Reklama

Wieczór Chwały w płockiej Stanisławówce

Niedziela płocka 10/2008

Droga do wybaczenia krzywd jest wyboista i trudna; czy warto więc na nią wchodzić? Jak może wyglądać życie bez przebaczenia? I czy w ogóle można tak żyć? Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy kolejnego czuwania z cyklu Wieczór Chwały, inicjatywy rozpoczętej jeszcze w ubiegłym roku w płockiej parafii salezjańskiej. Na spotkanie organizowane przez duszpasterstwo młodzieży Petroklezja, które odbyło się 21 lutego w kościele św. Stanisława Kostki, przyszło wielu płocczan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematyka piątego z kolei Wieczoru Chwały dotykała bardzo bolesnych często doświadczeń w życiu człowieka i mogła przywołać w pamięci niejedno traumatyczne wydarzenie. Pieśni śpiewane przez zespół (chór z Płocka i grupa profesjonalnych muzyków), modlitwa i słowa prowadzącego spotkanie ks. Tomasza Radkiewicza SDB pomagały w poszukiwaniu sensu trudnych sytuacji i w przeprowadzeniu swego rodzaju wewnętrznej „operacji chirurgicznej” na swoich emocjach i uczuciach. Już na początku czuwania padł mocny i niespodziewany akcent - uczestnicy zobaczyli fragment słynnego filmu „Pasja” ze wstrząsającą sceną ukrzyżowania. Naturalistyczny wręcz w swych kadrach obraz filmowy miał jednak nie tylko unaocznić cierpienie Chrystusa i krzywdy, jakie Mu zadano, ale przede wszystkim postawę wybaczenia, której uczy nas Zbawiciel.
Brak przebaczenia jest jak rak, który „zżera” i niszczy duchowe wnętrze człowieka, rozrywa także więzi międzyludzkie - podkreślał w swoim rozważaniu ks. Radkiewicz, odwołując się do konkretnych przykładów z życia. Mówił też o tym, że niemożność wybaczenia odbiera wszelką radość życia, bo trudne sytuacje i doznane krzywdy, jeśli stanowią otwartą, niezaleczoną ranę, powracają do nas w postaci natrętnych myśli, od których nie można uciec. Jedynym lekarstwem jest Chrystus, bo On nie tylko uczy nas wybaczać, ale sam jest źródłem przebaczenia - mówił Ksiądz Tomasz. Zachęcał też uczestników do korzystania z sakramentu spowiedzi, którym służyli księża obecni na czuwaniu.
W Wieczorze Chwały gościnnie wziął udział biskup płocki Piotr Libera, który wyraził radość, że zmierzono się tu z tym trudnym problemem. Łatwiej, mówił, rozwiązywać problemy razem niż indywidualnie. Odwołując się do historii naszego narodu, przypomniał, że Polacy zawsze potrafili wybaczać i zdobywać się na wspaniałomyślność, zachęcił również, by ta zdolność w nas nie zaginęła. Ksiądz Biskup nawiązał też do przeżywanego okresu Wielkiego Postu i wskazał krzyż jako perspektywę, w której odbywało się spotkanie.
Podczas Wieczoru Chwały osoby zebrane w płockiej Stanisławówce mogły na kartkach wypisać swoje adresy mailowe lub numery telefonów komórkowych, aby móc uzyskać informacje na temat kolejnych spotkań. Organizatorzy chcą bowiem, aby w ten sposób stworzyła się wspólnota. Padło też zaproszenie na następny Wieczór, który będzie miał szczególny charakter. Odbędzie się bowiem 16 marca, w Niedzielę Palmową, a rozpocznie się o godz. 15 Mszą św. sprawowaną w katedrze przez Biskupa Piotra. Dalszy ciąg spotkania będzie przebiegał na Starym Rynku. Stanie się ono preludium do „Sydney Mazowsza”, które trwać będzie podczas lipcowego spotkania młodych z Papieżem w ramach Światowych Dni Młodzieży, organizowanych w tym roku w Australii. Głównym organizatorem nocnego czuwania będzie Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik archidiecezji częstochowskiej o śmierci kapłana w Kłobucku

2025-02-14 16:24
Ks. dr Mariusz Bakałarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej

Radio Fiat

Ks. dr Mariusz Bakałarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej

Poczekajmy cierpliwie na ustalenia. Chciałbym prosić w imieniu rodziny i w imieniu archidiecezji, aby na razie nie wykorzystywać tej śmierci do jakiś różnych walk, także i politycznych - powiedział w rozmowie z Radiem Fiat ks. dr Mariusz Bakalarz. W ten sposób rzecznik archidiecezji częstochowskiej odniósł się do ostatnich tragicznych wydarzeń w parafii w Kłobucku.

Więcej ...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany ks. Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

Makabryczny opis okoliczności napadu na ks. Lecha Lachowicza. - Jeden z policjantów stwierdził, że przez całą swoją służbę nigdy nie spotkał się z takim bestialstwem - powiedział w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. Jacek Bacewicz, który był na miejscu, gdy z plebanii wynoszono ciało zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Pogrzeb ks. prof. Józefa Stali

2025-02-14 23:57

Archiwum UPJPII

- Jeśli gromadzi nas tutaj modlitwa za śp. księdza Józefa, to dlatego, że chcieliśmy modlitwę mu ofiarować, żeby mógł wejść już w ten świat z Bogiem na zawsze. Prawdziwa modlitwa otwiera się bowiem na drugiego człowieka – powiedział bp Artur Ważny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę