Reklama

„Dziękujemy Ci, Boże, za to, że jesteśmy Polakami”

Niedziela podlaska 22/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłym dniem dla naszego narodu jest 3 maja. Tego dnia przypadają święto Matki Bożej Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Siemiatyczach obchody związane z 217. rocznicą jej uchwalenia rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie uroczysta Msza św. została odprawiona w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. W obu nabożeństwach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, świątynię wypełniły też poczty sztandarowe.
Mszę św. rozpoczęło donośne „Gaude, Mater Polonia” („O ciesz się, Matko-Polsko”) w wykonaniu chóru kościelnego. I chociaż słowa tej pieśni nie są proste, to wierni podchwycili melodię i wiele głosów przyłączyło się do chóru. Ks. Tomasz Pełszyk, rozpoczynając uroczystą liturgię słowa, mówił: „Dziękujemy Matce Bożej, że jest naszą Królową. Ta Królowa to matka, która chce dobra każdego z nas. Jej polecamy nasz kraj, nasz naród, rodaków rozsianych po świecie i naszą małą ojczyznę - Siemiatycze. O kraju ojczystym nie wystarczy pamiętać przy okazji uroczystych świat - podkreślał Ksiądz Tomasz. - Proza życia, małe codzienne uczynki, sprawy ludzkie - wszystko to tworzy naszą Ojczyznę”. Przy tej okazji kapłan przypomniał też historię naszego narodu - historię, w której Matka Najświętsza zawsze zajmowała szczególne miejsce: „Polacy od wieków nazywali Matkę Bożą Królową i odwoływali się do Niej w chwilach trudnych, w chwilach klęski i bólu, ale też w chwilach radosnych. 1 kwietnia 1965 r. król Jan Kazimierz zawierzył Rzeczypospolitą we władanie Maryi. Kraj był wówczas prawie w całości opanowany przez Szwedów i Rosjan. Przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud. Monarcha oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Polski. W 1962 r. Maryja została główną patronką Polski. Wpatruje się Ona w nasze ojczyste dzieje i trwa z naszym narodem.
Kiedy cały świat jest tak nam bliski, kiedy świat jest globalną wioską, łatwo jest przekraczać granice, łatwo opuścić kraj - niektórzy wstydzą się Polski, swej Ojczyzny. To boli tych, którzy zostają i nie chcą wyjechać. Nieraz to, co dla Polski najświętsze, nazywane jest nietolerancją i zacofaniem. - te słowa są szczególnie istotne w Siemiatyczach, mieście, którego mieszkańcy tak licznie wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszego juta.
historia Konstytucji 3 Maja to historia wielkiego zrywu narodowego. Był to piękny znak jedności Polaków. Ale dziś także musimy pamiętać, że każdy z nas jest odpowiedzialny za Ojczyznę. Matka Boża uczy nas, że trzeba kochać ten kraj. Kraj, w którym rodzą się ludzie wielcy na miarę Jana Pawła II, ale i zdrajcy” - mówił. Kapłan przypomniał też wszystkim, że należy znać i szanować historię, szanować barwy narodowe. „Ojczyzna to nasz dom, to miejsce, gdzie przyszło nam żyć. Nie wiemy, dlaczego mieszkamy w Siemiatyczach, ale sprawy tego miasta muszą być nam bliskie. Chociaż wiele jest tu sporów i problemów, powinniśmy widzieć też dobro, którego również nie brakuje”. Przy tej okazji duszpasterz wspomniał o Zespole Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, o Związku Sybiraków, grupach modlitewnych, szkołach wychowujących młodzież w duchu patriotyzmu. „Wspólnie możemy zrobić wiele dla naszej małej ojczyzny, zaradzić problemom, jak narkotyki, rozbite rodziny, kłótnie, w których liczy się tylko zwycięstwo, a nie dobro ogółu” - usłyszeli zebrani. Na zakończenie kapłan zaapelował: „Każdy, kto przyszedł modlić się za Ojczyznę, wziął na siebie obowiązek i ma do spełnienia swoją misję”. Mszę św. zakończyła pieśń, która od wieków towarzyszy Polakom „Boże, coś Polskę”
Następnie akademię rocznicową przedstawiło koło teatralne działające przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury, występ ubogacił też chór z Gimnazjum Publicznego nr 1. Widowisko rozpoczęło się od pięknej śpiewnej deklaracji „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Zebrani powstali, a ich głosy po raz kolejny zmieszały się z głosami chóru. Montaż słowno-muzyczny łączył sprawy Polski z Siemiatyczami - małą ojczyzną, gdzie są dobre serca i złe serca, ale wszystkie polskie. Młodzi aktorzy prozą, wierszem i piosenką przedstawili losy Polski i Polaków. Wzruszyło piękne wykonanie „O Maryjo, śliczna Pani”.
Kiedy narrator wypowiedział słowa: „Mówią: nie warto, wyjedźmy, zapomnijmy”, młodzież odkrzyknęła chórem: „Nie! Nie! Po stokroć nie!”, a po słuchaczach przebiegł dreszcz emocji. Na zakończenie zabrzmiały słowa pieśni „Z dawna Polski Tyś królową”
W samo południe pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki zgromadzili się mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe i delegacje zakładów pracy, przedstawiciele władz oraz orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Wartę honorową tradycyjnie pełnili harcerze. Przemówienie okolicznościowe wygłosił burmistrz miasta Zbigniew Radomski, a pod pomnikiem złożono kwiaty. Choć uroczystości odbywały się w strugach deszczu, to sercom bijącym dla Ojczyzny deszcz nie przeszkadzał.
Warto zauważyć, że w majowe święta nie tylko ulice miasta udekorowane były flagami narodowymi. Także mieszkańcy, włączając się w uroczystości, barwami narodowymi przyozdobili swe domostwa, bo przecież od 2004 r. 2 maja jest świętem polskiej flagi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli