Reklama

Kościół

Europa stopniowo łagodzi ograniczenia udziału wiernych w nabożeństwach

Adobe.Stock.pl

W ostatnich dniach niektóre państwa w Europie zaczynają stopniowo łagodzić surowe przepisy wprowadzone na czas pandemii koronawirusa. Powoli przywracane są nabożeństwa z udziałem wiernych, choć jeszcze na ściśle określonych zasadach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Austria:

Podziel się cytatem
od 15 maja będą możliwe liturgie otwarte dla wiernych. Według podanych informacji, na jednego uczestnika powinno przypadać 10 metrów kwadratowych powierzchni świątyni, przy czym musi być zachowany co najmniej 2-metrowy odstęp między osobami. Np. w katedrze św. Szczepana w Wiedniu, której powierzchnia wynosi 3 tys. m. kw., będzie mogło przebywać jednocześnie 300 osób. Normalnie świątynia może pomieścić nawet pięć tysięcy. Podczas całego nabożeństwa wierni muszą mieć maski zakrywające nos i usta jako barierę przeciwko infekcji kropelkowej. Nie dotyczy to dzieci do szóstego roku życia. Na tej podstawie episkopat opracowuje szczegółowe przepisy.

Reklama

Włochy:

Podziel się cytatem
po ostrych protestach Kościołów i wspólnot religijnych rząd Włoch wprowadził 28 kwietnia zmianę w dotychczasowym zakazie nabożeństw z udziałem wiernych. Premier Giuseppe Conte poinformował, że 4 maja przedstawi pierwsze złagodzenia obowiązującego od ośmiu tygodni kategorycznego pozostawania w domach. Jego pierwotny plan przewidywał stopniowy powrót do działalności przemysłowo-gospodarczej, kulturalnej i socjalnej, jednak na razie bez nabożeństw z udziałem wiernych. Ostatnio papież Franciszek ostrzegł, że sukcesy w walce z wirusem nie powinny być zmarnowane także pod kątem możliwości obecności wiernych na nabożeństwach.

Reklama

Niemcy:

Podziel się cytatem
w niektórych landach niemieckich, np. w Saksonii, Turyngii czy Berlinie już od kilku dni są możliwe nabożeństwa z udziałem niewielkiej grupy wiernych. Także inne landy zamierzają w najbliższych dniach umożliwić nabożeństwa dla małych grup. Wyznaczane są różne terminy (3, 4 lub 10 maja), a także liczby osób i przepisy, jak m. in. wymagany odstęp między osobami, ograniczenie liczby uczestników i noszenie masek. Ma to związek z nakładającymi się na siebie kompetencjami władz krajowych, landu oraz wytycznymi, na mocy których poszczególni biskupi wyznaczają warunki ochronne przed wirusem.

Np. w Bawarii nabożeństwa z udziałem wiernych będą możliwe już od 4 maja. Wierni powinni zachować odległość co najmniej dwóch metrów od siebie, parafia ustala służby porządkowe, nabożeństwo nie może trwać dłużej niż godzinę.

Reklama

Czechy:

Podziel się cytatem
od początku tygodnia w Czechach w nabożeństwie mogło uczestniczyć do 15 osób, od 1 maja - 30, a od 25 maja – 50. Rząd obiecuje, że od 8 czerwca kościoły znowu będą otwarte dla wszystkich.

Reklama

Słowenia:

Podziel się cytatem
nabożeństwa z udziałem wiernych będą znowu możliwe od 4 maja. Uczestnicy Mszy św. muszą mieć na twarzach maski ochronne i przy wejściu do kościoła dezynfekować ręce, poinformowała 28 kwietnia Konferencja Biskupów. Dalsze wytyczne dotyczące ochrony uczestników nabożeństw przed koronawirusem będą wydawali poszczególni biskupi diecezjalni.

Reklama

Słowacja:

Podziel się cytatem
nadal obowiązuje wprowadzony przez państwo zakaz publicznych liturgii w kościołach. Wyjątek – podobnie jak w innych krajach - dotyczy tylko liturgii nadawanych przez radio lub w Internecie, podczas których może być obecny „niezbędny” pracownik techniczny. Ogłoszone przez rząd 22 kwietnia w Bratysławie złagodzenia nie dotyczą jeszcze kościołów. Liturgie i śluby mają być dopuszczone dopiero w drugim z zaplanowanych czterech etapów wychodzenia z obowiązujących środków ostrożności.

Reklama

Węgry:

Podziel się cytatem
podobnie jak w innych krajach, kościoły są wprawdzie otwarte na sprawowanie nabożeństw, jednak od ponad miesiąca nie odbywają się liturgie publiczne. Wierni mogą uczestniczyć w mszach św. tylko za pośrednictwem radia i telewizji. Premier Viktor Orban zapowiedział 30 kwietnia wprowadzanie stopniowych złagodzeń w stosowaniu środków ochronnych przeciwko epidemii, nie obejmie to Budapesztu. Bez ograniczeń będą mogły być otwarte np. sklepy, 30 kwietnia nie było jeszcze decyzji w sprawie otwarcia kościołów.

Reklama

Francja:

Podziel się cytatem
Msze św. z udziałem wiernych nie będą możliwe przynajmniej do połowy czerwca. Przed wideokonferencją z prezydentem Emmanuelem Macronem biskupi domagali się, aby publiczne Msze św. były możliwe od 11 maja. Ostatnio z oburzeniem spotkało się przerwanie przez policję liturgii z udziałem siedmiorga wiernych transmitowanej dla mediów społecznościowych.

Reklama

Szwajcaria:

Podziel się cytatem
rząd federalny zapowiedział stopniowe łagodzenie środków ochronnych przeciwko koronawirusowi. Od 27 kwietnia są już możliwe pogrzeby w kręgu rodzinnym (do 15 osób)z maskami ochronnymi na twarzach i zachowaniem odstępów. Z kolei Konferencja Biskupów Szwajcarskich zapowiedziała swój projekt ramowych warunków publicznych Mszy św. I tak liczba wiernych ma zostać ograniczona do 30% miejsc a odległość między osobami ma wynosić cztery metry. Jednak rząd ostudził nadzieje na umożliwienie publicznych liturgii od 11 maja i zapowiedział, że dopiero 27 maja zadecyduje w kwestii „3 fazy” planowanej od 8 czerwca; ma ona objąć również złagodzenia dla ceremonii religijnych. Tym samym nie będzie otwartych liturgii ani w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, ani w Zesłanie Ducha Świętego.

Hiszpania:

Podziel się cytatem
publiczne liturgie z ograniczoną liczbą uczestników oraz zachowaniem przepisowych odstępów będą możliwe od 11 maja. W kościele może być wykorzystanych tylko 30 procent miejsc, w dwa tygodnie później ten limit w kościołach zostanie podwyższony na 50 procent. Ponieważ są znaczne różnice w liczbie infekcji w poszczególnych regionach, otwarte nabożeństwa na wyspach jak Majorka, czy Wyspy Kanaryjskie, będą dopuszczone wcześniej niż w regionach mocno dotkniętych epidemią, jak Madryt czy Katalonia.

Grecja:

Podziel się cytatem
dopuszcza od 17 maja publiczne liturgie. Wierni będą mogli przychodzić do kościołów na modlitwę już od 4 maja.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-05-02 17:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Transakcje bezgotówkowe w Kościele - czy to możliwe?” - debata w Warszawie

tomekwalecki/pixabay.com

Już co 10. Polak zupełnie nie korzysta z gotówki a Polska znajduje się wśród liderów płatności zbliżeniowych w Europie. Gotówką posługujemy się coraz rzadziej i mniej chętnie. Czy zatem możliwe jest wprowadzenie nowej formy składania ofiar także w Kościele? Na debatę wokół transakcji bezgotówkowych w Kościele, która odbędzie się 13 grudnia w Warszawie, zapraszają Katolicka Agencja Informacyjna i Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Więcej ...

Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni!

2025-03-10 13:41

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami