Reklama

Katechumenat dorosłych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powszechną praktyką Kościoła jest udzielanie sakramentu chrztu św. w wieku niemowlęcym. Szybkie zmiany kulturowe, jak również procesy laicyzacji i sekularyzacji sprawiają, że niektóre osoby odkładają przyjęcie tego sakramentu na wiek dojrzały. Właściwe przygotowanie dorosłych proszących o chrzest staje się dziś wyzwaniem duszpasterskim. 6 kwietnia po raz pierwszy w ciągu prawie 90-letniej historii parafii św. Michała Archanioła w Lublinie miało miejsce przyjęcie czworga dorosłych ludzi do katechumenatu przedchrzcielnego.
Cztery osoby, które podjęły decyzję o przyjęciu wiary chrześcijańskiej, zamieszkują na terenie bronowickiej parafii. Wcześniej odbyły tzw. prekatechumenat, który stanowiło wysłuchanie cyklu katechez, a także indywidualne rozmowy z duszpasterzami. Nowi katechumeni to małżeństwo cywilne: Anna i Marcin, a także Grzegorz oraz Katarzyna. Mają różną historię życia. Decyzja trojga pierwszych to owoc wizyty kolędowej. Katarzyna podjęła decyzję o przyjęciu sakramentu chrztu dzięki świadectwu swoich sąsiadów - pary małżeńskiej, która jako pierwsza wprowadziła ją w podstawy wiary chrześcijańskiej.
Liturgię rozpoczęło powitanie kandydatów do katechumenatu przed drzwiami kościoła przez proboszcza ks. prał. Ryszarda Winiarskiego. Towarzyszyli im tzw. „poręczyciele”, którzy zaświadczyli przed wspólnotą Kościoła, że proszący o chrzest są godni rozpocząć przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu. Następnie miał miejsce dialog, kiedy to mogli sami wyrazić takie pragnienie. Celebrans uczynił znak krzyża na czole, ustach, uszach, piersiach, a nawet barkach nowych katechumenów. Katechumeni otrzymali krzyże, będące znakiem zbawienia dokonanego przez Chrystusa. Ofiarowane krzyże wydzielały woń olejku nardowego, przywiezionego z Ziemi Świętej. Jest to nawiązanie do Ziemi Obiecanej, do której w perspektywie eschatologicznej pielgrzymują chrześcijanie.
W homilii ks. Ryszard Winiarski zwrócił uwagę, że to, czy nowi katechumeni przyjmą chrzest, zależy od modlitwy i troski całej wspólnoty. Nieznana jest jego data. Kaznodzieja przypomniał historię i sens teologiczny katechumenatu. Mówił, że na terenach misyjnych liczba osób nawróconych w danym roku jest sprawdzianem żywotności lokalnego Kościoła. Radością całej parafii jest fakt, że stała się ona dla ludzi będących dotychczas daleko od Kościoła czytelnym znakiem Chrystusa, obecnego we wspólnocie ludzi ochrzczonych, zjednoczonych na „łamaniu chleba”. Tego dnia, w trzecią niedzielę wielkanocną, Kościół czytał Ewangelię o uczniach zmierzających do Emaus, którzy rozpoznali Jezusa przy łamaniu chleba.
Zgodnie ze starożytnym zwyczajem, jak również księgą „Obrzędów chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych”, po Liturgii Słowa katechumeni musieli opuścić zgromadzenie. Otwarcie katechumenatu czworga kandydatów do przyjęcia sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia rozpoczęło również codzienną modlitwę duszpasterzy i parafian w intencji katechumenów. Otrzymali oni także Pismo Święte, aby mogli poznawać Słowo Boże. Dwa razy w tygodniu będą uczestniczyć w Liturgii Słowa, czekają ich także katechezy i rozmowy ewangelizacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Więcej ...

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...