Reklama

I Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Roztocze 2000

Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek wcześniej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak brzmi motto I Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Roztocze 2000, który odbył się w dniach 12-15 sierpnia br. w Tomaszowie Lub. Celem Festiwalu było zaprezentowanie kultury ludowej oraz poznanie walorów krajoznawczo-turystycznych regionu tomaszowskiego, jak również poznanie kultury innych narodów. Zwieńczeniem Festiwalu była Msza św. w Uroczystość Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny, odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował oraz wygłosił homilię ks. prof. Janusz Nagórny. Po Liturgii odbył się koncert galowy uczestników Festiwalu oraz pokaz pary baletowej ze Lwowa.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu miało miejsce 12 sierpnia w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury, gdzie zaprezentowały swój dorobek artystyczny następujące zespoły: "Chaboussant" z Francji, " Jahodna" ze Słowacji, "Galiczyna" z Ukrainy, "Sejny" z Sejn oraz " Buziaki" i "Roztocze" z Tomaszowa Lub. Zapewne wszystkim czytelnikom Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej znany jest Zespół Pieśni i Tańca " Roztocze" z Tomaszowa Lub., który w tym roku obchodził swój jubileusz dwudziestolecia. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Stanisława Kowalska, natomiast stroną muzyczną zajmuje się Zdzisława Hacia. Obecnie w skład zespołu wchodzi około 200 osób. Wśród nich są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Swój dorobek artystyczny zespół prezentował nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Gościli między innymi we Francji, Włoszech, Turcji, Bułgarii. Już po dwóch latach pracy zespół zdobył "Złotą Jodłę" na Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. W skład repertuaru zespołu wchodzą melodie i tańce różnych regionów Polski oraz tańce narodowe. Najcenniejsze jednak zabytki kultury ludowej tkwią w niezwykle bogatym repertuarze obrzędowym, np. wesele, dożynki, gaik, sobótki.

Niewątpliwie atrakcją Festiwalu w niedzielne, słoneczne popołudnie zarówno dla uczestników, jak i mieszkańców miasta była parada zespołów w strojach ludowych ulicą Lwowską. "Jeszcze czegoś takiego w Tomaszowie nie było" - odezwał się człowiek w średnim wieku stojący obok mnie. "Ładnie śpiewajcie i tańczcie po naszemu" - wołała młoda Ukrainka do członków zespołu "Galiczyna", która w Tomaszowie znalazła się prawdopodobnie w celach handlowych. Atmosfera podczas parady była wspaniała. Żeby to odczuć trzeba było słyszeć wspólny śpiew Zespołu "Roztocze" oraz ludzi stojących na chodnikach i w bramach. Śpiew dumki ukraińskiej: Hej sokoły... niósł się nad ulicą. Parada zakończyła się koncertem na placu przy rondzie. "Niech pani patrzy, jeszcze kilka lat temu, dokładnie w tym miejscu powiewały całkiem inne flagi. Nikt nawet sobie nie wyobrażał, że oprócz flag czerwonych można zawiesić narodowe flagi: Francji, Turcji, Słowacji, Ukrainy, Gruzji. Nawet większości tych państw jeszcze nie było. Myślę też, że nasza flaga wreszcie znalazła właściwe towarzystwo. Dzisiaj straszny ścisk, masę ludzi. Wtedy też ich było dużo, ale żaden z nas, młodych wtedy ludzi, nie pchał się aż tak blisko trybuny" - rozgadał się stojący obok mnie mężczyzna w średnim wieku.

Koncert rozpoczął się występem tancerzy ze Lwowa oraz Zespołu Wokalnego z Gruzji. Akcentem kończącym ten piękny dzień był pokaz sztucznych ogni, któremu towarzyszyła muzyka starożytnych Celtów irlandzka.

Kolejny piękny, słoneczny dzień Festiwalu dostarczył także niesamowitych wrażeń tym wszystkim, którzy przybyli na koncert do parku miejskiego. Festiwal Folkloru - Roztocze 2000, to nie tylko prezentacje kultur poszczególnych regionów, ale to także konfrontacje dokonań artystycznych. Koncertom towarzyszyły szereg imprez kulturalnych. Niezwykle ciekawa była prezentacja dorobku artystycznego dzieci niepełnosprawnych intelektualnie z Zespołu Artystycznego "Buziaki" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie, Teatru Tańca "Sejny" z Sejn, Pary Baletowej ze Lwowa, Zespołu Wokalnego z Gruzji. Ponadto zorganizowano wystawę pracowni rękodzieła Marty Miśniakiewicz z Branic Kolonii ( koło Lublina), wystawę fotografii Andrzeja Jurkowskiego z Tomaszowa Lub. pt. Folklor i pejzaże Ziemi Tomaszowskiej oraz wystawę Muzeum im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lub. pt. Tradycja i kultura regionalna.

Organizatorami I Międzynarodowego Festiwalu Folkloru - Roztocze 2000 byli: Urząd Miasta w Tomaszowie Lub., Tomaszowski Dom Kultury, Stowarzyszenie Wspierania Działalności Zespołu Pieśni i Tańca "Roztocze".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Neapol z napięciem oczekuje na cud św. Januarego

Krew św. Januarego

YouTube.com

Krew św. Januarego

Dziś miasto z niecierpliwością będzie czekało na „cud św. Januarego”. Od niepamiętnych czasów zakrzepła krew pierwszego biskupa Neapolu, św. Januarego (Gennaro), ściętego w czasach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana w 305 roku, przechowywana jest w szklanej fiolce. Stwardniała masa rozpuszcza się podczas uroczystych Mszy św.

Więcej ...

Księża podejmą post po wydarzeniach w Drobinie

2024-09-17 14:30

Karol Porwich/Niedziela

Piątek 20 września księża diecezji płockiej przeżyją w sposób pokutny. Została do nich skierowana zachęta, aby spotkali się na wspólnej modlitwie, podjęli post i dobrowolne wyrzeczenia. Będzie to odpowiedź duchowieństwa na niedawne wydarzenia w parafii Drobin.

Więcej ...

Wrocław: Ratusz informuje, że sytuacja w Marszowicach jest pod kontrolą

2024-09-19 06:23

PAP/Krzysztof Ćwik

To była trudna noc dla Marszowic, jednak dzięki współpracy służb i mieszkańców sytuacja jest pod kontrolą - poinformowało w czwartek nad ranem Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. IMGW-PIB prognozuje, że w Trestnie stan wody na Odrze będzie wynosił maksymalnie ok. 630 cm.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...