Reklama

Lekcja miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 16 marca, młodzież archidiecezji lubelskiej przeżywała swoje doroczne święto. Światowy Dzień Młodzieży przebiegał pod hasłem: „Duch, który rozpala ogień miłości”. Główne uroczystości odbyły się w Lublinie, gdzie z młodzieżą spotkał się abp Józef Życiński. W chełmskich obchodach uczestniczył bp Mieczysław Cisło, a w puławskich - bp Artur Miziński. Centralne obchody zostały zorganizowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
W piątek, 14 marca, w godzinach wieczornych młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo po raz dziewiąty było sprawowane na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Towarzyszyło mu hasło: „Wołanie o braterstwo w miejscu pogardy dla człowieka”. W Drodze Krzyżowej, prowadzonej przez ks. Mieczysława Puzewicza, wikariusza biskupiego ds. młodzieży i szefa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, uczestniczył m.in. Metropolita Lubelski. Rozważania Męki Pańskiej rozpoczęło bicie Dzwonu Pokoju, następnie ok. 4 tys. ludzi wyruszyło na szlak modlitwy, który prowadził od Pomnika Walki i Męczeństwa aż po Mauzoleum. Towarzyszyły im rozważania, na które składały się m.in. informacje historyczne dotyczące życia w obozie, osobiste wspomnienia więźniów Majdanka oraz wspólna modlitwa. „System, który chce człowieka przemienić w numerek, w perspektywie czasu skazany jest na klęskę. Trzeba jednak waszego świadectwa nadziei, waszej refleksji i wrażliwości na godność człowieka” - mówił abp Józef Życiński w słowie na zakończenie nabożeństwa. Metropolita wskazał na potrzebę godnego traktowania człowieka. „Krzyż w różnych formach będzie przychodził zawsze, od niesprawiedliwości politycznej, aż po depresje i wyzwania kulturowe, które przerastają jednostkę - mówił Arcypasterz. - Jednak musimy bronić godności, dając wyraz naszej odwagi, niezależności i tożsamości”.
W sobotę młodzi ludzie spotkali się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego z Ireną Lasotą, przewodniczącą Institute for Democracy in Eastern Europe (Waszyngton) i Hijran Alijewą z organizacji „Dom Kaukaski w Polsce”. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „O solidarność globalną. Lekcja Jana Pawła II”. W niedzielę przed południem odbyła się prezentacja działalności wolontarystycznej. Spotkania w grupach prowadzone były przez osoby, które pracują lub pracowały w środowiskach pozbawionych nadziei, w których jednak działa Duch Święty przez ludzi dobrej woli. Wolontariusze opowiadali m.in. o pracy z dziećmi ulicy, wśród bezdomnych, chorych dzieci, więźniów i mieszkańców Trzeciego Świata. Zwieńczeniem dorocznego święta było uroczyste poświęcenie palm na Placu Litewskim i przejście do archikatedry, gdzie Mszę św. sprawował abp Józef Życiński. Metropolita prosił młodych, by pamiętali, że „miłość bliźniego i szacunek dla człowieka są czymś ważniejszym od wszelkich różnic”. „Wpatrując się w Chrystusa, do którego liturgia odnosi słowa «ecce homo» - «oto człowiek», chcemy uczyć się tego człowieczeństwa, w którym każdy bliźni jest naszym bratem, istotą odkupioną przez Chrystusa, członkiem wielkiej rodziny ludzkiej” - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskup zaprasza na piknik rodzinny — Spacer z Jezusem

2024-05-17 10:25
Bp Romuald Kamiński

YouTube

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński zaprasza na wydarzenie, które już 19 maja odbędzie się w Parku nad Balatonem na warszawskiej Pradze.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli