Reklama

Dzielą się sercem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Edina Kahira z Zambi ma 16 lat. Gimsom Mgaya z Tanzanii jest od niej o rok starszy. Tę dwójkę afrykańskich dzieci łączy wałbrzyskie Gimnazjum nr 2. Uczniowie i nauczyciele z tej szkoły, w ramach salezjańskiego programu „Adopcja na odległość”, już czwarty rok opłacają edukację biednych Afrykańczyków.
W tym roku przez trzy dni na szkolnych korytarzach unosił sie smakowity zapach pieczonych tostów. To dziewczęta z trzecich klas gimnazjum w ramach tygodnia samorządności pod hasłem „Podziel się sercem” przygotowywały przekąski dla innych uczniów i nauczycieli. Cały zysk ze sprzedaży przekąsek trafiał na szczytny cel - sfinansowanie nauki dwojga dzieci z Afryki.
- Wszystko zaczęło się w 2004 r., po tsunami, które zniszczyło kilka azjatyckich krajów - wspomina Maria Dutkiewicz, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2. - Padł wówczas pomysł, by jakoś pomóc ludziom, których dotknęła tamta tragedia. To była inicjatywa uczniów.
Szkoła skontaktowała się wówczas z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym, który prowadzi program pomocy w kształceniu biednych dzieci z krajów misyjnych. - Akcja nazywa się „Adopcja na odległość”. Inicjatywa ta skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki biednego dziecka. Dzięki ich hojności dziecko ukończy szkołę i będzie mogło wejść lepiej przygotowane w dorosłe życie - tłumaczy Ewa Janicka z SOM.
Do adopcji na odległość dzieci wyszukują misjonarze. Są na miejscu, więc wiedzą, które są najbardziej potrzebujące. Do Ośrodka Misyjnego przesyłają informacje o dziecku wraz ze zdjęciem. Tak było i w przypadku wałbrzyskiej szkoły.
- Choć myśleliśmy o pomocy mieszkańcom zniszczonej Azji, Salezjanie przekonali nas, by zwrócić uwagę a Afrykę, gdzie również wiele osób potrzebuje pomocy - mówi Maria Dutkiewicz. - Przeprowadziliśmy wśród uczniów specjalne referendum na ten temat i okazało się, że dzieciaki bez wahania zgodziły sie pomóc swoim rówieśnikom z Afryki.
Okazało się wówczas, że inicjatywa uczniów wpłynęła też na nauczycieli. - Postanowiliśmy wówczas, że skoro młodzież będzie miała swojego wychowanka, to my nie zostaniemy w tyle - śmieje się Maria Dutkiewicz. - W efekcie poprosiliśmy o wskazanie dwójki dzieci.
Salezjanie wskazali dziś już 16-letnią Edinę Kahirę z Zambii i 17-letniego Gimsona Mgayę z Tanzanii. Edina pochodzi z rodziny, w której jest 9 dzieci, wychowywanych tylko przez matkę. Gimson jest sierotą, którego wychowuje babcia. Teraz uczy się, by zostać stolarzem. - To tak, jakby u nas był prezesem banku - mówi Maria Dutkiewicz. - Ciągle tłumaczymy to dzieciom, dla których dziwne jest, że nasi podopieczni nie wiedzą, co to telefony komórkowe czy e-maile. A tam przecież jest inny świat, w którym dzień jest dobry wtedy, kiedy nie jest się głodnym.
Wałbrzyscy gimnazjaliści na bieżąco dowiadują się, co dzieje się u ich podopiecznych.
- Co roku dostajemy od salezjanów list z opisem tego, co wydarzyło się na misji - mówią. - Raz nawet przysłano nam świadectwo szkolne, a ostatnio zrobioną przez dzieci kartkę świąteczną.
Jako ci, którzy wzięli na swoje barki opiekę nad dwójką dzieci, uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 2, co roku muszą łożyć na ich naukę. To minimum 150 dolarów rocznie na każdego z podopiecznych.
- Dlatego co roku organizujemy u nas tzw. tydzień samorządności, podczas którego nasi uczniowie organizują przedstawienia, konkursy, dyskoteki i loterie - mówi Greta Piasecka-Gajdzis, dyrektor PG2. Tak było i w tym roku.
- Tym razem zebraliśmy blisko tysiąc złotych - cieszy się Maria Dutkiewicz. - Prócz zabaw i konkursów było także sprzedawanie pysznego ciasta, przygotowanego przez rodziców, no i tosty przygotowywane przez nasze gimnazjalistki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu uchodźców ukraińskich mieszka w Polsce? Najnowsze dane

2025-02-10 18:15

Karol Porwich/Niedziela

Tymczasową ochronę na terenie Unii Europejskiej ma około 4,3 mln mieszkańców Ukrainy, którzy uciekli z tego kraju z powodu wojny. Te dane na dzień 31 grudnia 2024 roku ogłosił dziś urząd statystyczny UE - Eurostat.

Więcej ...

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

2025-02-10 14:25
Ksiądz Tomasz Duszkiewicz

FOT. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje zarzuty dotyczące jego zarobków w dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Media zarzucają kapłanowi, iż jako kapelan Lasów Państwowych przez trzy lata zarobił 581 tys. złotych Do tego miał przyjąć inne korzyści i nagrody finansowe.

Więcej ...

Nieść nadzieję chorym

2025-02-11 17:44

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej Diecezji Sandomierskiej modlono się w intencji chorych i cierpiących.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Wiadomości

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Wiara

Dziś mamy do czynienia z konfliktem pomiędzy Jezusem a...

Lekarz w białym chlebie

Kościół

Lekarz w białym chlebie

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Rok liturgiczny

11 lutego – Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca