Reklama

Czwarte urodziny diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas biegnie szybko… Cztery lata temu, 24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II wydał dwie bulle - jedna ustanawiała diecezję świdnicką, druga - diecezję tę oddawała pod opiekę ks. prof. Ignacego Deca. Miesiąc później, 25 marca 2004 r., podczas uroczystego ingresu, pierwszy biskup świdnicki Ignacy Dec został wprowadzony do świątyni. Katedra rzadko przeżywa tak wielkie uroczystości. Wierni i goście nie mieścili się wówczas w świątyni. Jednak wszystkie uroczyste chwile mają to do siebie, że mijają i po nich przychodzi codzienność. Przyszedł czas na budowanie od podstaw młodej diecezji.
Dziś chcielibyśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia ostatniego roku. Zaznaczyć, jak wiele dobrego udało się zrobić w tym czasie.

Przesłanie miłosierdzia

Reklama

Jednym z ważniejszych diecezjalnych wydarzeń ostatniego roku był początek peregrynacji, czyli wędrówki Obrazu Jezusa Miłosiernego po diecezji świdnickiej. 14 kwietnia 2007 r. kopia obrazu znajdującego się w Łagiewnikach, została poświęcona właśnie w łagiewnickim sanktuarium, by potem, poczynając od katedry, wędrować po wszystkich parafiach diecezji. Obraz rozpoczyna właśnie wędrówkę po ziemi wałbrzyskiej.
O sensie peregrynacji pięknie mówił bp Ignacy Dec w swoim liście do wiernych. „Na progu czwartego roku istnienia naszej diecezji podejmujemy dzieło, które ma w szczególny sposób otworzyć nas na miłosierdzie Boże i usposobić nas do przyjmowania postawy miłosierdzia wobec bliźnich. Ma to być także nasza odpowiedź na apel Ojca Świętego Jana Pawła II do zgłębiania tajemnicy Bożego miłosierdzia. Z jednej strony zechcemy uświadomić sobie, jak wielkie jest wobec nas Boże miłosierdzie, jeszcze bardziej się na nie otworzyć, a z drugiej strony zechcemy podjąć bogatszą praktykę miłosierdzia wobec braci i sióstr: w czynach, słowach i modlitwie”.
Prowadzenie peregrynacji, czyli związanych z wędrówką obrazu nabożeństw i ceremonii, wygłaszania rekolekcji i prowadzenia uroczystości bp Ignacy Dec powierzył pallotynom, a dyrektorem peregrynacji został ks. Emilian Sigel ze zgromadzenia zakonnego księży i braci pallotynów. Pod jego przewodnictwem przesłanie miłosierdzia wędrować miało do wiernych całej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszy minister Watykanu

Reklama

Kolejnym ważnym wydarzeniem dla diecezji świdnickiej była wizyta kard. Tarcisio Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Ten „pierwszy minister Watykanu” przyjął zaproszenie bp. Ignacego Deca, przynosząc jednocześnie błogosławieństwo od samego Ojca Świętego Benedykta XVI. Znamienity gość przebywał w diecezji świdnickiej dwa dni. W sobotę 16 czerwca spotkał się z młodzieżą w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy w ramach I Diecezjalnego Kongresu Młodych. W niedzielę 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w katedrze i to wydarzenie było najważniejszym w czasie tej niezwykłej wizyty.
Przed progiem świątyni witał gościa gospodarz świątyni ks. proboszcz Jan Bagiński. Wewnątrz czekały tłumy wiernych. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz, zaczynając od parlamentarzystów ziemi wałbrzyskiej, poprzez władze województwa dolnośląskiego, aż po samorządowców z całej diecezji.
Do duchowieństwa, wspólnot zakonnych oraz wszystkich członków wspólnoty diecezjalnej skierował słowa podziękowania za życzliwe przyjęcie kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Słowa te odebrane zostały z aplauzem podczas uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej, tym gorętszym, że wypowiedziane zostały po polsku. Wizyta drugiej po papieżu osoby w Watykanie była dla diecezji świdnickiej najważniejszym wydarzeniem w jej dwuletniej historii. Był to także prawdopodobnie najwyższy godnością dostojnik watykański, który kiedykolwiek odwiedził Świdnicę w jej powojennej historii.

Nowa wspólnota

To właśnie w 2007 r. w diecezji świdnickiej pojawiła się nowa wspólnota zakonna. Mała na początku, reprezentowana przez dwie siostry zakonne, ale ich działalność bardzo szybko dała się zauważyć w kościołach, na lekcjach katechezy, podczas rekolekcji.
14 września bp Ignacy Dec powitał w Świdnicy siostrę Renatę i siostrę Izabelę - zakonnice ze wspólnoty Klawerianek. W domu kupionym na potrzeby zgromadzenia przy ulicy Ogrodowej siostry w szarych habitach szybko zaczęły tworzyć świdnickie centrum misyjne. W przygotowywanej kaplicy stanęła podobizna św. Maksymiliana Kolbego, bo to właśnie w dniu jemu poświęconym ks. Marek Gałuszka, odpowiedzialny za sprawy misyjne w diecezji, spotkał w Niepokalanowie przedstawicielkę zakonu. To spotkanie doprowadziło do rozmów z matką generalną i wkrótce w Świdnicy powstała misyjna placówka, współpracująca przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą nad dziełem pomocy dla katolickich misji w Afryce czy Azji.
- Trafiłyśmy tu przez ogłoszenie w Internecie. Poprzedni właściciele chcieli sprzedać dom. A on jak najbardziej nadawał się dla potrzeb małej wspólnoty zakonnej. Mamy tu nawet piękne, gotowe miejsce na kaplicę. Będzie ona, oczywiście, pod wezwaniem św. Maksymiliana! - mówią siostry.

Seminarium

Reklama

Gdy powstawała diecezja, jedną z największych trosk, a zarazem jednym z głównych zadań do realizacji nowego gospodarza - bp. Ignacego Deca, było stworzenie Seminarium Duchownego. Ksiądz Biskup, przez wiele lat pracownik naukowy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wiedział, jak ważne jest, by stworzyć ośrodek akademicki, w którym nowe pokolenia księży zdobywać będą potrzebną wiedzę. Ale ważne było także stworzenie centrum, które skupiać będzie intelektualistów diecezji - nie tylko osoby duchowne, lecz współpracujące z uczelnią osoby świeckie. Funkcja rektora powierzona została ks. Adamowi Bałabuchowi. Dziś z dumą może powiedzieć, że wykonał i nadal prowadzi dobrą drogą powierzone mu dzieło.
Kolejny rok akademicki w Seminarium Duchownym zainaugurowano 20 października 2007 r. Mszy przewodniczył wówczas gość specjalny - abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. W dokonanym podsumowaniu mówiono o sukcesach poprzednich miesięcy. Uczelnia doczekała się 80 studentów - 16 na roku I, 24 - na II, 5 - na III, 17 - na IV, 7 - na V oraz 11 na roku VI. Niestety, studenci ze względów lokalowych wciąż jeszcze byli podzieleni - środkowe roczniki mieszkały i uczyły się we Wrocławiu. Ale trwające remonty szybko doprowadzić mają do tego, by już wkrótce wszyscy słuchacze Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej mogli uczyć się w stolicy diecezji.
Dyrektor administracyjny uczelni ks. Tadeusz Chlipała podkreślał wówczas wielką życzliwość, z jaką od początku spotyka się seminarium. Wsparcie materialne, różnego rodzaju dary, w tym przekazywane w dużych ilościach książki, służą ciągłemu rozwojowi uczelni. Co ważne i cenne - uczelnia ma swoich przyjaciół we wszystkich parafiach, a regularne składki, przekazywane przez wspólnoty, pozwalają patrzeć optymistycznie w przyszłość.

Dla ducha i ciała

Gdy spojrzeć na życie kulturalne diecezji, na ilość podejmowanych inicjatyw, można jedynie odczuwać dumę. Od niemal początku funkcjonowania diecezji istnieją Wieczory Świdnickie - regularne spotkania z naukowcami i artystami w katedrze, które są kontynuacją Wieczorów Tumskich, niegdyś zainicjowanych przez ks. prof. Ignacego Deca we Wrocławiu, cieszą się wielką popularnością i mają swoją stałą publiczność. Na pamiątkę Jana Pawła II kolejny już raz w tym doku organizowane będą Diecezjalne Dni Papieskie, których inicjatorami byli ks. prał. Jan Bagiński i fotografik Andrzej Protasiuk. Koncerty, olimpiady, konkursy dla dzieci, seminaria, konferencje naukowe - na stałe wpisały się w kalendarz młodej diecezji.
Jest jeszcze jeden aspekt jej działalności. Choć od lat przy świdnickich parafiach istniały katolickie wspólnoty świeckie, to od czasu ustanowienia diecezji działalność ta nabrała nowego wymiaru. Od dziecięcego Eucharystycznego Ruchu Młodych, poprzez Katolickie Stowarzyszenie Młodych po liczne organizacje dla dorosłych - dla każdego chcącego pracować na rzecz Kościoła znajdzie się miejsce.
Nie można też nie wspomnieć o prężnie działającej „Caritas”, która w samodzielnej, diecezjalnej strukturze niesie pomoc najsłabszym, najbardziej potrzebującym członkom wspólnoty.

Centrum administracyjne

Nie można zapomnieć, że istnienie diecezji świdnickiej w sposób widoczny podniosło rangę regionu. Kuria Biskupia to także ośrodek administracyjny, utrzymujący liczne kontakty z innymi diecezjami, wspólnotami zakonnymi, władzami kościelnymi. Ale to także liczące się przedstawicielstwo Kościoła, ważne dla przedstawicieli różnych opcji politycznych.
Biskup Świdnicki w ramach sprawowanych obowiązków przyjmuje często znamienitych gości - radnych, posłów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. W gościnne progi zapraszani są przedstawiciele różnych grup zawodowych.
Z wizyt, które odbyły się w roku ubiegłym, warto odnotować dwie - w czerwcu Świdnicę odwiedził „Biskup od dzieci”, czyli bp Antoni Długosz. Przybył jako Kawaler Orderu Uśmiechu na zaproszenie szefa Kapituły Orderu - Marka Michalaka, a odprawiona przez szacownego gościa Msza z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka była jedną z radośniejszych.
Klamrą zamykającą ciąg zdarzeń czwartego roku istnienia diecezji była z pewnością wizyta w Kurii Biskupiej byłego premiera, szefa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Zachwycony katedrą, nie szczędził ciepłych słów pod adresem miasta.
Przed nami piąty rok pracy diecezji. Wierzymy, że kolejny udany. Ufamy, że za rok, gdy przyjdzie nam obchodzić pierwszy mały jubileusz naszej wspólnoty, będzie można powiedzieć - „to był wspaniały, dobry rok”.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: sztuczna inteligencja ma służyć wzrastaniu człowieka

2025-02-11 12:49
Papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek

Wśród mnożących się pytań, nadziei i zagrożeń, związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, kluczowe pozostaje pytanie o to, czy przysłuży się ona duchowemu wzrostowi człowieka i coraz większej świadomości jego godności. Pisze o tym Papież Franciszek w przesłaniu na międzynarodowy szczyt nt. sztucznej inteligencji, który odbywa się w Paryżu.

Więcej ...

Dowództwo Operacyjne RSZ: doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej RP przez samolot Federacji Rosyjskiej

2025-02-12 07:15
UKRAINA CZOŁGIŚCI 3. SAMODZIELNEJ BRYGADY CZOŁGÓW SZU

PAP/Mykola Kalyeniak

UKRAINA CZOŁGIŚCI 3. SAMODZIELNEJ BRYGADY CZOŁGÓW SZU

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało, że we wtorek doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Lot samolotu był obserwowany przez systemy radiolokacyjne Sił Zbrojnych RP - podkreślono.

Więcej ...

On już wtedy wiedział

2025-02-12 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Niemałe zamieszanie wywołała sprawa śledztwa w sprawie tzw. zamachu stanu, jak nazywane są działania, opisane w art. 127 kodeksu karnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Wiara

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Abp Józef Kupny: Kościół będzie wołał do klasy...

Kościół

Abp Józef Kupny: Kościół będzie wołał do klasy...

Lekarz w białym chlebie

Kościół

Lekarz w białym chlebie

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca