Reklama

Spadkobiercy miechowitów

Niedziela kielecka 18/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Osada Wrocimowice ze średniowiecznymi korzeniami, o której wspominają źródła kronikarskie Długosza, ściśle splotła swoje losy z zakonem miechowitów. Ze wzgórza we Wrocimowicach, na którym stoi świątynia parafialna pw. św. Andrzeja Apostoła, rozciąga się piękna panorama na Racławice - historyczne miejsce zwycięstwa Kościuszki w 1794 r.
O bitwie pod Racławicami przypominają we Wrocimowicach mogiły kosynierów na miejscowym cmentarzu. Po śladach wielkiej historii kroczą dziś chętnie turyści odwiedzający te okolice. W tym urokliwym zakątku Małopolski coraz częściej szukają ciszy i spokoju „krakusy”.
To stąd pochodzi Marcin herbu Półkozic, zmarły 1442 r. chorąży krakowski, który wsławił się udziałem w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. W czasie bitwy ocalił chorągiew króla polskiego, którą chcieli zdobyć Krzyżacy, nacierający na Jagiełłę. O fakcie tym wspominają zarówno Józef Ignacy Kraszewski, jak i Henryk Sienkiewicz. Do dziś bohaterstwo Marcina w bitwie pod Grunwaldem przypomina krzyż, który ustawiono na wzgórzu za kościołem, w miejscu, gdzie kiedyś stał jego dwór.

Świątynia - wotum

Reklama

Jako wotum za zwycięstwo króla polskiego w wielkiej bitwie pod Grunwaldem dziedzic Marcin ufundował we Wrocimowicach świątynię pw. św. Andrzeja Apostoła. Rozwój parafii związany jest z datą 1593 r., kiedy to Mikołaj Koryciński, właściciel wioski Wrocimowice, przekazał ją kardynałowi Andrzejowi Batoremu, administratorowi biskupstwa warmińskiego i prepozytowi miechowitów. Osada przeszła pod zarząd miechowitów, którzy wybudowali tu swój dwór i budynki parafialne. Parafia Wrocimowice musiała być ważna dla zakonu miechowitów, skoro długie lata, aż do 1742 r. proboszczem był tu ks. Dembian Dembiński, doktor filozofii i doradca kapituły generalnej miechowitów.
Jego następca Paweł Józef Zaczyński podjął decyzję o wybudowaniu nowej, większej i okazalszej świątyni. Dzieła podjął się dopiero w 1748 r. ks. dr Jakób Radliński. Po sześciu latach nowy kościół ukończono. Konsekracja miała miejsce już w następnym stuleciu - w 1887 r. bp Tomasz Kuliński poświecił świątynię.
Okazała świątynia jest chlubą tutejszej wspólnoty parafialnej od pokoleń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół - ich wspólne dobro

Reklama

- Wielkie zasługi w prowadzonych pracach remontowych ma ks. kan. Mieczysław Mańka, poprzedni proboszcz. To dzięki jego zaangażowaniu i ofiarności wiernych na kościele zrobiono nowy dach i przykryto go blachą miedzianą, uporządkowano otoczenie kościoła, poprawiono i odnowiono mur cmentarza przy kościele i odrestaurowano ołtarze. Wybudowano także nową plebanię i budynki gospodarcze - podkreśla obecny proboszcz ks. Ryszard Witek, który pracuje w parafii od 1998 r.
Razem z wiernymi ks. Witek kontynuuje rozpoczęte prace i podejmuje nowe inwestycje. W ostatnim czasie odnowiono polichromię wnętrza świątyni i zewnętrzną elewację, wykonano nowe nagłośnienie, poprawiono i uzupełniono ogrzewanie. Odrestaurowano wszystkie ławki i drzwi do kościoła i zakrystii. Świątynię chroni nowe zabezpieczenie antywłamaniowe. Ostatnio zaś odnowiono wszystkie naczynia liturgiczne. Dzięki współpracy z wójtem gminy Radziemice kościół zyskał zewnętrzne oświetlenie. Wyburzono stary budynek organistówki i zrobiono nowy parking dla samochodów.
Prace porządkowe nie ominęły cmentarza. Usunięto stare drzewa, oczyszczono plac z chaszczy i chwastów. Z pomocą parafian udało się wykonać asfaltowe alejki i nowe wejście na cmentarz. Poprawiono i uzupełniono także cmentarne ogrodzenie.
- Zaangażowanie moich parafian, poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest kościół, ich życzliwość i hojność pozwalają kontynuować prace i podejmować nowe przedsięwzięcia - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
Co tydzień mieszkańcy sprzątają kościół i przystrajają go kwiatami. Oprawę liturgii podkreślają zabytkowe odrestaurowane organy. Dumą wspólnoty jest 35-osobowa dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą Krzysztofa Szoty. Orkiestra z Wrocimowic, która gra od ośmiu lat, nieraz zdobywała już nagrody na różnych konkursach. Jej obecność uświetnia różne lokalne uroczystości, także coroczne obchody bitwy pod Racławicami. W śpiew angażuje się młodzieżowa schola liturgiczna. Przy ołtarzu służy grupa 19 ministrantów. Duszpasterski kontakt z młodzieżą i dziećmi zapewniają katechezy, które Ksiądz Proboszcz prowadzi każdego roku dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii, młodzieży bierzmowanej, par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa.
W parafii nie ma żadnej szkoły. Młodzież i dzieci dowożone są do różnych placówek, znajdujących się na terenie gminy i powiatu, toteż większe duszpasterskie działania są utrudnione - przyznaje Ksiądz Proboszcz.
Troską wspólnoty jest modlitwa o powołania. I tak za powołania modlą się członkinie w czterech kołach różańcowych (dwa z nich są w Sudołku, po jednym w Kaczowicach i Wrocimowicach). Po peregrynacji obrazu Matki Bożej, w parafii powstały dodatkowo dwa męskie koła różańca.

Po peregrynacji

- Peregrynacja zaowocowała odnowieniem i pogłębieniem życia sakramentalnego wielu wiernych. Nawet dekorowanie i przystrajanie, jakkolwiek to jedynie zewnętrzny gest, to jest on także wyraźnym znakiem szacunku i miłości wierzących do Matki Chrystusa - zaznacza ks. Witek. - Przywiązanie to Kościoła widać także we frekwencji na Mszach świętych, na 1118 wiernych, systematycznie w Eucharystii uczestniczy 580 osób. Oczywiście, wciąż trzeba poszukiwać nowych form posługi wśród wiernych, aby przygotowały do właściwej odpowiedzi na wyzwania czasu - podsumował Ksiądz Proboszcz.

Parafia św. Andrzeja Apostoła we Wrocimowicach

Główny ołtarz tworzy kompozycja trzech dużych rozmiarów obrazów pochodzących z XIX wieku. Po lewej widać obraz Wniebowstąpienia, po środku - patrona parafii św. Andrzeja, po prawej - Wniebowzięcie NMP. Z boku, po lewej stronie znajduje się kaplica Matki Bożej Szkaplerznej. Bractwo Szkaplerza Świętego ma swoją długą tradycję w parafii, sięgającą XVII wieku. Znajduje się w niej także piękny krucyfiks. Po prawej umieszczono ołtarz Męki Pańskiej, na zasuwie z obrazem św. Jana Kantego.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

24 Godziny Męki Pańskiej za Polskę

2024-09-12 21:55

vicona.pl

Inicjatywa 24 Godzin Męki Pańskiej – ze szczególną intencją: za Polskę – została zapoczątkowana w sierpniu 2022 r. w jednej z parafii w Polsce i początkowo miała odbywać się tylko tam, ale najwyraźniej Boża Opatrzność chciała inaczej, bo już w następnym roku Męka została zaszczepiona w kolejnej parafii - czytamy na stronie vicona.pl. Najbliższe 24 Godziny Męki Pańskiej za Polskę w Częstochowie na Jasnej Górze.

Więcej ...

Święty Jan Chryzostom

Jan z Antiochii, nazywany Chryzostomem, czyli „Złotoustym”, z racji swej wymowy, jest nadal żywy, również ze względu na swoje dzieła. Anonimowy kopista napisał, że jego dzieła „przemierzają cały świat jak świetliste błyskawice”.

Więcej ...

Szczecin-Kamień: bp Wiesław Śmigiel – nowym arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim

2024-09-13 12:07
Bp Wiesław Śmigiel

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

​​​​​​​Dotychczasowy biskup toruński Wiesław Śmigiel został mianowany arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Kościół

Bp Długosz w obronie ks. Olszewskiego: panie ministrze...

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Wiara

Jezus dzisiaj uczy pokory i przestrzega przed obłudą

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Wiadomości

Wiceminister edukacji radzi: Kościół katolicki może...

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek

Wiadomości

Mazowieckie: Zmarły na plebanii mężczyzna to 29-latek