Reklama

Są tu ludzie pracowici i ofiarni

Niedziela płocka 26/2008

13 maja wspólnota parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie gościła bp. Romana Marcinkowskiego. Ksiądz Biskup, odbywając wizytację kanoniczną, zapoznał się z problemami i osiągnięciami wspólnoty, których widocznym dowodem jest pięknie odnowiona świątynia, usytuowana w urokliwym przyrodniczo zakątku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki parafii sięgają prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku. W drugiej połowie XV stulecia zbudowano murowany, gotycki kościół, który jest do dzisiaj parafialną świątynią. Jego konsekracja odbyła się, według zachowanych informacji, w 1598 r. W połowie wieku XVII zbudowano altarię w bocznej kaplicy, tę jednak w następnym wieku rozebrano. Kościół przechodził dwukrotnie kapitalny remont - w I połowie XIX wieku, a potem na przestrzeni lat 1972-1975. W świątyni zachowało się kilka zabytków sztuki sakralnej z XVII i XVIII wieku, w tym ołtarze, ambona i chrzcielnica.

Życie duszpasterskie

Ważnym miernikiem temperatury duchowej każdej parafii jest udział jej mieszkańców w życiu liturgicznym i sakramentalnym Kościoła. W parafii Dziektarzewo, jak informował w swoim sprawozdaniu jej administrator ks. Grzegorz Przybyłek, duża grupa osób systematycznie spowiada się i przyjmuje Komunię św. - w skali roku ta liczba wzrasta. Frekwencja na Mszach św. niedzielnych plasuje się w granicach 40%. Wierni uczestniczą też w nabożeństwach okresowych; z tych zaś dobrą frekwencją cieszy się Droga Krzyżowa. Ks. Przybyłek przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy sprawowano to wielkopostne nabożeństwo ulicami miasta i mimo deszczu zgromadziło ono sporą liczbę mieszkańców.
„Dobrym owocem ostatnich dwóch lat jest fakt, że 70% związków niesakramentalnych, które nie miały przeszkód kanonicznych, uregulowało swoją sytuację, przyjmując sakrament małżeństwa. Jednocześnie, niestety tylko 4 osoby z 15 nieochrzczonych w dziektarzewskiej parafii przyjęło ten sakrament, mimo że rodziny pozostałych osób z tej grupy deklarują się jako wierzące” - zauważył duszpasterz. Wskazał też na inne bolączki powierzonej mu wspólnoty wierzących, w tym na starzenie się parafii, dużą migrację za pracą do dużych miast osób młodych i w sile wieku, a także choroby i niskie dochody. Jest też pewna grupa mieszkańców, która bardzo rzadko pojawia się w kościele - wspomniał.
Z drugiej strony cieszą takie zjawiska, jak rosnąca troska o chorych i ich życie sakramentalne, pamięć żyjących o zmarłych bliskich, która przejawia się w modlitwie za nich i dbaniu o ich groby, a także dbałość o wygląd świątyni. Administrator parafii wyraził też radość z faktu dużego zaangażowania dzieci i młodzieży w adorację przy grobie Pańskim. Wspomniał o bardzo dobrej współpracy z dyrekcją i gronem pedagogicznym tutejszej szkoły. Przy okazji podziękował pracownikom placówki za odpowiedzialne i pełne rodzinnej troski pochylenie się nad wychowankami oraz za przykład chrześcijańskiej postawy. Poinformował, że uczniowie gimnazjum skupieni w szkolnym kole biblijnym uczestniczyli w diecezjalnym konkursie wiedzy o bł. abp. A. J. Nowowiejskim i zajęli I i V miejsca. Przypomniał również o cieszącym się sporym zainteresowaniem I parafialnym konkursie szopek bożonarodzeniowych, który odbył się w ub.r. Prace konkursowe zaskakiwały pomysłowością i solidnością wykonania - podkreślił duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Troska o wspólnotę parafialną obejmuje nie tylko sprawy duchowe, ale również materialne. W tej parafii duszpasterz dba o obie strony - o wygląd świątyni, plebanii czy cmentarza; widzą to jego wierni i chętniej włączają się we wszystkie dzieła organizowane w ich wspólnocie. To także bardziej przyciąga ich do Kościoła i zachęca do angażowania się w życie parafii. A dokonania materialne w tej wspólnocie są bardzo duże. Od ostatniej wizytacji w 2002 r., kiedy proboszczem był ks. Jarosław Kulesza, wykonano wiele prac. „Od 26 czerwca 2006 r. Biskup Płocki zlecił mi duszpasterzowanie w tej parafii i kontynuację prac” - mówił w sprawozdaniu jej obecny administrator.
Od 2002 r. w parafii przeprowadzono generalny remont plebanii, a rok później wykonano asfaltowy parking, zrobiono drenaż wokół kościoła, założono alarm i nowe nagłośnienie. W kolejnym roku wymieniono w świątyni instalację elektryczną, zamontowano instalację odgromową oraz położono nowy strop i dach z dachówki ceramicznej. Dokonano konserwacji ołtarzy bocznych wraz z obrazami, w 2006 r. pomalowano kościół oraz zamontowano żarówki energooszczędne, na cmentarzu zaś pomalowano bramę główną oraz usunięto drzewa stwarzające zagrożenie. Do konserwacji w Muzeum Diecezjalnym został oddany obraz „Jezus w Ogrójcu”, ponadto zakupiono przenośne nagłośnienie oraz zamontowano piec miałowy do CO na plebanii.
Rok 2007 także obfitował w wiele dokonań na tej płaszczyźnie. Montaż ołtarzy bocznych i kontynuacja prac konserwatorskich, wykonanie i montaż 3 nowych stylizowanych rozet, montaż kraty zabezpieczającej w drzwiach zewnętrznych bocznej zakrystii oraz zakup koniecznych sprzętów oraz mebli do kościoła - to jedne z wielu inwestycji. Zlecono ponadto wykonanie kopii gotyckiej figury Matki Bożej z Ogonowa, a także 12 pozłacanych gwiazd na jej koronę oraz zabezpieczono ambonę i ławki przed szkodnikami.
Obecnie są prowadzone dalsze prace renowacyjne i montażowe w świątyni oraz są zakupywane kolejne niezbędne przedmioty konieczne do utrzymania porządku w kościele i wokół niego. „W najbliższym czasie planujemy renowację ławek i założenie na nie wykładzin ocieplających, a w dalszej kolejności remont parkanu kościelnego i wykonanie chodnika procesyjnego z kostki granitowej wokół kościoła. Wszystkich tych dzieł nie udałoby się dokonać bez życzliwości i wsparcia dobrych ludzi i za to im serdecznie dziękuję” - podkreślił ks. Przybyłek.

Reklama

Przebieg wizytacji

Biskup Roman rozpoczął wizytację kanoniczną w parafii św. Katarzyny w Dziektarzewie od nawiedzenia najstarszej, bo już stuletniej parafianki Felicji Jackowskiej, zamieszkałej w Polesiu. O godz. 15 poprowadził modlitwę na cmentarzu, natomiast o godz. 17 odprawił Mszę św. ingresową, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 80 gimnazjalistom. Tuż przed Eucharystią proboszcz ks. Grzegorz Przybyłek złożył sprawozdanie z życia wspólnoty parafialnej; swoimi dokonaniami dzieliły się także grupy duszpasterskie.

Parafia pw. św. Katarzyny w Dziektarzewie

Patron parafii: św. Katarzyna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Dekanat: płoński
Miejscowości: Dziektarzewo, Faustynowo, Goszczyce Poświętne, Goszczyce Średnie, Jesionka, Luszewo, Ogonowo, Pieńki Faustynowskie, Pieńki Rzewińskie, Polesie, Rybitwy, Strzeszewo, Śródborze
Administrator: ks. Grzegorz Przybyłek
Zakrystian: Mirosław Uściński
Organista: Tadeusz Brześkiewicz
Katechetka: Ewa Olszewska
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, 8 kół Żywego Różańca, Podwórkowe Koło Różańcowe Dzieci, ministranci, grupa lektorska, asysta procesyjna, poradnia życia rodzinnego, koło biblijne
Współpracuje z parafią: OSP w Dziektarzewie
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30, 17. W każdą niedzielę o 8.30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Grupy parafialne

Kołem zamachowym życia duszpasterskiego dziektarzewskiej wspólnoty są działające na jej terenie grupy i stowarzyszenia parafialne.
Doradztwem oraz pomocą w podejmowanych dziełach wspiera proboszcza 14-osobowa rada gospodarcza. Od ostatniej wizytacji Rada była zwoływana w miarę potrzeb przed rozpoczęciem nowych inwestycji; w trakcie trwania prac, gdy potrzebna była konsultacja czy konkretne działania wspierające. „Naszym zadaniem jest dzielenie troski, doradztwo oraz pomoc w przedsięwzięciach materialnych” - podkreślał jej przedstawiciel.
Z kolei w sferze duszpasterskiej pomocą służy i wspomaga rada duszpasterska. 19 osób reprezentujących poszczególne regiony parafii podejmuje modlitwę w intencji prowadzonych prac materialnych i duszpasterskich, wyraża swoje zdanie w kwestii konkretnych działań życia parafialnego, a także zajmuje się zbieraniem ofiar na prace remontowe, ogrzewanie kościoła i kwiaty do grobu Pańskiego.
Parafialna Poradnia Życia Rodzinnego przygotowuje narzeczonych do sakramentu małżeństwa. W ramach tego przygotowania są 3 indywidualne spotkania dla par narzeczeńskich w formie wykładów, warsztatów oraz dyskusji, prowadzonych przez instruktorkę życia rodzinnego Małgorzatę Dymkowską.
W upiększanie uroczystości religijnych włącza się asysta procesyjna, w której działa 60 osób. W jej szeregach spotykają się wszystkie pokolenia parafian. Asysta uczestniczy w procesjach wokół kościoła oraz pielgrzymuje 15 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej w Smardzewie.
20 dzieci - część ze szkoły podstawowej i kilkoro z gimnazjum - należy do Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci. Spotykają się one systematycznie w pierwszą sobotę miesiąca na adoracji, przewodzą modlitwie dziesiątkiem Różańca, przystępują do spowiedzi i uczestniczą we Mszy św., włączając się w jej oprawę liturgiczną, a potem wymieniają się tajemnicami różańcowymi. „Cieszymy się, że udało nam się wytrwać w podjętych zobowiązaniach” - mówiła przedstawicielka grupy.
Liturgiczną Służbę Ołtarza w parafii tworzy 40 ministrantów. Starają się służyć Panu Bogu przy ołtarzu i przez właściwą oprawę liturgiczną i postawę pomagać innym w głębszym przeżywaniu modlitwy. Przez systematyczne korzystanie z sakramentów św., modlitwę, lekturę i filmy religijne pogłębiają formację ministrancką oraz troszczą się o swoje życie duchowe. Starsi starają się swoją postawą i umiejętnościami wprowadzać w służbę Bożą młodszych. Spieszą też z pomocą w sprawach porządkowych.
Kilku ministrantów udziela się jako grupa lektorów. Obok 10 lektorów spośród ministrantów jest jeszcze grupa lektorów spośród młodzieży i dorosłych - 15 osób.
W parafii istnieje 8 kół Żywego Różańca. Zasadniczy ich trzon tworzą kobiety, ale wśród członków jest też 4 mężczyzn. Większość kół powstała w latach 1993/1994, niektóre mają długą tradycję, sięgającą jeszcze okresu przedwojennego. Członkowie kół spotykają się na nabożeństwach, a także raz w miesiącu uczestniczą w spotkaniach, podczas których odmawiają Różaniec, śpiewają pieśni, wymieniają się tajemnicami i ustalają intencje, w których będą się modlić w danym miesiącu. Swoją wiedzę religijną pogłębiają przez czytanie czasopism katolickich, takich jak „Rycerz Niepokalanej”, „Różaniec”, „Arka”, „Cuda i Łaski Boże” oraz „Niedziela”.
Troskę o najbardziej potrzebujących powierzono Kołu Misyjnemu, działającemu przy Szkole Podstawowej w Polesiu. Istnieje ono od września 2000 r. i należy do niego 20 osób. Jego członkowie podczas comiesięcznych spotkań pogłębiają swoją wiedzę i formację religijną przez czytanie prasy i oglądnie filmów o tematyce religijnej. Modlą się także w intencji misjonarzy, podejmują również różne akcje, aby materialnie wesprzeć misje.

Anna Górniak

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Kard. Parolin: w sprawie pokoju nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji

2024-07-03 11:06

Grzegorz Gałązka

"Czasami wydaje się, że praca dyplomatyczna przynosi niewielkie rezultaty, ale nie możemy się nią zmęczyć ani ulec pokusie rezygnacji. Pokój jest zadaniem każdego z nas, począwszy od naszego codziennego życia, w naszych miastach, w naszych krajach, na świecie” - powiedział kard. Pietro Parolin, 2 lipca, w Rzymie, w Ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej. Watykański sekretarz stanu wziął udział w piątej edycji Nagrody Literackiej Ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej. Otrzymał ją dziennikarz RAI Piero Damosso za książkę "Czy Kościół może powstrzymać wojnę? Dochodzenie sześćdziesiąt lat po Pacem in Terris" wydaną przez oficynę San Paolo.

Więcej ...

Bp Nykiel przy grobie św. Jana Pawła II: duchowo sparaliżowanych trzeba zanieść Jezusowi na noszach modlitwy

2024-07-04 10:14

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

"Przebaczenia grzechów potrzebują też inni ludzie, podobni do paralityka, stąd też nie wolno nam zostawiać samym sobie osób doświadczających duchowego paraliżu. Trzeba koniecznie przynieść ich do Jezusa. Trzeba im ułatwić spotkanie z Chrystusem. Trzeba ich wziąć na nosze naszej modlitwy" - powiedział bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Kościół

Co dalej z mozaikami Rupnika w sanktuarium w Lourdes?

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...