Reklama

Wieczór Chwały w płockiej Stanisławówce

Niedziela płocka 10/2008

Droga do wybaczenia krzywd jest wyboista i trudna; czy warto więc na nią wchodzić? Jak może wyglądać życie bez przebaczenia? I czy w ogóle można tak żyć? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy kolejnego czuwania z cyklu Wieczór Chwały, inicjatywy rozpoczętej jeszcze w ubiegłym roku w płockiej parafii salezjańskiej. Na spotkanie organizowane przez duszpasterstwo młodzieży Petroklezja, które odbyło się 21 lutego w kościele św. Stanisława Kostki, przyszło wielu płocczan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematyka piątego z kolei Wieczoru Chwały dotykała bardzo bolesnych często doświadczeń w życiu człowieka i mogła przywołać w pamięci niejedno traumatyczne wydarzenie. Pieśni śpiewane przez zespół (chór z Płocka i grupa profesjonalnych muzyków), modlitwa i słowa prowadzącego spotkanie ks. Tomasza Radkiewicza SDB pomagały w poszukiwaniu sensu trudnych sytuacji i w przeprowadzeniu swego rodzaju wewnętrznej „operacji chirurgicznej” na swoich emocjach i uczuciach. Już na początku czuwania padł mocny i niespodziewany akcent - uczestnicy zobaczyli fragment słynnego filmu „Pasja” ze wstrząsającą sceną ukrzyżowania. Naturalistyczny wręcz w swych kadrach obraz filmowy miał jednak nie tylko unaocznić cierpienie Chrystusa i krzywdy, jakie Mu zadano, ale przede wszystkim postawę wybaczenia, której uczy nas Zbawiciel.
Brak przebaczenia jest jak rak, który „zżera” i niszczy duchowe wnętrze człowieka, rozrywa także więzi międzyludzkie - podkreślał w swoim rozważaniu ks. Radkiewicz, odwołując się do konkretnych przykładów z życia. Mówił też o tym, że niemożność wybaczenia odbiera wszelką radość życia, bo trudne sytuacje i doznane krzywdy, jeśli stanowią otwartą, niezaleczoną ranę, powracają do nas w postaci natrętnych myśli, od których nie można uciec. Jedynym lekarstwem jest Chrystus, bo On nie tylko uczy nas wybaczać, ale sam jest źródłem przebaczenia - mówił Ksiądz Tomasz. Zachęcał też uczestników do korzystania z sakramentu spowiedzi, którym służyli księża obecni na czuwaniu.
W Wieczorze Chwały gościnnie wziął udział biskup płocki Piotr Libera, który wyraził radość, że zmierzono się tu z tym trudnym problemem. Łatwiej, mówił, rozwiązywać problemy razem niż indywidualnie. Odwołując się do historii naszego narodu, przypomniał, że Polacy zawsze potrafili wybaczać i zdobywać się na wspaniałomyślność, zachęcił również, by ta zdolność w nas nie zaginęła. Ksiądz Biskup nawiązał też do przeżywanego okresu Wielkiego Postu i wskazał krzyż jako perspektywę, w której odbywało się spotkanie.
Podczas Wieczoru Chwały osoby zebrane w płockiej Stanisławówce mogły na kartkach wypisać swoje adresy mailowe lub numery telefonów komórkowych, aby móc uzyskać informacje na temat kolejnych spotkań. Organizatorzy chcą bowiem, aby w ten sposób stworzyła się wspólnota. Padło też zaproszenie na następny Wieczór, który będzie miał szczególny charakter. Odbędzie się bowiem 16 marca, w Niedzielę Palmową, a rozpocznie się o godz. 15 Mszą św. sprawowaną w katedrze przez Biskupa Piotra. Dalszy ciąg spotkania będzie przebiegał na Starym Rynku. Stanie się ono preludium do „Sydney Mazowsza”, które trwać będzie podczas lipcowego spotkania młodych z Papieżem w ramach Światowych Dni Młodzieży, organizowanych w tym roku w Australii. Głównym organizatorem nocnego czuwania będzie Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

Więcej ...

Turniej ATP w Rzymie - Hurkacz awansował do ćwierćfinału

2024-05-14 19:33

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Rozstawiony z numerem siódmym Hubert Hurkacz wygrał z Argentyńczykiem Sebastianem Baezem (nr 17) 5:7, 7:6 (7-4), 6:4 w 1/8 finału tenisowego turnieju ATP rangi Masters 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Polak zanotował aż siedemnaście asów serwisowych.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania