Wierni parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Chełmie rozpoczęli przeżywanie Triduum Paschalnego Mszą Wieczerzy Pańskiej, którą sprawowali kapłani posługujący w tej parafii. Liturgia ta przypomina ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia Ksiądz Marcin, który przewodniczył liturgii, dokonał obmycia nóg dwunastu wybranym mężczyznom, na wzór Jezusa, który uczynił ten gest podczas Ostatniej Wieczerzy. Po uroczystej Komunii św., Najświętszy Sakrament został przeniesiony do specjalnie przygotowanego miejsca, tzw. ciemnicy. Zgasła wieczna lampka, płonąca przez cały rok przy tabernakulum, zamilkły dzwony i dzwonki, a także organy. Na znak osamotnienia Chrystusa, opuszczonego przez najbliższych, z ołtarza zdjęty został obrus.
Drugiego dnia Triduum liturgia Kościoła kieruje uwagę wiernych na krzyż. Kiądz Paweł, celebrans Liturgii Wielkiego Piątku, na wejście upadł na twarz przed ołtarzem. Także wierni, w milczeniu i na kolanach, uniżyli się przed Bogiem. Centrum liturgii Słowa tego dnia stanowi uroczyste odczytanie Męki Pańskiej. Później nastąpił czas adoracji krzyża.
Po wprowadzeniu krzyża i odsłonięciu figury ukrzyżowanego Chrystusa, najpierw kapłani, następnie liturgiczna służba ołtarza i wierni oddali cześć krzyżowi przez ucałowanie.
Po zakończeniu liturgii rozpoczęła się Droga Krzyżowa ulicami osiedli należących do parafii. Trasa biegła ulicami: Połaniecką, Wolności, Lwowską i Drogą Męczenników. Wierni ze światłami w dłoniach ruszyli za ogromnym krzyżem, aby uczcić mękę i śmierć Chrystusa. Prowadzący nabożeństwo Ksiądz Krzysztof zapraszał do niesienia drzewa kolejno: kapłanów, matki, ojców, dzieci, wspólnoty neokatechumenalne, grupę Ojca Pio, kółka różańcowe, KSM, oazę, ministrantów, kobiety, mężczyzn. Rozważania do poszczególnych stacji pomagały wiernym podjąć refleksję nad sensem życia.
Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczęła się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podeszli kapłani i służba liturgiczna, po czym nastąpiło poświęcenie ognia.
Ksiądz Krzysztof nakreślił na paschale znak krzyża, litery alfa i omega oraz cyfry bieżącego roku. Następnie kapłan, wchodząc do świątyni, w której wygaszono światła, podnosił zapalony paschał, z radością obwieszczając: „Światło Chrystusa”. Ci, którzy doświadczyli w swoim życiu lęku przed ciemnością, wiedzą, czym dla człowieka jest światło. Rozprasza nie tylko ciemności, ale także lęki i obawy. Tak jak Chrystus, który swoim zmartwychwstaniem rozprasza ciemności grzechu i śmierci, wlewa w serca radość życia. Później wierni wysłuchali czytań nawiązujących do wydarzeń zbawczych oraz odnowili przyrzeczenia chrzcielne, bo „wszyscy przez chrzest pogrzebani z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia”. W niedzielę wielkanocną, gdy wzeszło słońce, odbyła się procesja rezurekcyjna pod przewodnictwem proboszcza ks. Grzegorza Szymańskiego. Chrześcijanie całemu światu ogłosili radosną wieść, że Jezus Chrystus zwyciężył śmierć i zmartwychpowstał, a zwyciężywszy śmierć i grzech, także nam gwarantuje zmartwychwstanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu