Reklama

Św. Wojciech w Bronowicach

Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Bronowicach jest jedyną parafią pod tym wezwaniem na terenie Krakowa. 23 kwietnia przypada liturgiczne wspomnienie tego świętego Patrona Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościoły parafialne wybudowane w Krakowie w ostatnich 15 latach charakteryzują się najczęściej nowoczesną architekturą i modernistycznym wykończeniem wnętrza. Parafia św. Wojciecha wybudowała świątynię wpisującą się w tradycyjną architekturę Krakowa - jednonawową, o prostej bryle, z wykorzystaniem klasycznych materiałów. Być może dlatego wzniesiono ją w cztery lata, w przeciwieństwie do świątyń budowanych z przesadnym rozmachem, które od kilkunastu lat stoją niedokończone... Kościół św. Wojciecha na os. Bronowickim wyróżnia się jeszcze jedna rzeczą. Znajdziemy w nim piękne mozaiki, które możemy podziwiać w niewielu krakowskich kościołach. Również witraże, ufundowane przez parafian, dzięki swej tradycyjnej formie dają wiernym poczucie ciepła i swojskości. Mozaiki w prezbiterium przedstawiają polskich świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II, natomiast w witrażach nawy widzimy wizerunki błogosławionych i świętych krakowskich, związanych z Krakowem.

Od piekarni do świątyni

Początki parafii były bardzo skromne. W budynku dawnej piekarni przy ul. Bronowickiej 78 (dziś siedziba Caritas Archidiecezji Krakowskiej) powołano w 1978 r. ośrodek duszpasterski, którego patronem uczyniono św. Wojciecha. Należał on formalnie do parafii św. Antoniego w Bronowicach Małych. W budynku powstała kaplica. Nie mogła ona jednak sprostać potrzebom siedmiu tysięcy mieszkańców osiedla. W 1988 r. kard. Franciszek Macharski wydał dekret, na mocy którego utworzono parafię św. Wojciecha. W 1993 r. rozpoczęto budowę kościoła u zbiegu ulic Zarzecze i Wesele. Budowę udało się ukończyć w 1997 r., w czasie jubileuszu 1000-lecia męczeństwa pierwszego Patrona Polski.
Dziś parafia jest większa o kilka tysięcy wiernych. Aktualnie budowanych jest na niej 1000 nowych mieszkań. Wspólnota parafialna nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie powstanie świątyni. Ks. Józef Caputa - proboszcz parafii - wierzy, że powstanie kościoła w tak krótkim czasie było możliwe nie tylko dzięki ofiarności wiernych, ale także dzięki osobistemu wstawiennictwu św. Wojciecha.

Misja

Ksiądz proboszcz zdaje sobie sprawę, że dziś trudno jest utworzyć jednolitą wspólnotę z kilkutysięcznej grupy wiernych. Z radością więc opowiada o tym, że w parafii powstało wiele mniejszych grup wspólnotowych. U św. Wojciecha działają grupy modlitewne: Żywy Różaniec oraz Bractwo Trzeźwości. Nie brakuje także grup oferujących całościową formację duchową - Ruch Światło-Życie, zarówno w formie Oazy, jak i kręgów Domowego Kościoła, oraz Neokatechumenat. Przy parafii działają również grupy o charakterze dobroczynnym: Zespół Charytatywny i Akcja Katolicka. Są tu także dwa zespoły dbające o piękno liturgii: schola „Wojciechowe Nutki” oraz chór „Zmartwychwstanie”. Praca księży we współczesnym mieście to ofiarna misja. Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum i trzy szkoły ponadgimnazjalne. Potrzeby duszpasterskie względem samej tylko młodzieży są więc znaczne. W katechizacji pomagają Siostry Zmartwychwstanki, które nie tylko prowadzą lekcje religii w szkołach, ale także angażują się w inne prace na rzecz parafii. Misja wśród młodzieży nie kończy się bowiem na lekcjach religii w szkole. Ważne jest, by młodzież zachęcić do pogłębiania swojej wiary we wspólnotach. Parafia ma jednak poważną konkurencję. - Młodzież ma dziś w tygodniu wiele dodatkowych zajęć, uczęszcza do szkół językowych lub na zajęcia sportowe. Trudno jej znaleźć czas na zaangażowanie się w grupy parafialne - opowiada ks. Caputa. Obserwując jednak życie tej parafii można być dobrej myśli - nie zabraknie w niej aktywnie działającej młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Opiekun niewolników

Św. Piotr Nolasco,
prezbiter

pl.wikipedia.org

Św. Piotr Nolasco, prezbiter

W średniowieczu stał się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia.

Więcej ...

To już dziś... rozpoczynamy kolejne święta Bożego Narodzenia w naszym życiu

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 67-79.

Więcej ...

Ks. Studenski na Pasterce: w nowonarodzonym Mesjaszu z Betlejem jest nadzieja dla mnie i dla ciebie

2024-12-25 08:25
Ks. Marek Studenski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Marek Studenski

„Przed przeszło dwoma tysiącami lat w tym małym Dzieciątku przyszła niesamowita siła, i ci, którzy je przyjęli, doświadczają tego, że stają się dziećmi Bożymi, że mają na kim się oprzeć” - zwrócił uwagę wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski, który przewodniczył Pasterce o północy w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Kapłan podkreślił, że otwarcie jubileuszu 2025-lecia narodzin Jezusa stanowi szczególną okazję do umocnienia swojej wiary i przyjęcia Bożych łask.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa przy wigilijnym stole

Rok liturgiczny

Modlitwa przy wigilijnym stole

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?