Reklama

Biskup Edward Frankowski Honorowym Obywatelem Tarnobrzega

28 maja 2008 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Tarnobrzega przyznano Honorowe Obywatelstwo J. E. Biskupowi Edwardowi Frankowskiemu. Wcześniejsza uchwała Rady Miejskiej, na wniosek Dekanalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń, została przyjęta przez radnych Tarnobrzega, którzy w 415. rocznicę powstania miasta i nadania miejskich praw postanowiła wpisać w grono honorowych obywateli osobę Księdza Biskupa. Uroczystość nadania honorowego obywatelstwa rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej - Patronki Miasta - pod przewodnictwem Honorowego Obywatela, w gronie wszystkich proboszczów tarnobrzeskich. „Oby błogosławione owoce tej Eucharystii zapewniły waszemu Miastu pomyślność i właściwy rozwój i kolejne rocznice, kolejne lata zapisywały się tutaj Dobrem i Pięknem, które jest kształtem Miłości” - modlił się u stóp cudownego wizerunku tarnobrzeskiej Matki Ksiądz Biskup Edward.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widowiskowa sala Miejskiego Domu Kultury, gdzie kontynuowano uroczystość przyznania bp. Edwardowi Frankowskiemu honorowego obywatelstwa Tarnobrzega, wypełniła się zgromadzonymi gośćmi, którzy wielkimi brawami i z radością słuchali uchwały Rady Miejskiej. Honorowe Obywatelstwo wręczyli Księdzu Biskupowi prezydent Jan Dziubiński i przewodniczący Rady Miasta Jurand Lubas. Laudacje do uchwały wygłosił ks. prał. Stanisław Bar - dziekan tarnobrzeski, który podkreślił zasługi Biskupa Edwarda wobec Miasta i tarnobrzeskiego regionu: powołanie do istnienia filii KUL, w której wielu tarnobrzeżan zdobywa i uzupełnia swoje wykształcenie, poparcie i oparcie dla działaczy Solidarności KiZPS-u i innych tarnobrzeskich zakładów w czasach, kiedy Biskup Edward był kapelanem „Solidarności” Regionu Ziemia Sandomierska. „Jednak szczególna obecność - zaznaczał w Laudacji Ksiądz Dziekan - z możliwością oddziaływania na postawy mieszkańców naszego miasta zaznacza się od roku 1989, kiedy to ks. Frankowski zostaje mianowany biskupem pomocniczym w diecezji przemyskiej. Tarnobrzeg pozostaje wówczas pod szczególną jurysdykcją i opieką Księdza Biskupa, rezydującego w Stalowej Woli. Także po reorganizacji diecezji i utworzeniu diecezji sandomierskiej Biskup Edward często, a nawet bardzo często podejmuje posługę w poszczególnych parafiach naszego miasta. Poświęca i konsekruje kościoły, szkoły oraz inne miejsca publicznego użytku. Bierzmuje młodzież. Uczestniczy w spotkaniach katolików świeckich naszego miasta, zachęcając ich do czynnego udziału w życiu społecznym, pomaga organizować ruchy i stowarzyszenia, które stwarzają przestrzeń dla tych działań. Bierze udział w najważniejszych dla naszego miasta wydarzeniach religijno-patriotycznych. W 1997 r. pod jego przewodnictwem królowaniu Jezusa zostaje zawierzone nasze miasto.
Zapewne Miejska i Dekanalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń składając wniosek poparty przez Radnych naszego miasta, chciała tym aktem wyrazić wdzięczność także i za to, że Ksiądz Biskup nie będąc obywatelem naszego miasta, wielokrotnie w różnych miejscach w kraju oraz w środkach masowego przekazu był niejako jego ambasadorem, podkreślając jego społeczne i religijne dokonania. Mam też takie nieodparte wrażenie, że poprzez dzisiejszą uroczystość dokonuje się jakaś dziejowa sprawiedliwość. To właśnie stąd, gdy znajdowały się tutaj władze wojewódzkie, wysyłano faksy do KC PZPR i do innych centralnych urzędów represjonujące i szkalujące osobę Księdza Biskupa. Dzisiaj możemy się przekonać, że to nie prześladowcy stali się chlubą tego miasta (zresztą nigdy nią nie byli), ale ten, który był ich ofiarą. To on staje się Honorowym Obywatelem miasta i jego mieszkańców, którym swoją niezłomnością i swoim talentem pośrednio lub bezpośrednio służył. Jako mieszkaniec Tarnobrzega, a myślę, że mogę to wyrazić w imieniu wszystkich tu obecnych, cieszę się, że Ksiądz Biskup zechciał przyjąć Honorowe Obywatelstwo naszego miasta, nadając mu jeszcze więcej splendoru i szlachetnych rysów”. Gratulacje dla Honorowego Obywatela przysłał także Biskup Ordynariusz, który Radzie Miasta i Prezydentowi podziękował za dostrzeżenie i zaangażowanie Biskupa Edwarda dla duchowego i materialnego rozwoju Tarnobrzega.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV

2025-05-17 20:15

red.

18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 rozpocznie się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Godzinę przed tym papież objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Zapraszamy do oglądania transmisji na żywo z Watykanu.

Więcej ...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego śmierci?

2025-05-16 10:59
Uśmiechnięty papież Franciszek pozostanie z nami na zawsze

Paweł Wysoki

Uśmiechnięty papież Franciszek pozostanie z nami na zawsze

O ciekawym wydarzeniu podczas konklawe opowiedział kard. Grzegorz Ryś. Jak wspomina, doszło nawet do pewnego rodzaju rozmowy ze... zmarłym papieżem.

Więcej ...

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2025-05-17 19:26

Rycerze Kolumba/flickr.com

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z Litanii do Najświętszego Serca Jezusa oraz encykliki papieża Franciszka Dilexit nos: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim