimy nasze refleksje pod dyskusję parafialnych zespołów synodalnych, prosząc o ich wypowiedzi, uzupełnienia i postulaty pod adresem mediów katolickich. Ostatnim etapem będzie przygotowanie dokumentu podsumowującego prace Komisji. Po pierwszych spotkaniach widzę, że najprawdopodobniej najwięcej postulatów będzie pod adresem etyki mediów, a także roli reklamy i wychowania do korzystania z mediów. Mogą też zrodzić się jakieś tematy pośrednie, wtedy dopiero będzie można o tym powiedzieć coś więcej.

- Jak wygląda wykorzystanie środków społecznego przekazu w naszej diecezji?

- Z pierwszych naszych ocen wynika, że nieźle. Mamy dostępną diecezjalną rozgłośnię radiową, dobrze układa się współpraca z ośrodkami telewizyjnymi zarówno regionalnym jak i lokalnymi. Mamy dwie edycje diecezjalne w ogólnopolskich tygodnikach katolickich. Coraz więcej parafii, odpowiadając na apel Biskupa Legnickiego, zakłada strony internetowe. Nie brakuje też obecności w internecie ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych. Cieszy też korzystanie z poczty elektronicznej, bo z jednej strony udało nam się stworzyć pocztową sieć dekanalną - chociaż jest tu jeszcze trochę do zrobienia - to z drugiej strony, niezależnie od działań kurialnych, w ponad 70 parafiach proboszczowie zadbali o stworzenie adresów poczty elektronicznej. Dokonuje się też akcja wydawnicza gazetek parafialnych, w jednych miejscach dłużej, w innych od krótszego czasu, ale na terenie diecezji wydawane są 34 takie tytuły. Mam nadzieję, że prace Komisji pomogą nam w jeszcze lepszym upowszechnianiu i wykorzystywaniu różnych dostępnych mediów, w nowej ewangelizacji, do której ciągle Kościół nas zachęca.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Waśko o lekcjach religii: katolicy nie chcą być traktowani jak obywatele drugiej kategorii

2024-09-13 21:27

Karol Porwich/Niedziela

Katolicy oraz wyznawcy innych religii nie chcą być traktowani przez MEN jak obywatele drugiej kategorii - powiedział przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania prof. Andrzej Waśko. Zaznaczył, że w Polsce nie ma neutralności światopoglądowej państwa, ale równoprawność wszystkich wyznań.

Więcej ...

Św. Jan Chryzostom, biskup i doktor Kościoła

Urodził się ok. 349 r. w Antiochii. Chrzest w wieku 20 lat był punktem zwrotnym w jego życiu. Po śmierci rodziców udał się na pustkowie, by przez 4 lata prowadzić życie ascetyczne.

Więcej ...

Papież na konferencji w samolocie

2024-09-13 20:43
Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

VATICAN MEDIA Divisione/www.vaticannews.va/pl

Papież Franciszek podczas konferencji prasowej w samolocie z Singapuru do Rzymu

Publikacja pełnej treści konferencji prasowej na pokładzie samolotu z Singapuru do Rzymu

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiara

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Kościół

Abp Śmigiel: idę do Szczecina z radością, moim oparciem...

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Kościół

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym...

Święty Jan Chryzostom

Święci i błogosławieni

Święty Jan Chryzostom

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?