Reklama

Wiosenna pielgrzymka prezbiterów do Trzebnicy

Niedziela legnicka 18/2008

Sobota 19 kwietnia była dniem wiosennego dnia skupienia dla księży i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji, połączonym z pielgrzymką do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Wspólnej modlitwie przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku już lat wiosenny dzień skupienia dla księży naszej diecezji połączony jest z pielgrzymką do wybranego sanktuarium. W ubiegłym roku była to zarazem diecezjalna pielgrzymka do Rzymu, a w poprzednich latach m.in. do Piekar Śląskich, Gniezna czy Łagiewnik. W bieżącym roku jako miejsce pielgrzymki wybrano Trzebnicę, gdzie znajduje się sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Wybrano to miejsce m.in. z tego względu, że jest ona Patronką dnia wyboru Papieża Jana Pawła II, który ustanowił naszą diecezję legnicką, a także dlatego ponieważ 16 października ub. r., w dniu patronalnym św. Jadwigi, został zainaugurowany I Synod naszej diecezji. Pielgrzymka ta była więc połączona z prośbą o dalszą opiekę i wstawiennictwo św. Jadwigi w sprawach dotyczących naszego Synodu.
Pielgrzymka rozpoczęła się adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której jej uczestnicy mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty. Następnie pielgrzymi mieli okazję wysłuchać okolicznościowej konferencji ascetyczno-historycznej na temat: „Św. Jadwiga człowiekiem ośmiu błogosławieństw”, przedstawionej przez ks. prof. dr. hab. Antoniego Kiełbasę SDS. Ksiądz Profesor przybliżył obecnym historię życia św. Jadwigi i jej niezwykłą drogę życiową, która doprowadziła ją do świętości. Wychodząc od kolejnych słów błogosławieństw, wypowiedzianych w nauczaniu Jezusa Chrystusa, ukazał zgromadzonym wypełnienie tych słów w życiu św. Jadwigi. Tym samym przedstawił bogactwo jej umysłu i niezwykłą przenikliwość w wielu podejmowanych działaniach na rzecz swojej rodziny i drugiego człowieka. Świadczą o tym np. takie działania, jak: troska o więźniów - wyrażająca się w podjętym programie ich resocjalizacji, który przywracał ich społeczności m.in. przez pracę na polach, budowach. To pozwalało uczynić z nich uczciwych, cichych pracowników dnia codziennego. Misją św. Jadwigi stało się wyprowadzenie człowieka ze zła na drogę dobra. Na dworze książęcym, panował też duch ascezy, który, pozwalał wielu współpracownikom jej i jej męża na większą dojrzałość duchową. Wielu z nich w przyszłości awansowało i podejmowało dalej odpowiedzialne funkcje w państwie. Przejęta ludzką biedą, dbała o swoich poddanych, nie tylko widząc ich biedę materialną, ale starała się zaradzić także ich biedzie duchowej. Zasłynęła także z tworzenia szpitali objazdowych, często sama zabierając chorych na specjalnie przygotowane wozy, towarzyszyła im w drodze do dalszego leczenia w szpitalach Joannitów. Znamiennym też było, że wspomniane wozy szpitalne przygotowywane były na 13 osób. W tym też wyrażała się pewna symbolika: Jezus i 12 apostołów. Tak, widziała Jadwiga innych jako kogoś, w kim można dostrzec wizerunek Chrystusa. Takie jej postępowanie wynikało z dobrze uformowanego sumienia. Częsta lektura Pisma Świętego, czytanie go innym, jak również uczenia domowników na pamięć modlitw i pieśni, jej osobista modlitwa, duch pokuty i umartwienia - to czyniło ją wielką duchem, cieszącą się wielkim autorytetem. Jako osoba czystego serca, jak również miłująca pokój, stała się także w 1229 r. emisariuszką i negocjatorką w sporze wynikłym miedzy jej mężem a Konradem Mazowieckim. Wspomina się tutaj jej podróż do Płocka, choć sama mogła zostać uwięziona, doprowadziła do korzystnego rozstrzygnięcia. Choć już za jej życia nie brakowało jej wrogów, którzy zazdrościli jej spokoju, mądrości, sukcesów i owocnej pracy z ludźmi, nigdy nie dała się wciągnąć w spory.
Po wysłuchaniu konferencji i po uroczystej procesji z relikwiami św. Jadwigi z Domu Generalnego Sióstr Boromeuszek do Bazyliki, odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego w gronie blisko 200 prezbiterów.
Wśród uczestników znalazł się także obecny marszałek dolnośląski Marek Łapiński z małżonką, który jest mieszkańcem Trzebnicy. Jak sam powiedział o sobie po zakończonej Mszy św., od najwcześniejszych lat swego życia jest związany z Bazyliką i sanktuarium św. Jadwigi, będąc w niej m.in. ministrantem.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup nawiązując do Patronki miejsca przypomniał, że bardzo często przedstawiana jest ona jako osoba trzymająca w ręku świątynię. Takie przedstawienie ikonograficzne przypomina nam, że była ona fundatorką wielu kościołów. „Ale nie tylko fundowała nowe kościoły. Ona swoim życiem budowała żywy Kościół - mówił Biskup Legnicki. - Patrząc na jej przykład, dołóżmy starań nie tylko o kościoły budowane z kamieni, betonu czy cegły, ale o Kościół, który jest wspólnotą wierzących w Chrystusa…”. Przy tej okazji wyraził wdzięczność wszystkim, którzy podjęli się trudu budowy kościołów, ale także prowadzonych remontów. Na terenie diecezji nie brakuje świątyń zabytkowych. Dziś, dzięki m.in. szerszym możliwościom pozyskiwania środków finansowych na ten cel, jest okazja aby je gruntownie odnowić. Przypomniał też Ksiądz Biskup postanowienia Synodu Plenarnego, który zaleca troskę o obiekty sakralne, ale przestrzega też przed samowolą budowlaną czy w wyposażaniu i urządzaniu wystroju wnętrza świątyń. Ale nie można zapominać, że Kościół, to także „Kościół modlący się, przyjmujący sakramenty święte, dlatego i dzisiaj szczytem naszej modlitwy jest celebrowanie Eucharystii - kontynuował bp Stefan Cichy. - Do udziału w niej zachęcajmy też świeckich, aby procent udziału w niej wiernych mógł być wyższy niż dotychczas. Kościół - to Kościół sakramentów, którego szczytem i źródłem jest Eucharystia”. Zwrócił także uwagę, aby liturgię sprawować zgodnie z przepisami liturgicznymi. Jednym z postanowień Synodu Diecezjalnego jest zapoznanie wiernych i przypomnienie prezbiterom aktualnie obowiązującego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego. Ten dokument ma stać się treścią najbliższych spotkań parafialnych zespołów synodalnych. „Mamy te teksty, czytajmy je, poznawajmy je więc i stosujmy na co dzień - mówił Biskup Legnicki. Ale Kościół to nie tylko wspólnota ludzi wierzących, słuchająca słowa Bożego i dająca odpowiedź w modlitwie. To także wspólnota, która ma żyć miłością. Ta miłość ma się okazywać w czynach miłości. Tu przykładem dla nas jest św. Jadwiga i wielu innych świętych, którzy z Eucharystii czerpali moc do tego, aby jak najwięcej dobra czynić na co dzień. Organizujmy więc akcje charytatywne w naszych parafiach, aby Kościół był nie tylko wspólnotą modlącą się, ale także okazującą innym pomoc” - apelował Ksiądz Biskup.
Eucharystię zakończyła modlitwa zawierzenia diecezji i spraw Synodu Diecezjalnego św. Jadwidze, oraz błogosławieństwo jej relikwiami. Po zakończonej Mszy św. każdy mógł też indywidualnie oddać cześć jej relikwiom przez ucałowanie.
Ci, którzy chcieli, mogli też jeszcze zwiedzić Bazylikę i miejsca zazwyczaj niedostępne, czyli romańską kryptę św. Bartłomieja, lapidarium z fragmentami detali kamiennych romańskich i gotyckich oraz zakrystię, w której można zobaczyć zabytkowe relikwiarze.

Św. Jadwiga śląska
zmarła w 1243 r., pięć lat po śmierci swego męża Henryka I Brodatego, w klasztorze w Trzebnicy. Już po jej śmierci ludzie często trwali na modlitwie przy jej grobie, prosząc o wstawiennictwo w różnych sprawach, uważając ją za świętą. Kanonizowana została 25 marca 1267 r. w Viterbo przez papieża Klemensa IV. Mówi się o niej, że mimo swego książęcego pochodzenia, nałożyła na siebie cnotę ubóstwa. Dbała o biednych i chorych. Nazywano ją Matką Ubogich. Jadwiga była opiekunką wszystkich poddanych - Ślązaków, Polaków i Niemców. Była symbolem dobroci. Niemiecka księżniczka i polski Piast doprowadzili do tego, że na Śląsku żyli w zgodzie Ślązacy, Czesi, Polacy, Morawianie i Niemcy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Więcej ...

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Wiara

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania