Reklama

Parafianin w internecie

Niedziela małopolska 34/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Paweł Piwowarczyk: - Co katolik może znaleźć w Internecie? Czy za jego pomocą uzyska tylko informacje, czy ma także szanse na formację duchową?

Piotr Ładoś: - W Internecie każdy znajdzie teraz wszystko, czego potrzebuje, nie wyłączając formacji. Do tego zagadnienia trzeba jednak podchodzić ostrożnie, aby kontakty wirtualne i wirtualne wspólnoty nie zaczęły zastępować tych prawdziwych. Nigdy nie możemy dopuścić, aby Internet zastąpił osobiste uczestnictwo w życiu parafii, spotkania formacyjne, czy Mszę św. Choć Internet, podobnie jak inne media, przeprowadza transmisje z takich nabożeństw, zawsze trzeba podkreślać, że transmisja taka nie zastępuje osobistego udziału. Jest jedynie pomocą dla ludzi chorych, którzy fizycznie nie mogą przyjść do kościoła i dla tych, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie dotrzeć do niego. Ważnym zadaniem Internetu jest zachęta i informacja o rozmaitych możliwościach, jakie daje Kościół. Pokazać tu można grupy parafialne, napisać o wydarzeniach i pokazać namiastkę atmosfery oraz przeżyć duchowych, które towarzyszą formacji. Internet ma pomagać w ewangelizacji i przyciągnąć do Kościoła, ale na pewno nie może go zastępować. W gąszczu zła, którego w Internecie jest wiele, musimy tworzyć przeciwwagę.

- Czy Internet wnosi w życie ludzi dobro?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- To jest, według mnie, kwestia indywidualnego podejścia każdego człowieka. Świat wirtualny jest jak rzeczywisty, można iść w złą stronę, albo w dobrą. Można sprawdzać jedynie przepisy kulinarne, lub wgłębić się i korzystać z jego zalet. Dokładnie tak jak w życiu - słabsi poddadzą się pokusom, których w Internecie wiele, a silniejsi, ci którzy słuchają Słów Bożych, będą szli drogą wiary, która w sieci jest coraz szersza.
Internet w Polsce rozwija się bardzo szybko, coraz więcej osób korzysta z jego możliwości i co najważniejsze, nie jest już domeną wyłącznie ludzi młodych. Wszystko idzie w kierunku upowszechnienia tego wyjątkowego medium i my - katolicy - musimy sprostać wyzwaniom, jakie on niesie.

- Portal www.katolicki.net, którego jest Pan administratorem i pomysłodawcą, odwiedza dziennie około 7 tys. osób. Można powiedzieć, że to dość spora „wirtualna parafia”. Gdzie najczęściej ci „wirtualni parafianie” zaglądają i czego poszukują?

- Najchętniej odwiedzane są strony, w których można uzyskać pomoc duchową. Można tam skontaktować się z kapłanem, zadać anonimowo pytania. Przychodzi mnóstwo listów i pojawił się problem, bo nie jesteśmy w stanie na wszystkie odpowiadać. Można jednak porozmawiać z innymi na Forum, wgłębić się w tematykę miłosierdzia Jezusa i przez „Słowa” pomóc samemu sobie.

- Czy pomoc duchowa przez Internet nie jest zagrożeniem dla realnych kontaktów między ludźmi?

-Zawsze trzeba podkreślać, że wirtualny kontakt nie zastąpi bezpośredniego. Może jednak bardzo pomagać. Nie każdy ma możliwość dotarcia do konfesjonału w chwili, gdy tego potrzebuje. Nie mówię tu, oczywiście, o spowiedzi, która nie jest i z pewnością nigdy nie będzie możliwa na odległość, ale o rozmowie, o wsparciu. Jeśli z jakichś przyczyn nie można skorzystać bezpośrednio z takiego spotkania, to Internet staje się tym narzędziem, które może pomóc w każdej chwili, bez względu na odległość i czas.

Reklama

- Prowadzi Pan serwisy wielu stron parafialnych a także stronę www.milosierdzie.pl (witryna sanktuarium Miłosierdzia Bożego). Jak powinien wyglądać profesjonalnie zbudowany serwis?

- Każda parafia powinna mieć swoją stronę www. To dzięki niej można dotrzeć do tych, którzy kościół omijają, a także łatwo komunikować się i przekazywać informacje parafianom (nie tylko na niedzielnych ogłoszeniach). Niezmiernie ważne jednak jest, aby taka strona żyła razem z parafią, a nie była jedynie wizytówką. Ona musi być zawsze aktualna, musi pokazywać się tam wszystko, co dzieje się we wspólnocie. Internet wnosi do parafii wiele udogodnień, począwszy od kontaktu z kancelarią, informacją o Mszach św., sakramentach, grupach parafialnych. Często dzięki stronom www parafianie dowiadują się o jakiejś inicjatywie i przyłączają się do niej. W gablotach na ogół jest wiele informacji, ale gdy przyglądamy się ludziom wychodzącym z kościoła po Eucharystii, to niewielu z nich zatrzymuje się i czyta ogłoszenia. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku Internetu, gdy o dowolnej porze, będąc w domu, parafianin może zobaczyć, co dzieje się w jego parafii, co mu proponują wspólnoty. Większość ludzi, niestety, ogranicza się tylko do tego ostatniego „obowiązku”, a w Internecie możemy pokazać znacznie więcej.

Piotr Ładoś jest administratorem wielu parafialnych stron internetowych, a także witryny sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz pomysłodawcą portalu www.katolicki.net

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami