Przez sanktuarium rozumie się kościół lub inne miejsce święte, do którego - za aprobatą ordynariusza miejscowego - pielgrzymują liczni wierni, z powodu szczególnej pobożności”. Tak kanon 1230 Prawa Kanonicznego określa specyfikę i wielki przywilej nadany kościołowi św. Józefa w Chicago. Wróćmy zatem do wydarzeń sprzed 10 lat i przywołajmy te niezwykłe chwile.
Arcybiskup Chicago kard. Francis George, podczas uroczystej Eucharystii 15 marca 1998 r. w kościele św. Józefa, takimi oto słowami i takim oto dekretem nadał polskiemu kościołowi ten szczególny przywilej:
„Odpowiadając na prośbę ojca Antoniego Cirignani OFM, proboszcza parafii św. Józefa przy 4821 S. Hermitage w Chicago, a dotyczącą założenia diecezjalnego sanktuarium, które promowałoby nabożeństwo do św. Józefa, a także zapewniało święte miejsce »gdzie pielgrzym i nieznajomy, a zwłaszcza rodziny imigrantów znajdą miejsce, w którym przyjęci będą z życzliwością i miejsce dla modlitewnego życia rodzinnego« (...).
Jako diecezjalny biskup mam promować świętość wiernych chrześcijan zgodnie z powołaniem każdego oraz nieprzerwanie dążyć, aby powierzeni mojej opiece wierni chrześcijanie wzrastali w łasce przez sakramenty święte, znali je i przeżywali tajemnicę paschalną.
Po wysłuchaniu Rady Prezbiteriatu, która spotkała się 16 września 1997 r. i doradziła mi jednomyślnie, abym przychylnie odpowiedział na prośbę dotyczącą tegoż diecezjalnego sanktuarium św. Józefa. Tak też ja, Przewielebny Francis E. George przez łaskę Boga i Biskupstwa Apostolskiego, Arcybiskup Chicago, niniejszym ogłaszam założenie diecezjalnego sanktuarium św. Józefa w kościele św. Józefa, zlokalizowanego na rogu ulic 48. i Hermitage Avenue w Chicago, Illinois, a także zatwierdzam jego status, wchodzący w życie z dniem 19 marca 1998 r., w uroczystość św. Józefa męża Najświętszej Maryji Panny”.
Wydarzenie to zapadło w pamięć parafian dumnych z przynależności do tej pięknej polskiej świątyni na południu Chicago. Konsekwencją tego doniosłego faktu stała się coroczna Nowenna przed uroczystością św. Józefa, która gromadzi diecezjan i czcicieli Oblubieńca Najświętszej Maryji Panny.
Ubiegłoroczna Nowenna, przeprowadzona pod hasłem „Św. Józef człowiekiem Dekalogu”, była wielkim sukcesem duszpasterskim i modlitewnym w Chicago. Zgromadziła przez dziewięć dni nie tylko wiernych kościołowi św. Józefa parafian, ale także grupy pielgrzymkowe wraz z duszpasterzami z wielu chicagowskich wspólnot parafialnych. Zwieńczeniem Nowenny była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tomasza Paprockiego.
Echa ubiegłorocznej Nowenny pozostawiły głębokie ślady w życiu wielu ludzi, czcicieli św. Józefa. Oto wypowiedź Aliny Nowak, parafianki sanktuarium św. Józefa:
„Nowenna do św. Józefa dała mi wiele do myślenia. Zrozumiałam, jak przebogatą postacią był Oblubieniec Najświętszej Maryji Panny. Poznałam go jako wzór pokuty, ufności, poddania się woli Bożej, cierpliwości, czystość; jako emigranta i biednego robotnika. Tak mnie zafascynował, że ułożyłam własną modlitwę do Niego. Oto ona: Święty Józefie, Patronie Rodzin, czczony w naszym sanktuarium, wybudowanym przez naszych polskich pradziadów, uciekamy się do Ciebie, Orędowniku nasz, wstaw się do Boga Ojca o szczególną opiekę nad nami - parafianami. Wstaw się, prosimy, do Pana Naszego Jezusa Chrystusa, aby to sanktuarium miało zawsze polskich duszpasterzy, którzy będą prowadzić nas prawą drogą do Boga Ojca. Uproś nam również nowe powołania.
Wstaw się św. Józefie do Ducha Świętego, aby wzmocnił w nas miłość rodzinną, aby ponownie złączył rozbite rodziny, a że jesteś św. Józefie patronem robotników, uproś nam dobrą, godną pracę tu, na obczyźnie, aby rodziny mogły żyć w pokoju, wychwalając Boga w Trójcy Przenajświętszej na wieki wieków. Amen”.
Nowenna do św. Józefa jest nie tylko okazją do poznania wspaniałej postaci, której Kościół święty zawsze oddaje większą cześć niż innym świętym i przedstawia Go, jako przykład najdoskonalszego życia chrześcijańskiego, jako najpewniejszego opiekuna we wszystkich potrzebach.
Jest także szansą, a raczej wspaniałym wyzwaniem do wytrwania w modlitwie i refleksji przez dziewięć kolejnych wieczorów, podczas których przez nabożeństwa, Msze św. i wspólną wielkopostną agapę - będzie można przeżyć prawdziwą szkołę nazaretańską w „warsztacie św. Józefa”.
Tegoroczną Nowennę, której dokładny program zamieszczamy obok, prowadzi znakomity kaznodzieja i charyzmatyk o. dr Cyprian Janusz Moryc, franciszkanin należący do Prowincji Ojców Bernardynów w Polsce. W programie Nowenny będzie m. in. Msza św. o uzdrowienia, wykłady z dziedziny historii sztuki Kościoła i Katolickiej Nauki Społecznej oraz okolicznościowe kazania dla rodziców.
Organizatorzy wierzą, że tegoroczna Nowenna zgromadzi jeszcze liczniejsze niż w ubiegłym roku grono wiernych i pielgrzymów - czcicieli św. Józefa. Uroczystym zwieńczeniem Nowenny będzie Msza św. odpustowa w święto Patrona, 15 marca, o godz. 6 wieczorem pod przewodnictwem bp. Tadeusza Józefa Jakubowskiego. Po uroczystej celebracji w sanktuarium św. Józefa będzie miał miejsce podniosły bankiet na cześć Patrona i jego najwierniejszych czcicieli (więcej informacji z ramce obok). Gośćmi bankietu będą zespoły muzyczne, m. in: góralska szkółka muzyczna pana Pawlikowskiego i zespół „Lajkonik”.
Tegoroczna Nowenna wpisuje się w kalendarz wydarzeń diecezji, jako celebracja nie tylko Patrona emigrantów i Kościoła powszechnego, ale także doskonała szansa przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy.
W ten sposób nasze sanktuarium obchodzące X-lecie próbuje sprostać zadaniom postawionym przez Kościół rzymskokatolicki, że właśnie w sanktuariach należy zapewnić wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej, zgodnie z prawem kanonicznym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu