Reklama

Powrócili pielgrzymi

Niedziela legnicka 17/2008

Pielgrzymka do Ziemi Świętej diecezji legnickiej odbyła się między 2 a 14 kwietnia br. W gronie pielgrzymów był biskup legnicki Stefan Cichy. Trasa przebiegała przez Izrael i sąsiednią Jordanię. Pielgrzymi wędrowali potrójnym śladem: Jezusa Chrystusa, Narodu Wybranego oraz Papieża Jana Pawła II, który odwiedzał te miejsca w Roku Jubileuszowym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stuosobowa grupa pielgrzymów została podzielona na 2 grupy 50-osobowe, którym towarzyszyli przewodnicy: ks. prof. dr hab. Bogdan Matysiak z Olsztyna oraz s. dr Czesława Maćkała, adoratorka Krwi Chrystusa z Bolesławca. Obok Księdza Biskupa w pielgrzymce wzięło udział także 15 prezbiterów z ks. prał. Józefem Lisowskim - kanclerzem kurii na czele. Obok siostry przewodniczki, w pielgrzymce uczestniczyła także s. Genowefa ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. Byli także goście z Niemiec (3 osoby), oraz mieszkający poza naszą diecezją (10 osób).
W czasie pielgrzymki obok wspólnego zamieszkania w hotelach, co umożliwiało częste kontakty na co dzień, czy też realizowania tego samego programu, uczestnicy brali też udział we wspólnych Eucharystiach sprawowanych pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, m. in. w Bazylice Zmartwychwstania w kaplicy św. Marii Magdaleny, w Bazylice Narodów w Ogrodzie Getsemani, w Betlejem na Polu Pasterzy, w Nazarecie w kościele św. Józefa, na górze Nebo oraz w Betanii.
Grupa pielgrzymkowa pod każdym względem była dość zróżnicowana. Począwszy od miejsc zamieszkania, poprzez różnice wiekowe - od najmłodszych dwudziestoparolatków po osiemdziesięciolatków na czele z 87- letnim p. Janem Frazikiem z Legnicy. Różnorodność zawodów i funkcji pełnionych na co dzień w swoich środowiskach, różnorodność charakterów i temperamentów - wydawać się by mogło, powinna utrudniać pielgrzymowanie. Tymczasem były to atuty, które pozwoliły na szybką integrację uczestników w grupach. Wyrażało się to przede wszystkim w życzliwości i w okazywanej sobie nawzajem pomocy, wtedy kiedy była ona potrzebna. To wszystko sprawiało, że podczas tej pielgrzymki nie brakowało głębokiej modlitwy, licznych przemyśleń i rachunków sumienia dotychczasowego życia i łez wzruszeń, i radosnego śmiechu. Natomiast poprzez odwiedzenie licznych miejsc dało okazję do głębszego poznania i uświadomienia sobie środowiska biblijnego, czasu i kultury ludzi, którzy tam żyją obecnie i żyli w przeszłości.
Radowały też nas miejsca, które przypominały o obecności w nich naszego wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II: pamiątkowe tablice, zasadzone drzewka, dary Ojca Świętego przekazane dla poszczególnych miejsc i rozliczne zdjęcia, przypominały tę wizytę Piotra naszych czasów, który potrafił przełamać wiele barier i stworzyć nowe drogi dialogu. To wszystko sprawia, że mieszkańcy na dźwięk słowa Polska - Poland reagują bardzo radośnie i życzliwie. Śladów polskości nie brakuje i dzisiaj, czy to na stacjach drogi krzyżowej fundowanych przez Polaków, czy to poprzez niestrudzoną działalność polskich elżbietanek z s. Rafaelą na czele, prowadzących Sierociniec „Dom Pokoju” na Górze Oliwnej (Home of Peace), w którym przebywają i kształcą się dzieci arabskie. Nie brakuje też polskich franciszkanów i innych osób służących swoją codzienną pracą i modlitwą innym.
„Kiedy wrócicie do domu, najpierw mówcie o tym coście przeżyli, potem o tych miejscach któreście odwiedzili, a dopiero na końcu o tym, coście kupili i przywieźli jako pamiątki” - „instruował” pielgrzymów przed powrotem do domu ks. kan. Zygmunt Herbut, obecnie proboszcz z Kosisk. Zawsze z humorem i rozśpiewujący grupę. Trzymając się tej zasady, będziemy chcieli w najbliższych numerach „Niedzieli” przybliżyć bardziej szczegółowo czas naszego pielgrzymowania i tego, co stało się naszym udziałem. Dziękujemy Panu Bogu za szczęśliwy wyjazd i powrót, za ludzi, w gronie których spędziliśmy ten okres rekolekcji i za wszystko co nas spotkało.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Więcej ...

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem

2024-06-27 21:08
Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Archiwum Ks. Tomasza Podlewskiego

Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przy współudziale Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniła laureatów nagrody za najlepszą pracę naukową oraz wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych. Wśród nagrodzonych znalazł się ks. Dr Tomasz Podlewski, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, autor #PodcastUmajony, który na portalu niedziela.pl cieszył się ogromną oglądalnością.

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024