Reklama

Lubelska Wioska Wielokulturowa

Niedziela lubelska 27/2008

Uchodźca to osoba, która musiała opuścić kraj pochodzenia ze względu na zagrożenie życia, zdrowia lub wolności. Zagrożenie to najczęściej jest związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi, politycznymi lub na tle rasowym. W prawie międzynarodowym wytyczne odnośnie statusu uchodźcy definiuje Konwencja Dotycząca Statusu Uchodźców z 1951 r. (Konwencja Genewska z 1951 r.), zmieniona Protokołem Nowojorskim z 1967 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przetłumaczyłem swoje imię na język chiński - mówi z dumą sześcioletni Marek. - Babcia dowiedziała się, że na placu Po Farze dzieją się ciekawe rzeczy i przyszliśmy. Warto było!” - przyznaje. Pozytywną opinię o Wiosce Wielokulturowej zorganizowanej przez Centrum Wolontariatu i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w dniach 16 i 17 czerwca br., wypowiadało wielu uczestników imprezy.
W samym sercu Lublina stanęły indiańskie tipi, afrykańskie chaty i namioty czeczeńskich uchodźców, w których prezentowano rękodzieła z różnych stron świata. Czas wypełniły spotkania z misjonarzami, projekcje filmów przygotowane przez UNHCR i Polską Akcję Humanitarną oraz warsztaty na temat praw człowieka i uchodźstwa, wybranych problemów Afryki, sytuacji na Kubie i w Chinach, problemów czeczeńskich uchodźców i ich kultury. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się trenerzy Polskiej Akcji Humanitarnej, księża werbiści, siostry i ojcowie biali. Powodzeniem cieszyły się również koncerty muzyki z różnych stron świata, występy afrykańskiego zespołu „Bongo Bongo” i czeczeńskiej grupy „Dzieci Wajnach”, nauka tańców latynoamerykańskich i czeczeńskiej lezginki, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty bębniarskie, plenerowe wystawy i degustacja potraw kaukaskich. Dwudniowej zabawy nie przerwał nawet deszcz.
Lubelska Wioska Wielokulturowa odbyła się z okazji przypadającego na 20 czerwca Dnia Uchodźcy. Organizatorzy starali się ukazać zarówno problemy krajów, z których pochodzą uchodźcy czeczeńscy, kubańscy, chińscy, afrykańscy, jak też przyczyny ucieczki z krajów pochodzenia, a także - na podstawie konkretów dookreślić status uchodźcy. „Dziękujemy wam, bracia i siostry z Czeczeni, za Waszą obecność u nas. Dzięki wam nauczyliśmy się wielu pięknych i mądrych rzeczy” - mówił ks. Mieczysław Puzewicz do społeczności czeczeńskiej z Ośrodka dla Cudzoziemców przy ul. Wrońskiej i Leonowa. Dwudniową imprezę zakończył gest solidarności z uchodźcami - wypuszczenie w niebo balonów w kolorach czeczeńskiej i polskiej flagi. Poza tym, na znak solidarności z Czeczenią rozdawano zielono-biało-czerwone wstążeczki.
Imprezie towarzyszyła międzynarodowa konferencja „Integracja nie zna granic - wolontariat na rzecz pre-integracji uchodźców”, która stała się okazją do wymiany doświadczeń w zakresie działań podejmowanych przez administrację publiczną i organizacje pozarządowe na rzecz integracji uchodźców w Polsce i Unii Europejskiej. Podczas konferencji zostały również zaprezentowane rezultaty projektu „Edukacja dla Integracji - Partnerstwo na Rzecz Uchodźców”, realizowanego przez Centrum Wolontariatu we współpracy z Ośrodkiem Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
W Lublinie, mieście wielu kultur, tego typu inicjatywa wpisuje się nie tylko w historię, ale jest aktualna dziś, ponieważ na Lubelszczyźnie żyją ludzie różnych narodowości. „Może pod względem grupy uchodźców Lubelszczyzna nie jest tak barwna jak Warszawa, ale uchodźcy są i w Lublinie, i w okolicznych miejscowościach. Trzeba dać możliwość zaprezentowania się od pozytywnej strony, od strony kultury tym osobom, które tu funkcjonują, a często są zapominane i patrzy się na nie tylko z perspektywy pomocy społecznej” - podkreślał Jacek Wnuk, prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie, organizator wydarzenia. Lubelska Wioska Wielokulturowa była również podsumowaniem działań Centrum Wolontariatu w ramach projektu „Edukacja dla Integracji. Partnerstwo na rzecz uchodźców”, realizowanego razem z Ośrodkiem Praw Człowieka UJ i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży „Arka” w Radomiu.
Od siedmiu lat wolontariusze z Centrum prowadzą świetlicę dla dzieci oraz zajęcia dla dorosłych, mające na celu naukę praktycznego wykorzystywania języka polskiego. Pomagają też przezwyciężać brak społecznej świadomości i akceptacji dla uchodźców, pomagając m.in. w znalezieniu mieszkania czy pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Róże i sprawy beznadziejne

2024-05-22 21:40
Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

Marzena Cyfert

Wprowadzenie relikwii św. Rity w parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach

W parafii Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu-Wojszycach wprowadzone zostały dziś relikwie św. Rity. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Stanisław Krzemień, homilię wygłosił ks. Grzegorz Kopij.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele