Reklama

Mariazell - sanktuarium maryjne Europy Środkowej

Niedziela podlaska 30/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell należy do najstarszych w Europie. Znajduje się ono w środkowej Austrii, w kraju związkowym Styria.

Krótki rys historyczny

Jak głosi podanie, jego początki sięgają 1157 r., kiedy to mnich benedyktyński Magnus z polecenia swojego opata udał się w tę górzystą okolicę, aby rozpocząć pracę duszpasterską wśród miejscowej ludności. Na drogę wziął ze sobą figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbioną w drewnie lipowym. Gdy był już niedaleko od celu swej podróży, wieczorem 21 grudnia 1157 r. został napadnięty przez zbójów. Drogę ucieczki tarasował ogromny głaz. Magnus żegnał się już z życiem, modląc się gorąco do Matki Bożej, i nagle głaz pękł, umożliwiając mu ucieczkę. Ocalony zakonnik przyjął to jako znak od Maryi, że należy tutaj zbudować poświęconą Jej kapliczkę. Na jego prośbę napotkani drwale zbudowali z drewna ozdobną komórkę dla figurki Matki Bożej, nazwanej później Wizerunkiem Łaski. Komórka wyglądała tak jak zakonna cela. Wkrótce miejsce to stało się duchowym centrum całej okolicy. Od nazwy Maria in der Zelle (Maryja w celi) powstała obecna nazwa miejscowości Mariazell. W 1200 r. za sprawą margrabiego Heinricha Vladislava z Moraw rozpoczęto wznosić tam świątynię romańską, którą ufundował on w podzięce za uzdrowienie swoje i żony.
W XIV wieku świątynia została przebudowana w stylu gotyckim. Z tamtych czasów pozostała do dziś gotycka wieża, znajdująca się między wieżami barokowymi. W 1365 r. przybył do Mariazell z pielgrzymką dziękczynną za zwycięstwo nad wielokroć liczniejszą armią turecką król Ludwik I Węgierski z dynastii Andegawenów. Ofiarował on wówczas jako wotum obraz Maryi, zdobiony złotem i kosztownościami, oraz ufundował Kaplicę Łaski. W 1644 r. rozpoczęła się rozbudowa kościoła w stylu barokowym według projektu znanego architekta Domenico Sciassia. W okresie istnienia monarchii austro-węgierskiej różne kraje będące jej częściami składowymi ufundowały przy świątyni dwanaście kaplic. W 1908 r. świątynia została podniesiona do rangi bazyliki. Ma ona dwa centra: Kaplicę Łaski, położoną w miejscu, w którym zgodnie z tradycją mnich Magnus pozostawił przyniesioną ze sobą figurkę Matki Bożej. Późnoromańska rzeźba przedstawia Madonnę, podtrzymującą prawym ramieniem siedzącego na Jej kolanach Jezusa. Według starej tradycji figurka jest ubrana w pięknie zdobioną suknię. Bez niej wystawiana jest tylko w dni patronalne, tj. 8 września (narodzenie Najświętszej Maryi Panny) oraz 21 grudnia (dzień założenia Mariazell). Drugim centrum sanktuarium jest ołtarz główny, wykonany według projektu Johanna Fischera jako dar dziękczynny Karola VI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymi

Mariazell nigdy nie zasłynęło jako miejsce objawień czy szczególnych cudów, jednak już kilkadziesiąt lat po wybudowaniu tutaj kościoła stało się słynnym ośrodkiem pątniczym. Podobno już w 1330 r. odbył się tu pierwszy odpust pielgrzymkowy, zaś w 1339 r. papież Bonifacy IX wydał bullę, ogłaszając możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez pielgrzymów pobożnie odwiedzających Mariazell. W epoce monarchii austro-węgierskiej Mariazell stało się sanktuarium narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Ściągały więc do alpejskiego sanktuarium rzesze pątników z wielu stron. Przybywali z Austrii, Bawarii, Chorwacji, Czech, Moraw, Polski, Prus, Węgier, Włoch. Bywali wśród nich cesarze, królowie, dostojnicy kościelni, a zwłaszcza zwykli ludzie. Z czasem Madonna z Mariazell obok tytułu Wielkiej Matki Łaskawej Austrii otrzymała również tytuły Możnej Pani Węgier oraz Matki Narodów Słowiańskich.

Czasy współczesne

Ruch pielgrzymkowy po II wojnie światowej, a zwłaszcza po likwidacji systemów komunistycznych w Europie Środkowej przybrał znacznie na intensywności. W końcu lat 70. i w latach 80. często bywał tu metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. W sierpniu 1983 r. już jako Papież Jan Paweł II zawierzył tutaj Austrię Matce Bożej. Wizyta ta zbiegła się z obchodzonymi wówczas w Wiedniu uroczystościami 300-lecia odsieczy wiedeńskiej. Tę wizytę w Mariazell upamiętnia pomnik Jana Pawła II stojący w sanktuarium.
W 10. rocznicę zakończenia okupacji Austrii przez Armię Czerwoną w jednej z kaplic bazyliki w Mariazell wierni ustawili świece. Każda z nich symbolizowała jeden kraj środkowoeuropejski, pozostający w sferze wpływów Związku Radzieckiego. Miały być one zapalone wówczas, gdy wszystkie te państwa uwolnią się od komunizmu.
W maju 1990 r. po 35 latach usilnych modłów, kiedy ostatni zniewolony kraj odzyskał wolność, można było zapalić milczące świece. Do Mariazell przybyli przedstawiciele wszystkich krajów, które odzyskały wolność. Pierwszą świecę zapalił Polak z Piekar Śląskich jako przedstawiciel kraju, który stał się wolny jako pierwszy. Od tej świecy zapalono pozostałe.
Nie przypadkiem właśnie w Mariazell postanowiono zakończyć Środkowoeuropejskie Dni Katolików, które pod hasłem: „Chrystus nadzieją Europy” odbywały się od maja 2003 r. do maja 2004 r. na wniosek kard. Wiednia Christopha Schönborna. W realizację pomysłu włączyły się episkopaty ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Na czas pielgrzymki narodów przeniesiono do sanktuarium z Wiednia wielki krzyż, przy którym Jan Paweł II modlił się podczas swojej pielgrzymki i mówił o jednej Europie, której nadzieją jest Chrystus.
Wiele pątniczych szlaków, w tym również z Polski, wiedzie do Mariazell każdego roku. Znikły wszelkie ograniczenia utrudniające pielgrzymowanie. Powstają też nowe inicjatywy, wzbogacające ruch pielgrzymkowy w nowe jego formy. Należy do nich Szlak Maryjny Częstochowa - Mariazell. Pielgrzymi na tym szlaku nawiedzają „po drodze” inne sanktuaria Matki Bożej w Polsce, Słowacji i Czechach.
8 września 2007 r. przybył do sanktuarium w Mariazell Benedykt XVI. Jego wizyta zbiegła się z 850. rocznicą istnienia tego sanktuarium, które obok Altötting, Częstochowy, Fatimy, Loreto i Lourdes należy do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych w Europie. W trakcie uroczystej Mszy św. dla podkreślenia międzynarodowego charakteru sanktuarium w liturgii - obok języka niemieckiego - były używane także języki narodów środkowoeuropejskich, związanych duchowo z sanktuarium.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...