Reklama

Niedziela Rzeszowska

Niestrudzeni pielgrzymi

Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej w Lourdes

ks. Janusz Sądel

Czytelnicy Niedzieli Rzeszowskiej w Lourdes

18 maja 2020 mija 100 rocznica urodzin Papieża Polaka świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat naznaczony był pielgrzymowaniem, bo odbył 104 pielgrzymki na wszystkie kontynenty świata, a osiem razy odwiedził Polskę. Pewnością miało to wpływ na pragnienie pielgrzymowania i modlitwy w miejscach pielgrzymkowych Europy, zwłaszcza, że od kilkunastu lat można swobodnie przekraczać granice. W Rzeszowie ruch pielgrzymkowy bardzo się rozwinął dzięki organizowanym przez ks. Józefa Kulę i pod patronatem Niedzieli Rzeszowskiej, pielgrzymek sanktuariów Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza pielgrzymka do Włoch wyruszyła w kwietniu 2005 roku sprzed kościoła pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Inicjatorem pielgrzymki był pierwszy biskup rzeszowski Kazimierz Górny, a celem pielgrzymki było wzięcie udziału w beatyfikacji syna Ziemi Podkarpackiej księdza Władysława Findysza, która miała się odbyć 24 kwietnia 2005 roku. Śmierć papieża Jana Pawła II spowodowała przesunięcie tej uroczystości a pielgrzymi wzięli udział w tym dniu w inauguracji pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Zorganizowanie pielgrzymki zostało powierzone kapłanowi diecezjalnemu księdzu Józefowi Kuli, który od szeregu lat angażował się w duszpasterstwo akademickie i organizował wyjazdy młodzieży na Europejskie Spotkania Młodych Taize i Swiatowe Dni Młodzieży . Nabyte tutaj doświadczenie wykorzystał przy organizacji pielgrzymek dla dorosłych .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobra organizacja, ciekawe programy sprawiły, że pielgrzymki już od samego początku stały się bardzo popularne . Dzięki dużej pracowitości księdza Kuli i współpracujących z nim kapłanów w rzeszowskiej diecezji rozwinął się masowy autokarowy ruch pielgrzymkowy. W ciągu 15 lat kilkanaście tysięcy pielgrzymów wzięło w nich udział.

Wielu pątników z tymi pielgrzymkami po raz pierwszy przekraczało granice Polski i poznawało dotąd nieznany świat.

Pielgrzymki te umożliwiały nawiedzenie miejsc świętych w Polsce i w wielu krajach europejskich ale również poznanie różnych aspektów życia mieszkańców krajów przez które wiodła droga pielgrzymia np. farmy wiatrowe w Austrii, pola lawendowe we Francji, równiny Normandii , piaszczyste a wręcz skaliste tereny Hiszpanii , lasy korkowe Portugalii czy wspaniałe masywy alpejskie .

Największym zainteresowaniem cieszyły się pielgrzymki do Włoch, a głównym celem był Rzym i Watykan. Odbywały się najczęściej dwukrotnie w roku na wiosnę i w jesieni .Dotychczas odbyło się ich ponad 20 .

Reklama

W maju bieżącego roku miała się odbyć Narodowa Pielgrzymka do Rzymu z

okazji 100 urodzin Swiętego Jana Pawła II. Miało być to święto całego Kościoła przypominające nauczanie naszego Wielkiego Rodaka. Pielgrzymka do Włoch została przełożona ze względu na pandemię koronawirusa. Pod znakiem zapytania jest realizacja pielgrzymek czytelników Niedzieli Rzeszowskiej ; na Litwę od 20 do 24 maja, do Bośniackich i Chorwackich Sanktuariów Maryjnych od 27 czerwca do 3 lipca, do Rumunii i Bułgarii od 25 sierpnia do 2 września, Sanktuaria Francji od 3 do 10 października.

Od kilku lat pielgrzymki czytelników” Niedzieli „są współorganizowane z biurami turystycznymi El Holiday i Matteo Travel .

Patronat nad nimi sprawuje tygodnik Katolicki Niedziela Rzeszowska, której redaktorem odpowiedzialnym edycji rzeszowskiej jest od 1997 roku ksiądz dr Józef Kula.

Kościół pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie nieprzerwanie od wielu lat gości rzesze wiernych, którzy podejmują trud pielgrzymowania.

W dolnym kościele organizowano spotkania przed pielgrzymkowe , na których omawiano program, pokazywane były filmy przybliżające poszczególne kraje i miejsca, które będą nawiedzane .

Postać sw. Jana Pawła II na schodach przed wejściem do Swiątyni przypomina nam tego

niestrudzonego pielgrzyma , jak również o celu jaki powinien przyświecać pielgrzymowaniu.

Tablica przy ogrodzeniu kościoła informująca ,,że znajdujemy się na drodze Swiętego Jakuba Via Regia w odległości 3921 km od Composteli w Hiszpanii, zachęca do pielgrzymowania.

Zamierzenia pielgrzymkowe na 2020 rok niestety musiały zostać zmienione ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Wybuch pandemii w styczniu spowodował zamarcie ruchu pielgrzymkowego, wszystkie kraje europejskie wprowadziły obostrzenia w zakresie przemieszczania się ludzi. Nowa sytuacja również w istotny sposób zmieniła codzienne życie Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-06-02 21:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...