Reklama

Tradycja łączy się z nowoczesnością

Niedziela lubelska 23/2008

Od 30 maja Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - najstarsza wyższa uczelnia Lublina - ma Muzeum Uniwersyteckie. Uroczyste otwarcie Muzeum wpisało się w obchody święta patronalnego uczelni, która obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mam wielkie nabożeństwo do Serca Jezusowego i wierzę mocno w Jego opiekę i pomoc, dlatego myślę o tym, żeby uniwersytet oddać pod szczególną opiekę Sercu Jezusowemu” - mówił założyciel KUL ks. Idzi Radziszewski. Każdego roku święto patronalne uczelni obchodzone jest więc w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tegoroczne obchody zapisały w kronice uczelni przede wszystkim dwa wydarzenia: odnowienie doktoratu w 50. rocznicę obrony przez absolwenta Wydziału Filozofii KUL kard. Mariana Jaworskiego oraz otwarcie i poświęcenie Muzeum Uniwersyteckiego.
Z pomysłem zorganizowania muzeum uczelnia nosiła się od dawna, jednak dopiero po powołaniu komitetu organizacyjnego przez rektora w czerwcu 2007 r. prace nabrały tempa. Z założenia miało to być miejsce, w którym znajdą się najcenniejsze pamiątki związane z uczelnią i jej profesorami. 90-letnia historia KUL w połączeniu z najnowszymi trendami wystawienniczymi zaowocowała multimedialną salą muzealną, w której tradycja łączy się z nowoczesnością. Już samo wejście do muzeum, niegdyś stołówki akademickiej i sali wykładowej nr 29, umieszczone tuż za pomnikiem Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, wprowadza zwiedzających w szczególny klimat. To właśnie ks. prof. Karolowi Wojtyle, najwybitniejszej postaci uniwersytetu, poświęcono w muzeum wiele miejsca. W gablotach znajduje się tron, na którym Jan Paweł II zasiadał podczas swojej papieskiej pielgrzymki w 1987 r., wiodącej przez KUL; jego sutanna i ornat, w którym w latach 50. XX wieku sprawował Msze św. przy ołtarzu Matki Bożej Płaczącej w lubelskiej katedrze. Jest też filiżanka, w której jako profesor pijał kawę w salonach rektorskich. Muzeum posiada także bogatą kolekcję korespondencji, jaką uniwersytet prowadził z Janem Pawłem II. Naciskając przycisk domofonu z nazwiskiem Jana Pawła II przy drzwiach prowadzących do konwiktu, można usłyszeć najważniejsze słowa, jakie Ojciec Święty skierował do środowiska akademickiego: „Uniwersytecie, służ prawdzie”. Na domofonie umieszczone są również przyciski z nazwiskami wybitnych postaci i byłych rektorów, m.in. Prymasa Tysiąclecia, o. prof. Alberta M. Krąpca, ks. prof. Czesława Bartnika, ks. prof. Andrzeja Szostka... Zwiedzający po założeniu słuchawek mogą usłyszeć kilkuminutowe wypowiedzi tych osób, związane z uniwersytetem. Obok umieszczone są monitory dotykowe, za pośrednictwem których można np. poznać biografie doktorów honoris causa KUL oraz przeczytać wpisy z księgi kondolencyjnej po śmierci Jana Pawła II. Szczególne miejsce w muzeum znajduje tablica poświęcona założycielowi. Wśród pamiątek po ks. Radziszewskim zobaczyć można m.in. dwa pasy. Jest telegram, w którym marszałek Józef Piłsudski przekazuje uczelni zabudowania szpitala wojskowego, będącego pierwotnie klasztorem dominikańskim. Zachowało się też zdjęcie z inauguracji pierwszego roku akademickiego w grudniu 1918 r. w murach seminarium duchownego. Swoje miejsce znaleźli rektorzy i wielcy kanclerze KUL, organizacje studenckie, dobroczyńcy uniwersytetu… Muzeum jest pomyślane w taki sposób, by można było wymienić część ekspozycji. Organizatorzy mają nadzieję, że uda im się pozyskać jeszcze wiele ciekawych i wartościowych pamiątek.
Muzeum Uniwersyteckie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest czynne w godzinach pracy uczelni. Mogą je zwiedzać zarówno osoby indywidualne, jak i zorganizowane grupy. Wstęp jest bezpłatny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2025-05-17 19:26

Rycerze Kolumba/flickr.com

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa oraz encykliki papieża Franciszka Dilexit nos: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”.

Więcej ...

Największa afera tej kampanii wyborczej

2025-05-16 12:59

PAP/Łukasz Gągulski

Zaangażowanie środków spoza komitetów wyborczych pochodzących zza granicy to największa afera tej kampanii wyborczej. Za nielegalnym wspieraniem Rafała Trzaskowskiego stoi m. in. fundacja, która od lat aktywnie wspiera Platformę Obywatelską oraz organizację Campus Polska.

Więcej ...

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

2025-05-17 20:15

red.

18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Godzinę przed tym papież objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z Watykanu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim